Sorokina Breaks Russian Junior Record, Pasynkov Hits 4:04 4IM In Kazan

RUSSIAN SHORT COURSE SWIMMING CHAMPIONSHIPS

Daniil Pasynkov was the lone swimmer to add his name to the Russian Short Course World Championship roster on the penultimate day of their National Championships in Kazan, winning the men’s 400 IM in a time of 4:04.82 to rank him 6th in the world for the season.

That swim got him under the qualifying standard of 4:05.29, which was also his previous best time, and brought him within a second of Semen Makovich‘s national record of 4:03.91. Aleksandr Osipenko was the runner-up in 4:07.31, and Maksim Stupin took 3rd in 4:08.08.

Another Russian Junior record fell in the women’s 200 IM final, as Anastasiia Sorokina clocked a time of 2:11.02 to break Irina Krivonogova‘s 2:11.90 from 2016. Sorokina’s time got her 4th overall, trailing Viktoriya Andreeva (2:08.35), Irina Prikhodko (2:10.08) and Krivonogova (2:10.96). Andreeva missed the qualifying time of 2:07.09.

Also coming out on top in individual finals was Mikhail Vekovishchev in the men’s 50 fly, and Anastasiia Fesikova in the women’s 50 back.

Vekovishchev won in a time of 22.72, beating out Nikita Korolev (22.94) and Roman Shevlyakov (22.98), just missing the qualifying time of 22.56 (he’s already qualified for the team in the 800 free relay). At the Tokyo World Cup, Vlad Morozov won gold in this event in 22.29, earning him a fourth individual berth for Hangzhou.

The veteran Fesikova won the 50 back in 26.94 over national record holder Maria Kameneva (27.03), falling short of the 26.40 qualifying standard. Both swimmers are already on the roster, with Fesikova in for the 400 medley relay (won the 100 back but missed the individual qualifying time) and Kameneva has made it in the 100 IM and 400 free relay.

OTHER EVENTS

  • Vladislav Grinev led a quick men’s 100 free semi-final in 46.55, followed closely by Kliment Kolesnikov (46.84), Ivan Kuzmenko (46.94) and Vekovishchev (46.99). They’ll be aiming for the individual qualifying time of 46.58 tomorrow night, but will be essentially battling for one spot after Morozov went 45.16 in Tokyo. The top-4 (including Morozov) will also qualify for the 400 free relay.
  • Svetlana Chimrova (57.23) and Aleksandra Sabitova (58.45) qualified 1-2 into the final of the women’s 100 fly, where they’ll be aiming for the standard of 56.39. Neither swimmer has qualified for the Worlds team yet, and even if they miss the time in the final, the winner will be added for the medley relay.
  • In addition to her 2nd place finish in the 50 back, Kameneva qualified 1st out of the women’s 50 free semi-finals in 24.15. She’s followed by Rozaliya Nasretdinova (24.32) and Arina Surkova (24.54), and they’ll be aiming for the standard of 23.88 in the final.
  • Oleg Kostin was just .03 outside of the qualifying time in the semi-finals of the men’s 50 breast, qualifying 1st in 26.02. Kirill Strelnikov (26.44) and Andrey Nikolaev (26.54) sit 2nd and 3rd, and two spots remain up for grabs in the final after Kirill Prigoda missed the 25.99 standard at the World Cup in 26.19.
  • The St. Petersburg men won the 200 medley relay in a time of 1:35.74, led by a 23.83 backstroke leg from Andrey Shabasov, and the Sverdlovsk Region won the women’s 800 free relay in 7:45.72 with the top split coming from Valeriia Salamatina (1:55.70).

World Cup Day 3 Recap

In addition to Morozov’s 50 fly qualifying for SC Worlds on the final night in Tokyo, Yuliya Efimova added the 50 breast to her schedule with a showing of 29.56, and Kirill Prigoda (2:01.30) and Anton Chupkov (2:01.57) both crushed the 200 breast standard to bump National champ Mikhail Dorinov off the team.

With one day of Nationals remaining, their roster for Hangzhou currently looks as follows:

Russian SC Worlds Team Tracker
Men Event Women Event
1 Aleksandr Krasnykh 400 FR, 800 FR-R Veronika Andrusenko 200 FR, 400 FR-R
2 Martin Malyutin 400 FR, 800 FR-R Anna Egorova 800 FR, 800 FR-R, 400 FR
3 Kliment Kolesnikov 100/200 IM, 50/100 BK Anastasia Guzhenkova 800 FR-R
4 Aleksandr Kharlanov 200 FLY Valeriia Salamatina 800 FR-R, 400 FR-R
5 Andrey Shabasov 100 BK Anastasiia Fesikova 400 MR
6 Oleg Kostin 100 BR Daria Ustinova 200 BK
7 Mikhail Vekovishchev 800 FR-R Maria Kameneva 400 FR-R, 100 IM
8 Mikhail Dovgalyuk 800 FR-R Daria Mullakaeva 400 FR-R
9 Roman Shevlyakov 400 MR Rozaliya Nasretdinova 50 FLY
10 Daniil Pasynkov 400 IM Yuliya Efimova 50/100/200 BR*
11 Evgeny Rylov 50 BK Vitalina Simonova 200 BR*
12 Vlad Morozov 50/100 FR*, 100 IM, 50 FLY
13 Kirill Prigoda 100/200 BR
14 Anton Chupkov 200 BR

*denotes that the event has yet to be contested at Nationals

In This Story

Leave a Reply

About James Sutherland

James Sutherland

James formerly competed for the Laurentian Voyageurs in Sudbury, Ontario, specializing in the 200 free, back and IM. He finished up his collegiate swimming career in February of 2018, placing 11th at the OUA Championships in the 200 IM, and graduated with a bachelor's degree in economics in May. He …

Read More »

Don't want to miss anything?

Subscribe to our newsletter and receive our latest updates!