2015 Speedo Winter Junior Nationals: Day 4 Composite Top 10

With USA Swimming splitting its Winter Junior National meets for the first time in history, we here at SwimSwam are combining them right back again. For interested fans, we’ll be compiling a composite top 10 with the fastest 10 swims in each event from the combined results of both meets, along with some analysis of each night’s results.

Note: we’ll be compiling our lists based on the official finals finish orders from both meets.

2015 Speedo Winter Junior Nationals – Night 4

Saturday was a closer matchup, with East and West each winning six composite events at Speedo Winter Junior Championships. There were some interesting events that skewed left or right, though. The distance events were dominated by the West girls and boys: six of the ten fastest girls’ times and eight of the boys’ came out of Austin. Even more remarkable was the fact the top seven times in the boys’ race were all from the West.

There was parity in the girls’ 200 breast. Allie Raab of Nashville Aquatic Club broke the meet record when she won the East meet in 2:09.69, but an hour later Grace Zhao of Palo Alto Stanford took the record back, winning the West in 2:09.23. Similarly, Cardinal Aquatics’ Grace Oglesby (1:55.39) and Hannah Kukurugya (1:55.64) of Crown Point Swim Club led the field in the East, but Dakota Luther (1:55.60) of Austin Swim Club was right there with them with her win in the West.

A couple of events weren’t even close: Palo Alto Stanford’s Jeremy Babinet won the West’s 200 breast with 1:55.91; Carmel Swim Club’s Charles Vaughan (1:58.25) and Delaware Swim Team’s Matthew Otto (1:58.27) had a close finish in the East but were still 2.4 seconds behind Babinet.

And then there was Scottsdale Aquatic Club’s Ryan Hoffer. What he did in the 100 free is simply mind-blowing: the 17-year-old covered four laps of the pool in 41.23, setting a meet, pool, and national age group record. He is only the second 18-and-under boy in history to have cracked the 42-second barrier. Both Michael Jensen of Upper Dublin Aquatic Club and Mark McGlaughlin of Iowa Flyers posted the next-fastest time of 43.64; Jensen won the East meet with his swim and McGlaughlin was second in the West.

Day 4’s Composite Top 10s are here.

Girls’ 1650 Yard Freestyle

Composite Junior National Champion: Erica Sullivan, Sandpipers of Nevada – 16:02.32

  1. Erica Sullivan, Sandpipers of Nevada (WEST) – 16:02.32
  2. Joy Field, Magnolia Aquatic Club (WEST) – 16:08.11
  3. Madison Homovich, Marlins of Raleigh (EAST) – 16:09.63
  4. Haley Yelle, Mansfield Aquatic Club (WEST) – 16:18.27
  5. Kendall Brent, Swim Florida (EAST) – 16:18.52
  6. Taylor Ruck, Scottsdale Aquatic Club (WEST) – 16:20.93
  7. Madelyn Donohoe, The Fish (EAST) – 16:21.09
  8. Kahra Williams, Gator Swim Club (EAST) – 16:22.97
  9. Taylor Ault, La Mirada Armada (WEST) – 16:23.24
  10. Nata Jaspeado, Scottsdale Aquatic Club (WEST) – 16:25.16

Boys’ 1650 Yard Freestyle

Composite Junior National Champion: Sean Grieshop, Nitro Swimming– 14:45.88

  1. Sean Grieshop, Nitro Swimming (WEST) – 14:45.88
  2. Chris Yeager, Nitro Swimming (WEST) – 14:56.79
  3. Taylor Abbott, Nitro Swimming (WEST) – 15:06.99
  4. Zach Yeadon, Alamo Area (WEST) – 15:09.77
  5. Nicholas McDowell, Sandpipers of Nevada (WEST) – 15:12.98
  6. Aaron Apel, Scottsdale Aquatic Club (WEST) – 15:13.28
  7. Simon Lamar, FAST Swim Team (WEST) – 15:15.43
  8. Taylor Delk, SwimAtlanta (EAST) – 15:16.42
  9. C. Smith, Sarasota Tsunami (EAST) – 15:16.96
  10. Johnthomas Larson, Edina Swim Club (WEST) – 15:17.61

Girls’ 200 Yard Backstroke

Composite Junior National Champion: Kaitlin Harty, Unattached – 1:51.27

  1. Kaitlin Harty, Unattached (EAST) – 1:51.27
  2. Alex Walsh, Nashville Aquatic Club (EAST) – 1:52.07
  3. Ryan White, Wasatch Front Fish Market (WEST) – 1:53.54
  4. Taylor Ruck, Scottsdale Aquatic Club (WEST) – 1:53.66
  5. Asia Seidt, Lakeside Swim Team (EAST) – 1:53.79
  6. Lucie Nordmann, Magnolia Aquatic Club (WEST) – 1:54.08
  7. Ali Galyer, Y-Spartaquatics (EAST) – 1:54.78
  8. Grace Ariola, WAVES Bloomington (EAST) – 1:55.03
  9. Abby Richter, Boulder City Henderson (WEST) – 1:55.04
  10. Regan Smith, Riptide Swim Team (WEST) – 1:55.94

