2015 Speedo Winter Junior Nationals: Day 2 Composite Top 10

With USA Swimming splitting its Winter Junior National meets for the first time in history, we here at SwimSwam are combining them right back again. For interested fans, we’ll be compiling a composite top 10 with the fastest 10 swims in each event from the combined results of both meets, along with some analysis of each night’s results.

Note: we’ll be compiling the rest of our lists based solely on A finals times from both meets.

2015 SPEEDO WINTER JUNIOR NATIONALS – NIGHT 2

The trend from night 1’s composite championships continued on Thursday, with the West meet coming up with faster winning swims in most events but the East meet showing greater depth through the top 10 combined finishers.

The West won 6 of 8 composite Junior National titles, including a pair from Ozaukee’s Katie Drabot. Drabot does provide a bit of a look into the problem with combining meet results, though – the Wisconsin high schooler swam (and won) all three individual races at the West meet, and came close to winning all three composite national titles. She ended up behind two swimmers in the East in the 500 free, but it’s hard to say if she would have found a little more speed if Hannah Cox and Lauren Case were out in front of her late.

Cox was the lone indivual East winner to better the West’s top time, going an impressive 4:37.82 in the 500 free. Lakeside Swim Team also managed the best overall time in the 4×100 medley relay in an event the East stacked with 7 of 10 top finishers.

The boys of Palo Alto followed up their 4×50 medley relay win from night 1 with an overall win in the 4×100 medley, as the boys of the West meet are still undefeated in the relay races.

The West meet continues to reap big swims from its group of stars: Sean Grieshop, Michael Andrew and Ryan Hoffer each won individual races to join Drabot, and Andrew twice broke the 15-16 National Age Group record in the 200 IM.

The East also had a NAG record fall in one event: the 200 IM, where 14-year-old Alex Walsh was second overall and broke the 13-14 NAG mark.

GIRLS 500 Free

Composite Junior National Champion: Hannah Cox, Upper Valley Aquatic Club – 4:37.82

  1. Hannah Cox, Upper Valley Aquatic Club (EAST) – 4:37.82
  2. Lauren Case, Chattahoochee Gold (EAST) – 4:40.28
  3. Katie Drabot, Ozaukee Aquatics (WEST) – 4:40.49
  4. Taylor Ault, La Mirada Armada (WEST) – 4:41.73
  5. Evie Pfeifer, Unattached (WEST) – 4:42.87
  6. Paige Madden, City of Mobile (EAST) – 4:43.31
  7. Haley Yelle, Mansfield Aquatic Club (WEST) – 4:43.63
  8. Kaitlin Harty, Unattached (EAST) – 4:43.99
  9. Erica Sullivan, Sandpipers of Nevada (WEST) – 4:44.31
  10. Chenoa Devine, Davis Arden Racing Team (WEST) – 4:44.32

Boys 500 Free

Composite Junior National Champion: Sean Grieshop, Nitro Swimming – 4:15.53

  1. Sean Grieshop, Nitro Swimming (WEST) – 4:15.53
  2. Walker Higgins, Tennessee Aquatics (EAST) – 4:18.40
  3. Trey Freeman, Baylor Swim Club (EAST) – 4:18.82
  4. Taylor Abbott, Nitro Swimming (WEST) – 4:20.45
  5. John Thomas Larson, Edina Swim Club (WEST) – 4:22.21
  6. Jake Sannem, Upper Dublin Aquatic Club (EAST) – 4:22.42
  7. Zach Yeadon, Alamo Area Aquatic Association (WEST) – 4:23.86
  8. Hank Siefert, Coffmann YMCA (EAST) – 4:24.03
  9. Carter Grimes, Sandpipers of Nevada (WEST) – 4:24.35
  10. Nathan Murray, SwimMAC Carolina (EAST) – 4:24.64

GIRLS 200 IM

Composite Junior National Champion: Katie Drabot, Ozaukee Aquatics – 1:56.05

  1. Katie Drabot, Ozaukee Aquatics (WEST) – 1:56.05
  2. Alex Walsh, Nashville Aquatic Club (EAST) – 1:56.20 (13-14 NAG Record)
  3. Isabel Ivey, Gator Swim Club (EAST) – 1:57.04
  4. Tatum Wade, Nashville Aquatic Club (EAST) – 1:57.70
  5. Brooke Forde, Lakeside Swim Team (EAST) – 1:57.85
  6. Kenisha Liu, Brea Aquatics (WEST) – 1:58.22
  7. Abby Richter, Boulder City Henderson (WEST) – 1:58.35
  8. Asia Seidt, Lakeside Swim Team (EAST) – 1:58.63
  9. Regan Barney, Nitro Swimming (WEST) – 1:59.06
  10. Isabella Goldsmith, Sanpipers of Nevada (WEST) – 1:59.82

