2019 Speedo Winter Junior Championships – ALL Combined East/West Results

2019 Speedo Winter Junior Championships

With the Speedo Winter Junior Championships meets split between two locations, we have put together the top eight finishers for each event, combining results from the two meets.

Event Women Men
50 Yard Freestyle 1. Claire Curzan, TAC – 21.77
2. Amy Tang, UN/ Kaitlyn Dobler, TDPS – 22.21 TIE
3. –
4. Lindsay Flynn, ATOM – 22.33
5. Katherine Zenick, NTN – 22.40
6. Lexie Mulvihill, TEAM – 22.57
7. Gabi Albiero, CARD – 22.60
8. Ella Welch, CARD – 22.73
1. Aiden Hayes, SSC – 19.58
2. Matt King, BC – 19.71
3. Jack Aikins, SA – 19.86
4. Jake Magahey, SA – 19.95
5. William Cole, LAK – 20.09
6. Bence Szabados, CWAC – 20.16
7. Lukas Miller, EA – 20.19
8. Will Rose, CCS – 20.23
100 Yard Freestyle 1. Claire Curzan, TAC – 47.85
2. Amy Tang, UN – 48.11
3. Lindsay Flynn, ATOM – 48.56
4. Micayla Cronk, BD – 48.75
5. Janelle Rudolph, KING – 48.76
6. Katherine Zenick, NTN – 48.81
7. Tristen Ulett, DYNA – 49.13
8. Gracie Felner, BC – 49.15
1. Jack Alexy, SHY – 42.87
2. Jake Magahey, SA – 43.12
3. Matt King, BC – 43.22
4. Adam Chaney, RAYS – 43.39
5. Daniel Wilson, SSC – 43.42
6. Matthew Jensen, UDAC – 43.49
7. Lukas Miller, EA – 43.58
8. Arsenio Bustos, WAC – 43.62
200 Yard Freestyle 1. Micayla Cronk, BD – 1:44.67
2. Justina Kozan, BREA – 1:45.15
3. Ashley Strouse, SAC – 1:45.64
4. Janelle Rudolph, KING – 1:46.33
5. Ella Ristic, NOVA – 1:46.40
6. Ella Bathurst, TEAM – 1:46.41
7. Ana Herceg, NTRO – 1:46.69
8. Gracie Felner, BC – 1:46.73
1. Lukas Miller, EA – 1:33.96
2. Coby Carrozza, TXLA – 1:34.37
3. Wyatt Davis, CSC – 1:34.58
4. Jake Mitchell, CSC – 1:34.59
5. Jake Magahey, SA – 1:35.36
6. Jack Alexy, SHY – 1:35.52
7. Michael Bonson, HSC – 1:35.89
8. Dylan Hawk, PEAK – 1:36.04
500 Yard Freestyle 1. Abigail McCulloh, SA – 4:41.53
2. Ashley Strouse, SAC – 4:42.75
3. Jillian Cox, ATAC – 4:44.76
4. Kaylee Williams, CW– 4:45.62
5. Liberty Williams, RAA – 4:46.19
6. Olivia McMurray, SWIM – 4:46.75
7. Aurora Roghair, IFLY – 4:47.41
8. Hayden Miller, CFSC – 4:49.21
1. Jake Magahey, SA – 4:12.72
2. Coby Carrozza, TXLA – 4:14.95
3. Jake Mitchell, CSC – 4:15.03
4. Ethan Heasley, HEAT – 4:17.57
5. David Johnston, RACE – 4:19.43
6. Trent Frandson, CIA – 4:20.40
7. Luke Hobson, LAKE – 4:21.69
8. Michael Bonson, HSC – 4:22.03
1650 Yard Freestyle 1. Abigail McCulloh, SA – 16:09.55
2. Olivia McMurray, SWIM – 16:12.75
3. Ashley Strouse, SAC – 16:14.84
4. Liberty Williams, RAA – 16:21.09
5. Kathryn Shanley, FST – 16:24.16
6. Jillian Cox, ATAC – 16:24.28
7. Kylee Grafmiller, BTA – 16:28.47
8. Caroline Pennington, BAD – 16:29.74
1. David Johnston, RACE – 14:51.42
2. Jake Magahey, SA – 14:51.76
3. Jake Mitchell, CSC – 14:57.92
