Host Nation Of Russia Releases 57-Strong Short Course Euros Roster

Russia has announced its official roster for the upcoming 2021 Short Course European Swimming Championships which they will host in Kazan from November 2 – 7. The 57-strong roster boasts the majority of Russia’s top swimmers at the moment but will be missing some of its heavy hitters.

  • Read the full press release and roster here.

Among those not slated to race in Kazan are multi Olympic and World Championships medalist Yuliya Efimova, Olympic medalist and long course world record holder Anton Chupkov, short course world record holder Kirill Prigoda, Olympic finalist, and Stanford freshman Andrei Minakov

Efimova is one of Russia’s longest-serving national teamers and has raced at the past 4 Olympic Games. While she won’t be swimming at Short Course Euros, Efimova hasn’t been very active since her 5th place finish in the 100 breaststroke in Tokyo but will be returning to the pool on October 21 in Doha for the third stop of the 2021 FINA World Cup.

Efimova will be joined in Doha by hew fellow Tokyo Olympian and no-show on the 2021 Euros roster, Anton Chupkov. Chupkov won Olympic bronze in the 200 breast in 2016 and went on to break the long course world record in that event when he won gold at the 2019 World Championships in a 2:06.12.

In the lead-up to the Tokyo Games, Chupkov announced that he would be retiring from the sport after his second Olympic performance. Chupkov earned 4th in the 200 breaststroke in Tokyo with a 2:07.24 which would seemingly mark his last major international race. That was until just last week when Chupkov showed up on the entry lists for the FINA World Cup in Doha, marking his first meet back since his post-Olympic retirement.

Kirill Prigoda is another name who we have not seen race since Tokyo, where he placed 11th and 9th in the 100 and 200 breaststrokes, respectively. Prigoda hasn’t raced yet this season despite appearing on the roster for the London Roar. While he isn’t going to be swimming in Kazan for Euros, it remains possible that Prigoda shows up in Eindhoven for the International Swimming League play-offs.

Finally, world junior record holder and 2019 World Championships silver medalist Andrei Minakov has seemingly decided not to race in Kazan. Unlike Efimova, Chupkov, and Prigoda, Minakov is currently training in the United States as a freshman at Stanford University.

In the absence of those 4 notable Russian swimmers, the nation’s depth will certainly pay off here as they will still have a number of medal contenders in the pool.

Russia’s sole Olympic medalists in Tokyo will be in the mix as 100/200 backstroke champion Evgeny Rylov, and 100 backstroke silver medalist and 100 freestyle bronze medalist Kliment Kolesnikov are set to race in Kazan.

5th place finisher in the 200 freestyle in Tokyo Martin Malyutin is also on the roster, along with 23-time Short Course Euros medalist Vlad Morozov, Ivan Girev, Vlad Grinev, Ilya Borodin, and Sergey Fesikov.

On the woman’s side, up-and-coming breaststroker Evgenia Chikunova will have a chance to continue showing off her short course talent in Kazan. Following a 4th place finish in both breaststrokes at the Tokyo Games, Chikunova debuted in the ISL for Energy Standard as has been a force to be reckoned with thus far.

Olympic finalist in the 200 butterfly Svetlana Chimrova is also set to race at Euros, along with reigning Short Course Euros 50 freestyle champion Maria Kameneva, Tatiana Belonogoff, Veronika Andrusenko, Anna Egorova, Anastasia Sorokina, Daria Ustinova, and many more.

Russia has topped the medal table at the past 2 editions of this meet, having collected a total of 18 medals at Copenhagen 2017 and 22 at Glasgow 2019. Among those Russian swimmers who collected medals 2 years ago for Russia who will be back in action next month are Vlad Morozov (50/100 free, 50 breast), Kliment Kolesnikov (50/100 back, 100 IM), Maria Kameneva (50 free), and Maria Temnikova (200 breast).

Notably, Oleg Kostin who is the 2019 Short Course Euros champion in the 50 butterfly and former world record holder in that event, in both short course and long course, is listed as an athlete who has qualified for the 2021 meet “at the expense of the budget of the constituent entities of the Russian Federation” as opposed to the 57 swimmers who have qualified to race at the full expense of the Russian Swimming Federation.

Check out the full list of competitors below.