Boys’ 200 Yard Backstroke

Composite Junior National Champion: Michael Taylor, Dynamo Swim Club – 1:41.94

  1. Michael Taylor, Dynamo Swim Club (EAST) – 1:41.94
  2. Bryce Mefford, Sierra Marlins (WEST) – 1:42.18
  3. Thomas Anderson, King Aquatic Club (WEST) – 1:42.33
  4. Daniel Carr, Cheyenne Mountain (WEST) – 1:43.38
  5. Ethan Young, Carpet Capital (EAST) – 1:43.52
  6. Nathan Murray, SwimMAC Carolina (EAST) – 1:44.13
  7. Nick Alexander, Flyers Aquatic (WEST) – 1:45.23
  8. Nicolas Albiero, Cardinal Aquatics (EAST) – 1:45.54
  9. Glen Cowand, Katy Aquatic Team (WEST) – 1:45.62
  10. Cooper Hodge, Mason Manta Rays (EAST) – 1:45.85

Girls’ 100 Yard Freestyle

Composite Junior National Champion: Katie Drabot, Ozaukee Aquatics – 48.32

  1. Katie Drabot, Ozaukee Aquatics (WEST) – 48.32
  2. Isabel Ivey, Gator Swim Club (EAST) – 48.44
  3. Erika Brown, SwimMAC Carolina (EAST) – 48.94
  4. Marta Ciesla, Pine Crest (EAST) – 48.97
  5. Alyssa Marsh, SwimMAC Carolina (EAST) – 48.98
  6. Miki Dahlke, North Bay Aquatics (WEST) – 49.16
  7. Isabelle Henig, Palo Alto Stanford (WEST) – 49.28
  8. Lauren Case, Chattahoochee Gold (EAST) – 49.44
  9. Ashley Volpenheim, Mason Manta Rays (EAST) – 49.49
  10. Christina Lappin, SwimMAC Carolina (EAST) – 49.67

Boys’ 100 Yard Freestyle

Composite Junior National Champion: Ryan Hoffer, Scottsdale Aquatic Club – 41.23

  1. Ryan Hoffer, Scottsdale Aquatic Club (WEST) – 41.23 (New 17-18 NAG record)
  2. T2-Michael Jensen, Upper Dublin Aquatic Club (EAST) – 43.64
  3. T2-Mark McGlaughlin, Iowa Flyers (WEST) – 43.64
  4. Raiz Tjon-A-Jo, Azura Florida (EAST) – 44.03
  5. Corban Rawls, Nitro Swimming (WEST) – 44.15
  6. Tyler Rice, Bolles School Sharks (EAST) – 44.22
  7. Albert Gwo, Palo Alto Stanford (WEST) – 44.25
  8. Drew Kibler, Carmel Swim Club (EAST) – 44.37
  9. Dean Farris, Metro Atlanta* (EAST) – 44.44
  10. Jake Sannem, Upper Dublin Aquatic Club (EAST) – 44.55

Girls’ 200 Yard Breaststroke

Composite Junior National Champion: Grace Zhao, Palo Alto Stanford – 2:09.23

  1. Grace Zhao, Palo Alto Stanford (WEST) – 2:09.23
  2. Allie Raab, Nashville Aquatic Club (EAST) – 2:09.69
  3. Brooke Forde, Lakeside Swim Team (EAST) – 2:11.29
  4. Halladay Kinsey, Davis Arden Racing Team (WEST) – 2:11.56
  5. Kennedy Lohman, Lakeside Swim Team (EAST) – 2:11.72
  6. Kenisha Liu, Brea Aquatics (WEST) – 2:12.36
  7. Ella Nelson, Nashville Aquatic Club (EAST) – 2:13.51
  8. Zoe Bartel, Fort Collins Area (WEST) – 2:13.83
  9. Albury Higgs, SwimMAC Carolina (EAST) – 2:14.07
  10. Savanna Falcouner, Y-Spartaquatics (EAST) – 2:14.08

Boys’ 200 Yard Breaststroke

Composite Junior National Champion: Jeremy Babinet, Palo Alto Stanford – 1:55.91

  1. Jeremy Babinet, Palo Alto Stanford (WEST) – 1:55.91
  2. Charles Vaughan, Carmel Swim Club (EAST) – 1:58.25
  3. Matthew Otto, Delaware Swim Team (EAST) – 1:58.27
  4. Jacob Montague, Grosse Pointe Gators (EAST) – 1:58.66
  5. Sean Grieshop, Nitro Swimming (WEST) – 1:59.15
  6. Daniel Roy, Spokane Area (WEST) – 1:59.30
  7. Daniel Chang, Barracuda Swim Club (EAST) – 1:59.40
  8. AJ Bornstein, Ridgefield Aquatic Club (EAST) – 1:59.60
  9. Alec Hsing, Aquazot Swim Club (WEST) – 1:59.64
  10. Karl Arvidsson, Palo Alto Stanford (WEST) – 1:59.86