4. Charlie Clark, VSC – 15:07.84
5. Ethan Heasley, HEAT – 15:08.40
6. Jack Vandeusen, BSS – 15:08.66
7. Jackson Carlile, FAST – 15:08.71
8. Tyler Kopp, KATY – 15:08.96
100 Yard Backstroke 1. Isabelle Stadden, AQJT – 51.34
2. Claire Curzan, TAC – 51.55
3. Amy Tang – 52.17
4. Janelle Rudolph, KING – 52.44
5. Tristen Ulett, DYNA – 52.76
6. Rye Ulett, DYNA – 52.87
7. Casey Chung, CW – 53.52
8. Paige Hetrick, BRAD – 53.57
1. Wyatt Davis, CSC – 45.80
2. Aiden Hayes, SSC – 46.31
3. Adam Chaney, RAYS – 47.16
4. Nathaniel Stoffle, SPAC – 47.27
5. Harrison Lierz, EA – 47.31
6. William Cole, LAK – 47.44
7. Anthony Rincon, TWST – 47.63
8. Tyler Hulet, TWST – 47.81
200 Yard Backstroke 1. Isabelle Stadden, AQJT – 1:50.50
2. Rye Ulett, DYNA – 1:53.68
3. Sophia Tuinman, CW – 1:55.19
4. Sydney Silver, TOPS – 1:55.84
5. Annabel Crush, LAK – 1:55.89
6. Malia Francis, MWWM – 1:56.07
7. Ana Herceg, NTRO – 1:56.18
8. Madelyn Mechling, MAC – 1:56.39
1. Wyatt Davis, CSC – 1:40.85
2. Carson Foster, RAYS – 1:41.54
3. Jack Aikins, SA – 1:42.63
4. Keaton Jones, NEP – 1:42.81
5. Tyler Lu, SMAC – 1:42.97
6. Eric Stelmar, MAC – 1:43.26
7. Harrison Lierz, EA – 1:43.49
8. Anthony Rincon, TWST – 1:44.01
100 Yard Breaststroke 1. Kaitlyn Dobler, TDPS – 59.31
2. Emma Weber, TOPS – 59.74
3. Abby Arens, MOR – 59.82
4. Letitia Sim, TNE – 1:00.44
5. Skyler Smith, PEAK – 1:00.55
6. Alicia Henry, DYNA – 1:00.69
7. Zoe Skirboll, RXA – 1:00.89
8. Grace Rainey, MAC – 1:00.95
1. Josh Matheny, PEAQ – 52.56
2. Ben Dillard, SMST – 52.99
3. Forrest Frazier, EISF – 53.06
4. Tim Connery, MAC – 53.19
5. Hayden Zheng, AQJT – 53.23
6. Reid Mikuta, SGSA – 53.26
7. Ethan Dang, BC – 53.42
8. Daniel Worth, EKC – 53.64
200 Yard Breaststroke 1. Abby Arens, MOR – 2:09.49
2. Kaitlyn Dobler, TDPS – 2:09.50
3. Emma Weber, TOPS – 2:10.39
4. Grace Rainey, MAC – 2:10.78
5. Letitia Sim, TNT – 2:11.03
6. Zoey Zeller, SCSC – 2:11.34
7. Shelby Suppinger, CROW – 2:12.41
8. Adeline Farrington, SA – 2:12.73
1. Josh Matheny, PEAQ – 1:52.12
2. Matt Fallon, SVY – 1:54.18
3. Ben Dillard, SMST – 1:54.74
4. Hayden Zheng, AQJT – 1:54.98
5. Ethan Dang, BC – 1:55.87
6. Tyler Christianson, NAAC – 1:56.01
7. Maxwell Reich, PHX – 1:56.32
8. Reid Mikuta, SGSA – 1:56.34
100 Yard Butterfly 1. Claire Curzan, TAC – 50.87
2. Tristen Ulett, DYNA – 52.01
3. Lucy Bell, FAST – 52.24
4. Emma Sticklen, KATY – 52.48
5. Katherine Zenick, NTN – 52.53
6. Mia Kragh, RSD – 52.63
7. Gabi Albiero, CARD – 52.64
8. Devon Kitchel, CSC / Sam Baron, BC – 53.39 (TIE)
1. Ethan Hu, PEAK – 45.61
2. Aiden Hayes, SSC – 46.01
3. Daniel Wilson, SSC – 46.68
4. Tim Connery, MAC – 46.73
5. Jonathan Affeld, ALTO – 47.11
6. Tristan Dewitt, FORT – 47.16
7. Boyd Poelke, MAC – 47.22
8. Matthew Fenlon, BAD – 47.26
200 Yard Butterfly 1. Claire Curzan, TAC – 1:54.36
2. Justina Kozan, BREA – 1:54.75
3. Megan Deuel, PACK – 1:55.70
4. Gabi Albiero, CARD – 1:55.82
5. Tristen Ulett, DYNA – 1:55.88
6. Emma Sticklen, KATY – 1:56.20
7. Morgan Gore, SMST – 1:57.91
8. Lucy Bell, FAST – 1:58.18
1. Aiden Hayes, SSC – 1:41.34
2. Matthew Fenlon, BAD – 1:42.53
3. Jonathan Affeld, ALTO – 1:44.02
4. Coby Carrozza, TXLA – 1:44.28
5. Seung Joon Ahn, KATY – 1:44.64
6. Bence Szabados, CWAC – 1:45.23
7. Vincent Cheng, BREA – 1:45.79
8. Jace Crawford, EAJ – 1:45.92
200 Yard IM 1. Abby Arens, MOR – 1:56.48
2. Tristen Ulett, DYNA – 1:56.54
3. Isabelle Stadden, AQJT – 1:56.55
4. Janelle Rudolph – 1:56.65
5. Kiley Wilhelm, MAC – 1:56.95
6. Ella Bathurst, TEAM – 1:58.82
7. Sam Baron, BC – 1:58.86
8. Kathryn Ackerman, MLA – 1:58.91
1. Carson Foster, RAYS – 1:42.43
2. Tim Connery, MAC – 1:44.05
3. Wyatt Davis, CSC – 1:44.62
4. Tyler Lu, SMAC – 1:44.87
5. Luke Barr, SCSC – 1:46.14
6. Jonathan Affeld, ALTO – 1:46.27
7. Matthew Jensen, UDAC – 1:46.39
8. Arsenio Bustos, WAC – 1:46.40
400 Yard IM 1. Justina Kozan, BREA – 4:05.67
2. Kathryn Ackerman, MLA – 4:09.62
3. Megan Van Berkom, SPY – 4:10.50
4. Olivia McMurray, SWIM – 4:14.66
5. Laci Black, RACE – 4:14.92
6. Teagan Steinmetz, DSA – 4:16.65
7. Megan Hutchins, RIPT – 4:16.93
8. Isabella Paoletti, DST – 4:17.34
1. Carson Foster, RAYS – 3:38.65
2. Ethan Heasley, HEAT – 3:45.20
3. Jake Magahey, SA – 3:45.37
4. Tyler Christianson, NAAC – 3:46.90
5. Matt Fallon, SVY – 3:46.93
6. Munzy Kabbara, CFSC – 3:48.18
7. Tyler Kopp, KATY – 3:48.85
8. David Johnston, RACE – 3:49.19
4×50 Yard Freestyle Relay 1. Aquatic Team of Mecklenburg – 1:31.45
2. Lakeside Aquatic Club – 1:31.89
3. Cardinal Aquatics – 1:32.08
4. Scottsdale Aquatic Club – 1:32.09
5. Bellevue Club Swim Team – 1:32.43
6. Blue Dolfins – 1:32.54
7. SwimMAC Carolina – 1:32.56
8. Denver Hilltoppers – 1:32.63
1. SwimAtlanta – 1:19.45
2. Bellevue Club Swim Team – 1:21.03
3. Spartan Aquatics – 1:21.29
4. Mason Manta Rays A – 1:21.45
5. Rose Bowl Aquatics – 1:21.48
6. Chicago Wolfpack – 1:21.83
7. Carmel Swim Club – 1:22.03
8. Mason Manta Rays B – 1:22.10
4×100 Yard Freestyle Relay 1. Aquatic Team Of Mecklenburg – 3:18.70
2. Dynamo Swim Club – 3:19.59
3. Lakeside Aquatics – 3:20.21
4. Scottsdale Aquatic Club – 3:20.40
5. Carmel Swim Club – 3:20.75
6. Bellevue Club Swim Team – 3:21.17
7. Club Wolverine – 3:21.58
8. Denver Hilltoppers – 3:22.06
1. SwimAtlanta – 2:56.76
2. Carmel Swim Club – 2:58.34
3. Rose Bowl Aquatics – 2:58.95
4. SwimMAC Carolina A – 2:59.00
5. Premier Aquatics – 2:59.24
6. Upper Dublin Aquatic Club – 2:59.91
7. Bellevue Club Swim Team – 2:59.98
8. Mason Manta Rays B – 3:00.10
4×200 Yard Freestyle Relay 1. SwimMAC Carolina – 7:12.97
2. Scottsdale Aquatic Club – 7:16.19
