Top 8 Combined Finishers: All 4 Days of 2018 Winter Juniors East/West

2018 Speedo Winter Junior Championships

  • December 5-8, 2018
  • Greensboro Aquatic Center, Greensboro, NC (East)
  • Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center, Austin, Texas (West)
  • SCY (25 yards)
  • Psych Sheets: East / West
  • Live Results: East / West

With USA Swimming’s winter junior championships split between two locations, we have put together nightly lists of the top 8 finishers in each event overall, combining results from the two meets.

Note: These lists include finals times only.

Day 1

Girls’ 200 Medley Relay

  1. Nashville Aquatic Club – 1:38.32
  2. Chesea Piers Aquatic Club / TAC Titans – 1:39.53
  3. Cardinal Aquatic – 1:39.74
  4. Crow Canyon County – 1:39.81
  5. Aquajets Swim Team – 1:40.26
  6. Scottsdale Aquatic Club – 1:40.99
  7. Palo Alto Stanford – 1:41.09

Boys’ 200 Medley Relay

  1. Mason Manta Rays – 1:26.52
  2. Sierra Marlins – 1:29.01
  3. Enfinity Aquatic Club – 1:29.06
  4. Michigan Lakeshore Aquatics – 1:29.88
  5. Rose Bowl Aquatics – 1:30.27
  6. SwimMAC Carolina – 1:30.62
  7. Dynamo Swim Club – 1:30.90
  8. Pittsburgh Elite – 1:30.93

Girls’ 800 Freestyle Relay

  1. Magnolia Aquatic Club – 7:09.87
  2. Nashville Aquatic Club – 7:11.69
  3. Brea Aquatics – 7:12.32
  4. Bellevue Swim Club – 7:14.50
  5. Irvine Novaquatics – 7:15.41
  6. SwimMAC Carolina – 7:16.42
  7. SwimMAC Carolina – 7:16.59
  8. Dynamo Swim Club – 7:16.83

Boys’ 800 Freestyle Relay

  1. Mason Manta Rays – 6:23.97
  2. Carmel Swim Club – 6:30.94
  3. Sierra Marlins – 6:32.90
  4. SwimMAC Carolina – 6:35.02
  5. Dayton Raiders – 6:35.21
  6. Santa Clara Swim Club – 6:37.03
  7. Gator Swim Club – 6:37.19
  8. Dynamo Swim Club – 6:37.35

Day 2

Girls’ 500 Freestyle

  1. Regan Smith, Riptide – 4:37.10
  2. Kaitlynn Sims, Magnolia Aquatic – 4:39.52
  3. Ashley Strouse, Scottsdale Aquatic Club – 4:41.41
  4. Mary Smutny, South Florida Aquatic Club – 4:42.45
  5. Nicole Oliva, Santa Clara Swim Club – 4:42.51
  6. Ellie Marquardt, Aquatic Team Of Mecklenburg – 4:43.76
  7. Rachel Stege, Fox Valley Swim – 4:44.52
  8. Kelly Pash, Carmel Swim Club – 4:44.78

Boys’ 500 Freestyle

  1. Jake Magahey, SwimAtlanta – 4:14.61
  2. John Walker, SwimMAC Carolina – 4:15.02
  3. Coby Carrozza, Longhorn Aquatics – 4:16.95
  4. Julian Hill, Gator Swim Club– 4:18.80
  5. Peter Larson, Edina Swim Club – 4:20.31
  6. Jake Mitchell, Carmel Swim Club – 4:21.67
  7. Jud Williams, Riverside Aquatics – 4:21.89
  8. Jack Hoagland, Charger Aquatics – 4:23.21

Girls’ 200 Individual Medley

  1. Alex Walsh, Nashville Aquatic Club – 1:53.69
  2. Zoie Hartman, Crow Canyon Country Club – 1:54.62
  3. Kate Douglass, Chelsea Piers Aquatic Club – 1:56.09
  4. Isabel Ivey, Laker Swim – 1:56.13
  5. Katharine Berkoff, Missoula Aquatic Club – 1:57.04
  6. Charlotte Hook, TAC Titans – 1:57.22
  7. Coleen Gillilan, Fort Collins Area – 1:57.44
  8. Kathryn Ackerman, Michigan Lakeshore – 1:57.66