Boys 200 IM

Composite Junior National Champion: Michael Andrew, Indie Swimming – 1:42.77

  1. Michael Andrew, Indie Swimming (WEST) – 1:42.77 (15-16 NAG Record)
  2. Sean Grieshop, Nitro Swimming (WEST) – 1:46.64
  3. Jack Xie, Peak Swimming (WEST) – 1:46.70
  4. Jacob Montague, Grosse Pointe Gators (EAST) – 1:46.72
  5. Daniel Chang, Barracuda Swim Club (EAST) – 1:46.82
  6. Joe Molinari, Palo Alto Stanford Aquatics (WEST) – 1:47.62
  7. Dean Farris, Metro Atlanta Aquatic (EAST) – 1:47.84
  8. Cooper Hodge, Mason Manta Rays (EAST) – 1:48.22
  9. Jeremy Babinet, Palo Alto Stanford Aquatics (WEST) – 1:48.36
  10. T-10 Alexander Martin, X-Cel Swimming (EAST) – 1:48.49
  11. T-10 Brennan Pastorek, Georgia Coastal (EAST) – 1:48.49

GIRLS 50 Free

Composite Junior National Champion: Katie Drabot, Ozaukee Aquatics – 22.49

  1. Katie Drabot, Ozaukee Aquatics (WEST) – 22.49
  2. Marta Ciesla, Pine Crest Swimming (EAST) – 22.52
  3. Grace Countie, Marlins of Raleigh (EAST) – 22.67
  4. Alyssa Marsh, SwimMAC Carolina (EAST) – 22.69
  5. T-5 Ashley Volpenhein, Mason Manta Rays (EAST) – 22.81
  6. T-5 Olivia Calegan, Greater Nebraska (WEST) – 22.81
  7. Grace Zhao, Palo Alto Stanford Aquatics (WEST) – 22.83
  8. Morgan Tankersley, Greater Tampa (EAST) – 22.88
  9. Christina Lappin, SwimMAC Carolina (EAST) – 22.89
  10. Isabella Goldsmith, Sanpipers of Nevada (WEST) – 22.94

Boys 50 Free

Composite Junior National Champion: Ryan Hoffer, Scottsdale Aquatic Club – 19.06

  1. Ryan Hoffer, Scottsdale Aquatic Club (WEST) – 19.06
  2. Michael Jensen, Upper Dublin Aquatic Club (EAST) – 19.85
  3. Albert Gwo, Palo Alto Stanford Aquatics (WEST) – 19.94
  4. Mark McGlaughlin, Iowa Flyers (WEST) – 20.01
  5. Drew Kibler, Carmel Swim Club (EAST) – 20.02
  6. Michael Andrew, Indie Swimming (WEST) – 20.07
  7. Jack Blake, Scottsdale Aquatic Club (WEST) – 20.13
  8. Brody Heck, Saint Andrew’s (EAST) – 20.19
  9. Sid Farber, Portland Aquatic Club (WEST) – 20.26
  10. Adam Koster, North Texas Nadadores (WEST) – 20.30

GIRLS 4×100 Medley Relay

Composite Junior National Champion: Lakeside Swim Team (Seidt, Lohman, Forde, Bauer) – 3:36.61

  1. Lakeside Swim Team (EAST) – 3:36.61
  2. SwimMAC Carolina A (EAST) – 3:37.57
  3. Palo Alto Stanford Aquatics (WEST) – 3:38.07
  4. Nashville Aqutic Club (EAST) – 3:38.66
  5. SwimMAC Carolina B (EAST) – 3:39.46
  6. Crow Canyon County (WEST) – 3:40.80
  7. Ozaukee Aquatics (WEST) – 3:40.93
  8. Cardinal Aquatic (EAST) – 3:41.93
  9. SwimAtlanta (EAST) – 3:42.60
  10. Gator Swim Club (EAST) – 3:42.81

Boys 4×100 Medley Relay

Composite Junior National Champion: Palo Alto Stanford Aquatics (Ho, Babinet, Molinari, Gwo) – 3:13.37

  1. Palo Alto Stanford Aquatics (WEST) – 3:13.37
  2. Bolles School Sharks (EAST) – 3:14.51
  3. Upper Dublin Aquatic Club (EAST) – 3:14.89
  4. Dynamo Swim Club (EAST) – 3:16.53
  5. NOVA of Virginia (EAST) – 3:16.63
  6. Scottsdale Aquatic Club (WEST) – 3:16.78
  7. King Aquatic Club (WEST) – 3:17.62
  8. SwimMAC Carolina (EAST) – 3:18.41
  9. Delaware Swim Team (EAST) – 3:19.05
  10. SwimAtlanta (EAST) – 3:19.06

 

Statistics

Running Tally of Top 10 Finishers From Each Meet:

East: 67
West: 53

Composite National Champions From Each Meet:

East: 3
West: 9

NAG Records Broken At Each Meet:

East: 1
West: 1

*Note: NAG records counted per event – if the same event’s record falls in prelims and finals, it is only counted as one record.

In This Story

Leave a Reply

About Jared Anderson

Jared Anderson

Jared Anderson swam for nearly twenty years. Then, Jared Anderson stopped swimming and started writing about swimming. He's not sick of swimming yet. Swimming might be sick of him, though. Jared was a YMCA and high school swimmer in northern Minnesota, and spent his college years swimming breaststroke and occasionally pretending …

Read More »

Want to take your swimfandom to the next level?

Subscribe to SwimSwam Magazine!