2018 NCAA Conference Championship Primer – Division II

It’s February, and you know what that means! It’s time for conference championships, and a lot of them. In preparation, we’ve put together a listing of championship meets in the NCAA’s Division II. We’ve done our best to track them all down, but as there are many meets going on around the nation this month, if your favorite meet isn’t on this list, let us know and we’ll do our best to track down more information. Keep in mind there are several D2 conference championships that include D3 and NAIA teams, and we’ve done our best to label them accordingly.

Also, be sure to check out the primers for Division 1 and Division 3.

You can bookmark this page to get continuing information on each conference championships, as we’ll be adding links to live results, live video, championship central sites and more as they become available.

WEEK 1

Great Lakes Valley Conference (GLVC) – Men and Women

Teams: Drury, Truman State, Missouri S&T (men only), Indianapolis, William Jewell, Lewis, Bellarmine, Maryville, McKendree, Missouri-St. Louis

Northeast 10 (NE10) – Men and Women

  • Dates: Thursday-Sunday, February 8-11th
  • Location: Worcester Polytechnical Institute Sports and Recreation Center, Worcester, MA
  • Defending Champions: Bentley University men (1x); Southern Connecicut State women (1x)
  • Championship Central

Teams: Assumption College (women only), Southern Connecticut State, Bentley, Saint Rose, Pace, LeMoyne, Saint Michael’s, Adelphi, Merrimack (women only), Franklin Pierce (women only)

Sun Coast Conference – Men and Women

  • Dates: Thursday-Saturday, February 8-10th
  • Location: Columbus, GA
  • Defending Champions: First Year
  • Championship Central (coming soon)

Teams: **coming**

WEEK 2

Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference (GLIAC) – Men and Women

  • Dates: Wednesday-Saturday, Febraury 14-17th
  • Location: Jenison High School Aquatics Center, Georgetoen Township, MI (hosted by GVSU and NMU)
  • Defending Champions: Grand Valley State women (1x); Grand Valley State men (3x)
  • Live Results: Meet Mobile
  • Championship Central

Teams: Wayne State, Grand Valley State, Northern Michigan, Malone, Ashland, Hillsdale (women only), Saginaw Valley

Pacific Collegiate Swim & Dive Conference (PCSC) – Men and Women

  • Dates: Wednesday-Saturday, February 14-17th
  • Location: Splash! Regional Aquatics Center, La Mirida, CA
  • Defending Champion: UCSD men (9x); UCSD women (9x) (results)
  • Live Results:
  • Live Video (if available):
  • Championship Central

Teams: UC San Diego, Loyola Marymount (women only), UC Santa Cruz, CSU East Bay (women only), Azusa Pacific (women only), Fresno Pacific, Alaska Fairbanks (women only), Pepperdine (women only), Concordia Irvine, Biola (NAIA), Soka (NAIA), Dixie State (women only)

Bluegrass Mountain Conference/Conference Carolinas – Men and Women

**Conference Carolinas will be participating in the BMC Championships this year**

  • Dates: Wednesday-Saturday, February 14-17th
  • Location: Mecklenburg County Aquatic Center, Charlotte, NC
  • Defending Champions: Queens women (3x); Queens men (3x) (results)
  • Championship Central

Teams: Carson Newman (DII), Catawba (DII), Chowan (DII), Converse (DII), Davis & Elkins (DII), Fairmont (DII), Lenoir-Rhyne (DII), Limestone (DII), Queens (DII), SCAD (NAIA), Wingate (DII), King (DII), Barton (DII)

Rocky Mountain Athletic Conference (RMAC) – Men and Women

  • Dates: Wednesday-Saturday, February 14-17th
  • Location: LISD Westside Aquatic Center, Lewisville, TX
  • Defending Champions: Cal Baptist women (4x); Colorado Mesa men (1x)
  • Live Results: Available
  • Live Video: Available
  • Championship Central