Boys’ 200 Individual Medley

  1. Carson Foster, Mason Manta Rays – 1:42.54
  2. Gianluca Urlando, DART Swimming – 1:42.99
  3. Jake Foster, Mason Manta Rays – 1:44.57
  4. Zach Hils, Lexington Dolphins – 1:46.03
  5. Shane Blinkman, St Croix Swim Club – 1:46.05
  6. Ethan Hu, Peak Swimming – 1:46.53
  7. Ethan Harder, Billings Aquatic Club – 1:46.58
  8. Zachary Tan, Phoenix Swim Club – 1:47.23

Girls’ 50 Freestyle

  1. Gretchen Walsh, Nashville Aquatic Club – 21.82
  2. Kate Douglass, Chelsea Piers Aquatic Club – 21.95
  3. Claire Curzan, TAC Titans – 22.06
  4. Ashley Turak, dROP Aquatics – 22.25
  5. Isabel Ivey, Laker Swim – 22.27
  6. Alex Walsh, Nashville Aquatic Club – 22.43
  7. Cora Dupre, Mason Manta Rays – 22.46
  8. Alexandra Crisera, Beach Cities Swimming – 22.48

Boys’ 50 Freestyle

  1. Jack Armstrong, Houston Bridge Bats – 19.81
  2. Jack Dolan, Rockwood Swim Club / Adam Chaney, Mason Manta Rays – 19.87
  3. Noah Henderson, Star Aquatics – 19.90
  4. Matt King, Bellevue Club Swim Club – 19.95
  5. David Curtiss, Hamilton Y Aquatics – 19.96
  6. Bence Szabados, Chicago Wolfpack – 19.97
  7. Kimani Gregory, Racer X Aquatics / Gianluca Urlando, DART Swimming – 20.01

Girls’ 400 Medley Relay

  1. Nashville Aquatic Club ‘A’ – 3:36.23
  2. Crow Canyon Country Club ‘A’ – 3:37.66
  3. TAC Titans ‘A’ – 3:38.47
  4. SwimMAC Carolina ‘A’ – 3:39.57
  5. Cardinal Aquatic ‘A’ – 3:40.10
  6. Aquajets Swim Team ‘A’ – 3:40.20
  7. Irvine Novaquatics ‘A’ – 3:40.36
  8. Dynamo Swim Club ‘A’ – 3:40.39

Boys’ 400 Medley Relay

  1. Mason Manta Rays ‘A’ – 3:11.11
  2. Rose Bowl Aquatic ‘A’ – 3:16.08
  3. Sierra Marlins ‘A’ – 3:16.65
  4. Dynamo Swim Club ‘A’ – 3:16.69
  5. Michigan Lakeshore ‘A’ – 3:16.77
  6. Enfinity Aquatic ‘A’ – 3:17.57
  7. Lakeside Swim Team ‘A’ – 3:18.58
  8. Mason Manta Rays ‘B’ – 3:18.59

Day 3

Girls’ 400 Individual Medley

  1. Grace Sheble, NOVA of Virginia – 4:06.35
  2. Kathryn Ackerman, Michigan Lakeshore – 4:07.79
  3. Isabel Gormley, Asphalt Green – 4:08.80
  4. Ella Nelson, Nashville Aquatic Club – 4:10.10
  5. Zoie Hartman, Crow Canyon Country Club – 4:10.44
  6. Charlotte Hook, TAC Titans – 4:11.00
  7. Kaitlynn Sims, Magnolia Aquatic Club – 4:11.13
  8. Lindsay Looney, Metroplex Aquatics – 4:11.27

Boys’ 400 Individual Medley

  1. Carson Foster, Mason Manta Rays – 3:40.86
  2. Jake Foster, Mason Manta Rays – 3:43.64
  3. Owen Conley, Dayton Raiders – 3:46.25
  4. Kevin Vargas, La Mirada Armada – 3:47.52
  5. Jack Hoagland, Charger Aquatics – 3:49.30
  6. Zachary Tan, Phoenix Swim Club – 3:49.62
  7. Will Goodwin, DU Hilltoppers – 3:49.74
  8. Rick Mihm, Allegheny North – 3:50.59

Girls’ 100 Butterfly

  1. Claire Curzan, TAC Titans – 51.92
  2. Kate Douglass, Chelsea Piers Aquatic Club – 51.95
  3. Gabi Albiero, Cardinal Aquatics – 51.97
  4. Isabel Ivey, Laker Swim – 52.11
  5. Gretchen Walsh, Nashville Aquatic Club – 52.23
  6. Emma Sticklen, Katy Aquatics Tea – 52.29
  7. Lillie Nordmann, Magnolia Aquatic Club – 52.45
  8. Coleen Gillilan, Fort Collins Area – 52.68

