50 Division III Athletes Selected to Academic All-District Team

The College Sports Information Directors of America (CoSIDA) announced its 2017-18 Google Cloud Academic All-District At-Large teams last week and 23 Division III men’s swimmers and 27 women’s swimmers were among those honored.

Honorees are eligible for Academic All-America honors, which will be announced in June.

The All-District teams are divided into eight geographic regions across the United States and Canada and in four divisions (NCAA Division I, Division II, Division III and the College Division). The College Division includes all NAIA, Canadian and two-year schools.

At-large teams include all sports outside of the eight sports with their own Academic All-America programs (men’s and women’s soccer, women’s volleyball, football, men’s and women’s basketball, baseball and softball.) The awards recognize the top student-athletes nationally for their combined performances on the field of play and in the classroom.

 

The full list of men’s at-large honorees is here, while the women’s listing can be found here.

Division III – Men’s At-Large

District I (MA, ME, NH, VT)

  • Jack Bauer, Worcester Polytechnic Institute
  • Bouke Edskes, MIT
  • Samuel Solomon, MIT

District 2 (CT, DC, DE, KY, MD, MD, NJ, RI, WV)

District 3 (NY)

District 4 (PA)

  • Matthew Bogen, Westminster College
  • Ian Lloyd, Lebanon Valley

District 5 (AL, AR, FL, GA, MO, MS, NC, PR, SC, TN, VA)

District 6 (MI, MN, WI)

  • Owen Gluck, Wisconsin-Stevens Point
  • Michael Moentmann, Calvin

District 7 (IL, IN, OH)

  • Ben Burdick, Denison
  • Matthew Cooper, Kenyon
  • Drew Hamilton, Case Western Reserve
  • Jason Wesseling, Denison

District 8 (AK, AZ, CA, CO, HI, IA, ID, KS, LA, MT, ND, NE, NM, NV, OK, OR, SD, TX, UT, WA, WY, Canada)

  • Alex Bourzutschky, Caltech
  • Garrett Cadotte, Nebraska Wesleyan
  • Mark Hallman, Pomona-Pitzer
  • Jacob Hurrell-Zitelman, Trinity
  • Carter Lyons, Nebraska Wesleyan
  • Dan Novinski, Nebraska Wesleyan

At-Large Women – Division III

District 1

  • Kayla Burgess, New England
  • Jessica Chen, MIT
  • Jennifer Day, Worcester Polytechnic Institute

District 2

District 3

District 4

  • Anne Shirley Dassow, Grove City College
  • Kim Hochstedler, Carnegie Mellon
  • Kaitlin Wingert, Messiah College

District 5

  • Laura Barber, Washington U in St. Louis
  • Emily Hageboeck, Washington & Lee
  • Megan Murphy, Univ. of Mary Washington
  • Nicole Zanolli, Washington U in St. Louis

District 6

  • Sarah Bradley, Calvin College
  • Jacqlyn Braun, Wisconsin-Stevens Point
  • Taylor Martinek, Hamline

District 7

District 8

  • Sam Fitzgerald, Coe
  • Lindsay Hagmann, Trinity

1
Leave a Reply

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
newest oldest most voted
Anonymous

Emily Hageboeck in District 5 is from Washington and Lee University

Don't want to miss anything?

Subscribe to our newsletter and receive our latest updates!