3. Dynamo Swim Club – 7:14.20
4. Club Wolverine – 7:16.37
5. SwimAtlanta – 7:17.09
6. Blue Dolfins – 7:17.87
7. Irvine Novaquatics – 7:18.18
8. Bellevue Club Swim Team – 7:18.36
1. Carmel Swim Club – 6:23.21
2. SwimMAC Carolina – 6:25.50
3. SwimAtlanta – 6:27.89
4. Mason Manta Rays – 6:32.61
5. Upper Dublin Aquatic Club – 6:32.70
6. Rose Bowl Aquatics – 6:35.67
7. Elevation Athletics – 6:35.75
8. Katy Aquatic Team for Youth – 6:35.79
4×50 Yard Medley Relay 1. Dynamo Swim Club – 1:39.51
2. Scottsdale Aquatic Club – 1:40.03
3. Denver Hilltoppers – 1:40.11
4. Cardinal Aquatics – 1:40.17
5. SwimMAC Carolina – 1:40.60
6. Lakeside Swim Team – 1:40.79
7. Crow Canyon Country Club – 1:41.28
8. Bellevue Club Swim Team – 1:41.41
1. Carmel Swim Club – 1:28.66
2. Rose Bowl Aquatics – 1:29.21
3. Peak Swimming – 1:29.35
4. Bellevue Club Swim Team – 1:29.65
5. SwimMAC Carolina – 1:29.70
6. Sierra Marlins – 1:29.86
7. Spartan Aquatics – 1:30.00
8. Upper Dublin Aquatic Club – 1:30.09
4×100 Yard Medley Relay 1. Dynamo Swim Club A – 3:37.00
2. Denver Hilltoppers A – 3:38.34
3. SwimMAC Carolina – 3:38.56
4. Bellevue Club Swim Team – 3:39.32
5. Scottsdale Aquatic Club – 3:39.88
6. Palo Alto Stanford Aquatics – 3:40.66
7. Irvine Novaquatics – 3:40.72
8. TAC Titans – 3:40.88
1. Peak Swimming – 3:12.87
2. Mason Manta Rays – 3:13.47
3. SwimMAC Carolina – 3:14.21
4. Carmel Swim Club – 3:14.24
5. Bellevue Club Swim Team – 3:14.26
6. Rose Bowl Aquatics – 3:15.13
7. Upper Dublin Aquatic Club – 3:15.67
8. SwimAtlanta – 3:16.19

 

In This Story

5
Leave a Reply

Subscribe
Notify of
5 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
leisurely1:29
9 months ago

It’d be helpful to the purpose of this article to actually answer which meet was faster… hard to tell without some kind of guide.

Swimmer
Reply to  leisurely1:29
9 months ago

They should compare the top 8 at east vs west side by side like how it is separated for boys and girls above perhaps

fanzine
9 months ago

No mention of Cooper Lucas, Lakeside Aquatics in Texas establishing the 2nd fastest 500 free all time for 13-14 boys with a 4:26:50 or 3rd fastest mile ever with 15:19:78. Still has time to go after those NAGS.

NEWTOSWIMSWAM
9 months ago

It seems these results are from the Finals, thus not necessarily the best times for some swimmers. It would be nice to see a separate list, based on best times swum at these meets.

About Anne Lepesant

Anne Lepesant

Anne Lepesant is the mother of four daughters, all of whom swim/swam in college. With an undergraduate degree from Princeton (where she was an all-Ivy tennis player) and an MBA from INSEAD, she worked for many years in the financial industry, both in France and the U.S. Anne is currently …

Read More »