Boys’ 100 Butterfly

  1. Gianluca Urlando, DART Swimming – 45.62
  2. Ethan Hu, Peak Swimming – 46.25
  3. Aiden Hayes, Sooner Swim Club – 46.96
  4. Sterling Crane Episcopal AmberJax – 47.22
  5. Jean-pierre Khouzam Dayton Raiders – 47.26
  6. Bence Szabados, Chicago Wolfpack – 47.35
  7. Connor Lee, Rosemead Rapids – 47.42
  8. Max Edwards Enfinity Aquatic Club – 47.47

Girls’ 200 Freestyle

  1. Regan Smith, Riptide – 1:43.27
  2. Cora Dupre, Mason Manta Rays – 1:45.27
  3. Mary Smutny, South Florida Aquatic Club – 1:45.75
  4. Ayla Spitz, Irvine Novaquatics – 1:45.87
  5. Quinn Schaedler, Longhorn Aquatics – 1:45.91
  6. Ella Ristic, Irvine Novaquatics – 1:46.13
  7. Maxine Parker, Chelsea Piers Aquatic Club – 1:46.21
  8. Kelly Pash, Carmel Swim Club – 1:46.21

Boys’ 200 Freestyle

  1. John Walker, SwimMAC Carolina – 1:34.16
  2. Coby Carrozza, Longhorn Aquatics – 1:34.67
  3. Julian Hill, Gator Swim Club- – 1:35.14
  4. Michael Petrides, Kamehameha Swim Club – 1:35.21
  5. Peter Larson, Edina Swim Club – 1:35.36
  6. Jack Wright, Allegheny North – 1:35.43
  7. Jake Magahey, SwimAtlanta – 1:35.64
  8. Colby Mefford, Sierra Marlins – 1:36.06

Girls’ 100 Breaststroke

  1. Zoie Hartman, Crow Canyon Country Club 58.94
  2. Kaitlyn Dobler, The Dolphins 59.25
  3. Taylor Steele, Coastal Aquatic 1:00.54
  4. Coleen Gillilan, Fort Collins Area 1:00.74
  5. Sophia Zhang, Asphalt Green 1:00.83
  6. Janessa Mathews, Ohio State Swim 1:00.90
  7. Ellie Jew, Lake Oswego Swim 1:00.99
  8. Zoe Skirboll, Racer X Aquatics 1:01.04

Boys’ 100 Breaststroke

  1. Forrest Frazier, Eastern Iowa Swim Federation – 52.51
  2. Will Myhre, St Charles Swim Club – 52.59
  3. Josh Matheny, Pittsburgh Elite – 52.89
  4. Jake Foster, Mason Manta Rays – 53.20
  5. AJ Pouch, Team Rebel Aquatics – 53.63
  6. Ethan Dang, King Aquatic Club – 53.96
  7. Paul Degrado, Episcopal AmberJax – 54.06
  8. Daniel Worth, Empire KC Swim Club – 54.67

Girls’ 100 Backstroke

  1. Katharine Berkoff, Missoula Aquatic Club – 50.72
  2. Alex Walsh, Nashville Aquatic Club – 50.88
  3. Gretchen Walsh, Nashville Aquatic Club – 51.75
  4. Isabelle Stadden, Aquajets Swim Team – 51.96
  5. Isabel Ivey, Laker Swim – 52.19
  6. Ellie Waldrep, Baylor Swim Club – 52.66
  7. Caitlin Brooks, Gator Swim Club – 52.70
  8. Claire Curzan, TAC Titans – 77

Boys’ 100 Backstroke

  1. Gianluca Urlando, DART Swimming – 45.66
  2. Adam Chaney, Mason Manta Rays – 47.26
  3. Wyatt Davis, Carmel Swim Club – 47.41
  4. Aiden Hayes, Sooner Swim Club – 47.46
  5. Ethan Harder, Billings Aquatic Club – 47.49
  6. Harrison Lierz, Unattached (CO) – 47.57
  7. Jacob Eismann, Ohio State Swim Club – 47.71
  8. Peter Larson, Edina Swim Club – 47.90

Girls’ 200 Freestyle Relay

  1. Chelsea Piers Aquatic Club ‘A’ – 1:29.04
  2. Nashville Aquatic Club ‘A’ – 1:30.25
  3. Bellevue Club Swim Team ‘A’ – 1:31.16
  4. Crow Canyon Country Club ‘A’ – 1:31.36
  5. SwimMAC Carolina ‘A’ – 1:31.47
  6. Aquajets Swim Team ‘A’ – 1:31.65
  7. Cardinal Aquatics ‘A’ – 1:31.99
  8. University of Arkansas ‘A’ – 1:32.04

Boys’ 200 Freestyle Relay

  1. Mason Manta Rays ‘A’ – 1:19.98
  2. Dynamo Swim Club ‘A’ – 1:21.93
  3. SwimMAC Carolina ‘A’ – 1:22.00
  4. Irvine Novaquatics ‘A’ – 1:22.14
  5. SwimAtlanta ‘A’ – 1:22.22
  6. Rose Bowl Aquatics ‘A’ – 1:22.27
  7. Sierra Marlins ‘A’ – 1:22.34
  8. Alamo Area Aquatics Association ‘A’ – 1:22.45

Day 4

Girls’ 1650 Freestyle

  1. Kaitlynn Sims, Magnolia Aquatic Club – 15:57.34
  2. Ashley Strouse, Scottsdale Aquatic Club – 16:01.20
  3. Sarah Dimeco, Bellevue Club Swim Team – 16:09.74
  4. Lola Mull, Mid-Michigan Aquatics – 16:12.26
  5. Hayley Pike, Northwest Arkansas – 16:23.13
  6. Abigail McCullough, SwimAtlanta – 16:25.45
  7. Liberty Williams, Riverside Aquatics – 16:25.86
  8. Nicole Oliva, Santa Clara Swim Club – 16:28.13

Boys’ 1650 Freestyle

  1. Jake Magahey, SwimAtlanta – 14:51.54
  2. Arik Katz, Sarasota Tsunami – 15:01.92
  3. Noah Brune, Mission Viejo Nadadores – 15:07.52
  4. Tyler Kopp, Katy Aquatic Team – 15:08.72
  5. Jake Mitchell, Carmel Swim Club – 15:09.39
  6. Ian Grum, Dynamo Swim Club – 15:09.95
  7. Jude Williams, Riverside Aquatics – 15:11.84
  8. Jack Leuthold, Billings Aquatic Club – 15:13.94

Girls’ 200 Backstroke

  1. Katharine Berkoff, Missoula Aquatic Club – 1:50.16
  2. Isabelle Stadden, Aquajets Swim Team – 1:50.37
  3. Claire Curzan, TAC Titans – 1:53.09
  4. Caitlin Brooks, Gator Swim Club- – 1:53.89
  5. Kathryn Ackerma, Michigan Lakeshore – 1:54.37
  6. Alexandra Crisera, Beach Cities Swimming – 1:54.84
  7. Natalie Mannion, Commonwealth Swimming – 1:55.48
  8. Talia Bates, Gator Swim Club – 1:55.73

Boys’ 200 Backstroke

  1. Carson Foster, Mason Manta Rays – 1:41.20
  2. Peter Larson, Edina Swim Club – 1:41.60
  3. Ethan Harder, Billings Aquatic Club – 1:41.94
  4. Harrison Lierz, Unattached (CO) – 1:43.70
  5. Wyatt Davis, Carmel Swim Club – 1:43.84
  6. Noah Young, Mason Manta Rays – 1:44.34
  7. Colby Mefford, Sierra Marlins Swim Team – 1:44.43
  8. Tyler Lu, Seattle Metropolitan Aquatic Club – 1:44.80

Girls’ 100 Freestyle

  1. Gretchen Walsh, Nashville Aquatic Club – 47.79
  2. Isabel Ivey, Laker Swim – 48.32
  3. Kate Douglass, Chelsea Piers Aquatic Club – 48.81
  4. Kelly Pash, Carmel Swim Club – 49.12
  5. Katharine Berkoff, Missoula Aquatic Club – 49.21
  6. Ashley Turak, dROP Aquatics – 49.23
  7. Maxine Parker, Chelsea Piers Aquatic Club – 49.32
  8. Gracie Felner, Bellevue Club Swim Team – 49.35

Boys’ 100 Freestyle

  1. Jack Armstrong, Houston Bridge Bats – 43.35
  2. Jack Alexy, Somerset Hills Y – 43.44
  3. Coby Carrozza, Longhorn Aquatics – 43.57
  4. Matt King, Bellevue Club Swim Team – 43.62
  5. Adam Chaney, Mason Manta Rays – 43.67
  6. Jack Dolan, Rockwood Swim Club – 43.77
  7. Kimani Gregory, Racer X Aquatics – 43.95
  8. Hunter Tapp, Lakeside Swim Team – 43.98

Girls’ 200 Breaststroke

  1. Alex Walsh, Nashville Aquatic Club – 2:06.02
  2. Zoie Hartman, Crow Canyon Country Club – 2:07.52
  3. Abby Arens, Marlins of Raleigh – 2:08.46
  4. Ella Nelson, Nashville Aquatic Club – 2:09.30
  5. Gillian Davey, Central Iowa Aquatics – 2:10.52
  6. Coleen Gillilan, Fort Collins Area – 2:11.03
  7. Ashley McCauley, Marlins of Raleigh – 2:11.85
  8. Charity Pittard, Boise YMCA – 2:13.35

Boys’ 200 Breaststroke

  1. AJ Pouch, Team Rebel Aquatics – 1:55.04
  2. Josh Matheny, Pittsburgh Elite – 1:55.27
  3. Forrest Frazier, Eastern Iowa Swimming Federation – 1:55.33
  4. Ethan Dang, King Aquatic Club – 1:55.58
  5. Jake Foster, Mason Manta Rays – 1:56.01
  6. Ben Dillard, Sierra Marlins – 1:56.25
  7. Paul Degrado, Episcopal AmberJax – 1:57.55
  8. Dylan Rhee, Asphalt Green – 1:58.15

Girls’ 200 Butterfly

  1. Regan Smith, Riptide – 1:51.24
  2. Lillie Nordmann, Magnolia Aquatic Club – 1:54.42
  3. Charlotte Hook, TAC Titans – 1:55.67
  4. Lindsay Looney, Metroplex Aquatics – 1:56.20
  5. Grace Sheble, NOVA of Virginia – 1:56.25
  6. Mary Smutny, South Florida Aquatic Club – 1:56.69
  7. Zephy Koh, Brea Aquatics – 1:57.53
  8. Megan Deuel, Victor Swim Club – 1:57.96

Boys’ 200 Butterfly

  1. Gianluca Urlando, DART Swimming – 1:40.91
  2. Jean-pierre Khouzam, Dayton Raiders – 1:44.41
  3. Bence Szabados, Chicago Wolfpack – 1:44.84
  4. Coby Carrozza, Longhorn Aquatics – 1:45.34
  5. Sterling Crane, Episcopal AmberJax – 1:45.62
  6. Ben Miller, Tigard Tualatin – 1:45.79
  7. Noah Henderson, Star Aquatics – 1:46.10
  8. Brooks Taner, Palo Alto Stanford Aquatics – 1:46.52

Girls’ 400 Freestyle Relay

  1. Bellevue Club Swim Team ‘A’ – 3:18.53
  2. Nashville Aquatic Club ‘A’ – 3:18.63
  3. Irvine Novaquatics ‘A’ – 3:18.77
  4. SwimMAC Carolina ‘A’ – 3:19.56
  5. Crow Canyon Country Club ‘A’ – 3:20.35
  6. Chelsea Piers Aquatic Club ‘A’ – 3:20.59
  7. University of Arkansas ‘A’ – 3:21.13
  8. Brea Aquatics ‘A’ – 3:21.28

Boys’ 400 Freestyle Relay

  1. Dynamo Swim Club ‘A’ – 2:59.08
  2. Mason Manta Rays ‘B’ – 2:59.21
  3. Rose Bowl Aquatics ‘A’ – 2:59.42
  4. SwimMAC Carolina ‘A’ – 3:01.23
  5. Sierra Marlins Swim Team ‘A’ – 3:00.49
  6. Irvine Novaquatics ‘A’ – 3:00.79
  7. Scottsdale Aquatic Club ‘A’ – 3:01.20
  8. Nitro Swimming ‘A’ – 3:01.41

 

In This Story

Leave a Reply

About Anne Lepesant

Anne Lepesant

Anne Lepesant is the mother of four daughters, all of whom swim/swam in college. With an undergraduate degree from Princeton (where she was an all-Ivy tennis player) and an MBA from INSEAD, she worked for many years in the financial industry, both in France and the U.S. Anne is currently …

Read More »

Don't want to miss anything?

Subscribe to our newsletter and receive our latest updates!