Teams: Cal Baptist, Colorado Mesa, Colorado Mines, Adams State, Western State (women only), CSU Pueblo (women only), Nebraska Kearney (women only), Oklahoma Christian, Oklahoma Baptist

Northern Sun – Women

  • Dates: Wednesday-Saturday, February 14-17th
  • Location: Hulbert Aquatic Center, West Fargo, ND
  • Defending Champions: St. Cloud women (1x)
  • Championship Central

Teams: Minnesota-Mankato, Saint Cloud, Sioux Falls, Minnesota-Moorhead, Augustana (SD), Northern State, University of Mary

Great Midwest/Mountain East (GMAC/MEC) – Men and Women

  • Dates: Wednesday-Saturday, February 14-17th
  • Location: C.T. Branin Natatorium(Malone University), Canton, OH
  • Defending Champions: First Year
  • Championship Central

Teams: Findlay, Hillsdale (women only), Malone, Davis and Elkins, Alderson Broaddus, Ursuline (women only), Fairmont State, Notre Dame College, Urbana, West Virginia Wesleyan

Metropolitan Conference (MET) – Men and Women

  • Dates: Friday-Sunday, February 16-18th
  • Location: Rutgers University, New Brunswick, NJ
  • Defending Champions: Bridgeport women (1x); Rowan University men (2x) (results)
  • Live Results: MeetMobile
  • Live Video (if available):
  • Championship Central

Teams: Adelphi (DII), Baruch (DIII), LIU Post (DII), College of Staten Island (DIII), Hunter (DIII), Lehman (DIII), Montclair State (DIII), Mount St Mary (DIII), Pace (DII), Queens (DII), Ramapo (DIII), Rowan (DIII), Southern Connecticut State (DII), St Francis College (DI), SUNY Maritime (DIII), The College of New Jersey (DIII), St Rose (DII), Bridgeport (DII), US Merchant Marine Academy (DIII), William Paterson (DIII)

 

WEEK 3

Pennsylvania State Athletics Conference (PSAC) – Men and Women

  • Dates: Wednesday-Saturday, February 21-24th
  • Location: Graham Aquatic Center, York, PA
  • Defending Champions: West Chester men (19x); West Chester women (11x) (results)
  • Live Results: 
  • Live Video:
  • Championship Central

Teams: West Chester, IUP, Bloomsburg, Gannon, Clarion, Shippensburg, Edinboro, California (PA) (women only), East Stroudsburg (women only), Millersville (women only), Kutztown (women only), Lock Haven (women only)

New South Intercollegiate Swim Conference (NSISC) – Men and Women

  • Dates: Wednesday-Saturday, February 21-24th
  • Location: Delta State University Aquatics Center, Cleveland, MS
  • Defending Champions: Lindenwood men (1x), Lindenwood women (1x) (results)
  • Live Results: Available
  • Live Video (if available): Available
  • Championship Central

Teams: Delta State, Henderson State, Lindenwood, Ouachita Baptist, St. Cloud State (men only), Texas Permian Basin, West Florida (women only)

Sunshine State Conference (SSC) – Men and Women

  • Dates: Thursday-Sunday, February 22-25th
  • Location: Long Center, Clearwater, FL
  • Defending Champions: Nova Southeastern women; Nova Southeatern men (results)
  • Live Results: Available
  • Live Video:
  • Championship Central

Teams: Florida Southern, Nova Southeastern, Tampa, Saint Leo, Lynn (women only), Florida Tech, Rollins

 

7
Leave a Reply

3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
newest oldest most voted
Hswimmer

Guess who’s not on the list who’s going to crush the competition at sun coast conference? Go Emmanuel lions!

Flygirl

Where is Greater Midwest and Mountain East

Swammer

Its funny how Davis and Elkins is posted in 2 conference Bluegrass Mountain Conference and the Great Midwest. I think whoever wrote this article needs to confirm their facts before posting as I do believe a team cannot compete in 2 conferences at once especially within the same weekend!

Don't want to miss anything?

Subscribe to our newsletter and receive our latest updates!