Russian Roster For the 2021 Short Course European Championships

  1. Andrusenko Veronika Andreevna (Republic of Tatarstan)
  2. Belonogoff Tatiana Grigorievna (St. Petersburg)
  3. Borodin Ilya Alexandrovich (Bryansk region)
  4. Vaskina Daria Andreevna (Moscow)
  5. Gadirov Rustam Nadir oglu (Omsk region)
  6. Gainullina Renata Lenarovna (Republic of Tatarstan)
  7. Gerasimenko Vladislav Alekseevich (Kaluga region)
  8. Girev Ivan Alexandrovich (Moscow region; Tula region)
  9. Godun Nika Valerievna (Moscow)
  10. Grinev Vladislav Sergeevich (Moscow)
  11. Guzhenkova Anastasia Dmitrievna (KhMAO)
  12. Dorinov Mikhail Vyacheslavovich (Nizhny Novgorod region)
  13. Egorov Alexander Yurievich (Moscow)
  14. Egorova Anna Dmitrievna (KhMAO-Yugra; Kaliningrad region)
  15. Zhigalov Alexander Yurievich (Kemerovo region)
  16. Zhilkin Andrey Sergeevich (Moscow)
  17. Zhikharev Petr Romanovich (Moscow)
  18. Zanko Vsevolod Vladimirovich (Moscow)
  19. Kameneva Maria Andreevna (Kaluga region)
  20. Kirpichnikova Anastasia Dmitrievna (Sverdlovsk region)
  21. Klepikova Daria Sergeevna (Voronezh region)
  22. Klyarovskaya Anastasia Stanislavovna (Moscow)
  23. Kolesnikov Kliment Andreevich (Moscow)
  24. Kravchenko Marina Igorevna (Penza region)
  25. Krivonogova Irina Andreevna (Penza region)
  26. Kudashev Alexander Anatolyevich (Samara region)
  27. Malyutin Martin Vladimirovich (Omsk region)
  28. Martynychev Kirill Ivanovich (St. Petersburg)
  29. Morozov Vladimir Viktorovich (Moscow, Novosibirsk region)
  30. Nasretdinova Rozalia Haydyarovna (Moscow)
  31. Nikitin Anton Arkadievich (St. Petersburg)
  32. Osipenko Alexander Vladimirovich (Moscow)
  33. Pavlov Egor Denisovich (Penza region)
  34. Pasynkov Daniil Valerievich (Moscow)
  35. Profit Alexander Konstantinovich (St. Petersburg)
  36. Rylov Evgeny Mikhailovich (Moscow region)
  37. Samusenko Pavel Dmitrievich (Murmansk region)
  38. Semyaninov Danil Nikolaevich (Moscow)
  39. Sorokina Anastasia Vladimirovna (Krasnodar Territory)
  40. Strelnikov Kirill Vladimirovich (Moscow)
  41. Stupin Maxim Alekseevich (Moscow)
  42. Surkova Arina Alexandrovna (Novosibirsk region)
  43. Tarasevich Grigory Arkadevich (Republic of Tatarstan)
  44. Temnikova Maria Sergeevna (St. Petersburg)
  45. Alexey Tkachev (St. Petersburg)
  46. Ustinova Daria Konstantinovna (Sverdlovsk region)
  47. Fesikov Sergey Vasilievich (Yamalo-Nenets Autonomous Okrug; Kaluga Region)
  48. Fesikova Anastasia Valerievna (Yamalo-Nenets Autonomous Okrug; Kaluga Region)
  49. Khaylova Alexandra Artemovna (St. Petersburg)
  50. Chikunova Evgeniya Igorevna (St. Petersburg)
  51. Chimrova Svetlana Mikhailovna (St. Petersburg)
  52. Chmykhova Elizaveta Alekseevna (Moscow)
  53. Shatalov Daniil Olegovich (Moscow)
  54. Shvaeva Irina Vladimirovna (St. Petersburg)
  55. Shevlyakov Roman Sergeevich (St. Petersburg)
  56. Shevchenko Ilya Alekseevich (Moscow)
  57. Shchegolev Alexander Romanovich (St. Petersburg)

“Candidates for participation in the European Championship as part of the Russian national swimming team at the expense of the budget of the constituent entities of the Russian Federation”:

  1. Valiakhmetov Eduard Albertovich (Republic of Tatarstan)
  2. Dryamina Margarita Pavlovna (Udmurt Republic)
  3. Duplinskaya Anastasia Alexandrovna (Novosibirsk region)
  4. Zaitsev Danil Vladimirovich (St. Petersburg)
  5. Oleg Kostin (Nizhny Novgorod region)
  6. Krasnykh Alexander Vladimirovich (Republic of Tatarstan)
  7. Kurilkina Alexandra Evgenievna (St. Petersburg)
  8. Markov Daniil Dmitrievich (Novosibirsk region)
  9. Mullakaeva Daria Vasilevna (Sverdlovsk region)
  10. Nikolaev Mark Nikolaevich (Leningrad Region)
  11. Salikhyanova Asiya Faridovna (Moscow)
  12. Tatarinova Daria Alekseevna (St. Petersburg)

In This Story

0
Leave a Reply

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments