WATCH: Williamson Sets 200 IM NAG Record On Day 2 Of Winter Juniors – West (Race Videos)

2023 SPEEDO WINTER JUNIOR CHAMPIONSHIPS – WEST

Maximus Williamson stole the show on Thursday night at the Winter Junior Championships – West, breaking the boys’ 17-18 National Age Group Record in the 200 IM in a time of 1:41.18.

The performance lowered David Nolan‘s previous mark of 1:41.39, set back in 2011, and Williamson was back in the water later in the session placing second in the 50 free and leading off Lakeside’s runner-up 400 medley relay.

The night also featured World Championship medalist Leah Hayes winning the girls’ 200 IM, while Bailey HartmanCooper LucasCaroline Larsen and Marre Gattnar were also individual winners, all setting new pool records at the FMC Natatorium.

Below, find race videos from Thursday night finals in Westmont, courtesy of USA Swimming.

GIRLS’ 500 YARD FREESTYLE – FINALS

  1. Bailey Hartman, Crow Canyon Sharks – 4:39.53P
  2. Ella Cosgrove, Scottsdale Aquatic Club – 4:41.84
  3. Teagan O’Dell, Mission Viejo Nadadores – 4:43.76
  4. Ella Antoniewski, Waukesha Express – 4:44.60
  5. Amelia Bodenstab, Longhorn Aquatics – 4:44.70
  6. Zoe Nordmann, Magnolia Aquatic – 4:44.83
  7. Marissa Inouye, Front Range Barracudas – 4:48.17
  8. Paige Downey, Gold Medal Swim – 4:49.65

BOYS’ 500 YARD FREESTYLE – FINALS

Podium:

  1. Cooper Lucas, Lakeside Aquatic – 4:16.25P
  2. Jones Lambert, Lubbock Swim Club – 4:19.07
  3. Trey Hesser, Gold Medal Swim – 4:19.37
  4. Max Carlsen, Las Vegas Swim Club – 4:19.55
  5. Bucky Gettys, Texas Gold – 4:23.72
  6. Thomas Olsen, Multnomah Athletic – 4:23.85
  7. Max Hatcher, Lakeside Aquatic – 4:25.37
  8. Maxwell Stanislaus, Lakeside Aquatic – 4:32.90

GIRLS’ 200 YARD INDIVIDUAL MEDLEY – FINALS

Podium:

  1. Leah Hayes, Fox Valley Park District Riptides – 1:53.57P
  2. Teagan O’Dell, Mission Viejo Nadadores – 1:54.61
  3. Grace Rabb, Aquajets Swim Team – 1:55.64
  4. Camden Doane, King Aquatic Club – 1:57.40
  5. Teia Salvino, Mission Viejo Nadadores – 1:58.50
  6. Piper Enge, Bellevue Club – 1.59.24
  7. Maggie Wanezek, Elmbrook Swim Club – 1:59.80
  8. Izzy Beu, St. Charles Swim Team – 1:59.97

BOYS’ 200 YARD INDIVIDUAL MEDLEY – FINALS

Podium:

  1. Maximus Williamson, Lakeside Aquatic – 1:41.18P
  2. Cooper Lucas, Lakeside Aquatic – 1:43.88
  3. Campbell McKean, Bend Swim Club – 1:44.23
  4. Jake Eccleston, Fort Collins Area – 1:46.58
  5. Tony Laurito, South Shore Sail – 1:446.83
  6. Joe Polyak, Iowa Flyers Swim – 1:47.12
  7. Logan Noguchi, Rose Bowl Aquatics – 1:47.25
  8. Hudson Schuricht, Scottsdale Aquatic Club – 1:46.63

GIRLS’ 50 YARD FREESTYLE – FINALS

Podium:

  1. Caroline Larsen, Foxjets Swim Team – 21.93P
  2. Teia Salvino, Mission Viejo Nadadores – 22.44
  3. Ava De Anda, Riverside Aquatics – 22.45
  4. Avery Karl, Empire KC Swim Club – 22.46
  5. Livi Wanner, Waukesha Express – 22.66
  6. Liberty Clark, Crow Canyon Sharks – 22.74
  7. Delaney Herr, Beach Cities – 22.89
  8. Ella Mongenel, Nitro Swimming – 23.02

BOYS’ 50 YARD FREESTYLE – FINALS

Podium:

  1. Marre Gattnar, North Bay Aquatics – 19.53P
  2. Maximus Williamson, Lakeside Aquatic – 19.57
  3. Diggory Dillingham, Bend Swim Club – 19.67
  4. PJ Foy, Glacier Swim Club – 19.73
  5. Evan Croley, Streamline Aquatics – 19.99
  6. Conner Hogan, Aquajets Swim Team – 20.00
  7. August Vetsch, Swim Neptune – 20.01
  8. Quin Seider, Ojai Heat Waves – 20.06

GIRLS’ 400 YARD MEDLEY RELAY – TIMED FINALS

Podium:

  1. Bellevue Club Swim Team ‘A’ (Sunwoo, Enge, Watson, McDevitt) – 3:37.12
  2. NASA Wildcats ‘A’ (Lenahan, Koenig-Song, Bolton, O’Donnell) – 3:38.85
  3. Crow Canyon Sharks ‘B’ (Mak, Gregory, Butler, Suppiger) – 3:39.47
  4. Irvine Novaquatics ‘A’ (Wharton, Nguyen, Ton, Nwaizu) – 3:40.67
  5. Lakeside Aquatic Club ‘B’ (Colombo, McWhorter, Garritson, Southern) – 3:41.53
  6. Scottsdale Aquatic Club ‘A’ (Horning, Sayers, Therrien, Cosgrove) – 3:41.61
  7. Palo Alto Stanford Aquatics ‘A’ (Zhang, Hong, Detter, Chung) – 3:42.20
  8. Aquajets Swim Team ‘A’ (Luedke, Rabb, Wentzel, Bixby) – 3:42.38

BOYS’ 400 YARD MEDLEY RELAY – TIMED FINALS

Podium:

  1. Rose Bowl Aquatic ‘A’ (Liu, Li, Noguchi, Kim) – 3:10.56
  2. Lakeside Aquatic Club ‘A’ (Williamson, Lucas, Osio, Paulk) – 3:12.11
  3. FMC Aquatic ‘A’ (Mieczkowski, Johnson, Hou, Mazurek) – 3:12.45
  4. Aquajets Swim Team ‘A’ (Logue, Hackler, Davis, Webb) – 3:13.26
  5. Scottsdale Aquatic Club ‘A’ (Mindlin, Schuricht, Reniewicki, Falls) – 3:14.85
  6. Seattle Metropolitan Aquatic Club ‘A’ (Bricca, Medvinsky, Skarda, Audette) – 3:16.59
  7. Iowa Flyers Swim Club ‘A’ (Hakes, Polyak, Carter, Chiles) – 3:16.71
  8. Swim Neptune ‘A’ (Simmons, Sugihara, Vetsch, Martin) – 3:16.83

In This Story

4
Leave a Reply

Subscribe
Notify of

4 Comments
newest
oldest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Moving Mark
2 months ago

Max really needs to work on his underwaters. If not, he won’t go far in the NCAA

iLikePsych
Reply to  Moving Mark
2 months ago

Like Townley Haas?

Moving Mark
Reply to  iLikePsych
2 months ago

Let me check which records Townley still has….. Or Marchan

iLikePsych
Reply to  Moving Mark
2 months ago

Right, I guess Phelps isn’t the goat anymore bc he has no records

About James Sutherland

James Sutherland

James swam five years at Laurentian University in Sudbury, Ontario, specializing in the 200 free, back and IM. He finished up his collegiate swimming career in 2018, graduating with a bachelor's degree in economics. In 2019 he completed his graduate degree in sports journalism. Prior to going to Laurentian, James swam …

Read More »