Girls’ 200 Yard Butterfly

Composite Junior National Champion: Grace Oglesby, Cardinal Aquatics – 1:55.39

  1. Grace Oglesby, Cardinal Aquatics (EAST) – 1:55.39
  2. Dakota Luther, Austin Swim Club (WEST) – 1:55.60
  3. Hannah Kukurugya, Crown Point Swim Club (EAST) – 1:55.64
  4. Ruby Martin, Iowa Flyers (WEST) – 1:56.07
  5. Victoria Edwards, Longhorn Aquatics (WEST) – 1:56.08
  6. Lauren Case, Chattahoochee Gold (EAST) – 1:56.12
  7. Tatum Wade, Nashville Aquatic Club (EAST) – 1:56.20
  8. Alexis Margett, Brea Aquatics (WEST) – 1:57.74
  9. Amy Okada, Royal Swim Team (WEST) – 1:58.35
  10. Catherine Sanchez, Covina Aquatics (WEST) – 1:58.80

Boys’ 200 Yard Butterfly

Composite Junior National Champion: Camden Murphy, Kingfish Aquatic Club – 1:44.31

  1. Camden Murphy, Kingfish Aquatic Club (EAST) – 1:44.31
  2. Alex Liang, Palo Alto Stanford (WEST) – 1:45.64
  3. Trenton Julian, Rose Bowl Aquatics (WEST) – 1:45.81
  4. Nicolas Albiero, Cardinal Aquatics (EAST) – 1:46.35
  5. Jack LeVant, North Texas Nadadores (WEST) – 1:46.46
  6. Aaron Schultz, NOVA of Virginia (EAST) – 1:46.58
  7. Ted Schubert, NOVA of Virginia (EAST) – 1:46.94
  8. Jacob Johnson, Delaware Swim Team (EAST) – 1:47.31
  9. Micah Slaton, Nitro Swimming (WEST) – 1:47.32
  10. Andrew Koustik, Irvine Novaquatics (WEST) – 1:47.35

Girls’ 4×100 Yard Freestyle Relay

Composite Junior National Champion: SwimMAC Carolina A (Marsh, Brown Lappin, Merritt) – 3:16.62

  1. SwimMAC Carolina A (EAST) – 3:16.62
  2. Nashville Aquatic Club A (EAST) – 3:18.97
  3. Ozaukee Aquatics A (WEST) – 3:19.23
  4. Palo Alto Stanford A (WEST) – 3:21.10
  5. Lakeside Swim Team A (EAST) – 3:21.31
  6. Dynamo Swim Club A (EAST) – 3:21.72
  7. WAVES Bloomington A (EAST) – 3:21.76
  8. Bolles School Sharks A (EAST) – 3:23.08
  9. Carmel Swim Club A (EAST) – 3:23.23
  10. Gator Swim Club A (EAST) – 3:23.46

Boys’ 4×100 Yard Freestyle Relay

Composite Junior National Champion: Upper Dublin Aquatic Club A (Boratto, Amdor, Sanem, Jensen) – 2:57.47

  1. Upper Dublin Aquatic Club A (EAST) – 2:57.47
  2. Palo Alto Stanford A (WEST) – 2:58.79
  3. Bolles School Sharks A (EAST) – 2:59.00
  4. Scottsdale Aquatic Club A (WEST) – 2:59.53
  5. Iowa Flyers A (WEST) – 2:59.95
  6. Bernal’s Gator (EAST) – 3:00.80
  7. Tennessee Aquatics (EAST) – 3:01.11
  8. North Texas Nadadores A (WEST) – 3:01.35
  9. Irvine Novaquatics A (WEST) – 3:01.66
  10. King Aquatic Club A (WEST) – 3:01.93

Statistics

Running Tally of Top 10 Finishers From Each Meet:

East: 196.5
West: 163.5

Composite National Champions From Each Meet on Day 4:

East: 6
West: 6

NAG Records Broken At Each Meet on Day 4:

East: 1
West: 1

*Note: NAG records counted per event – if the same event’s record falls in prelims and finals, it is only counted as one record.

East: Girls’ 17-18 400 free relay
West: Boys’ 17/18 100 free

 

 

 

In This Story

2
Leave a Reply

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
newest oldest most voted
NC person

Pretty sure the SwimMac girls got the NAG records in the 4×50 and 4×100 relays

vst5911

They went under the 200 free relay record but the 400 free relay from Carmel Swim Club was 315 set earlier in the year.

About Anne Lepesant

Anne Lepesant

Anne Lepesant is the mother of four daughters, all of whom swim/swam in college. With an undergraduate degree from Princeton (where she was an all-Ivy tennis player) and an MBA from INSEAD, she worked for many years in the financial industry, both in France and the U.S. Anne is currently …

Read More »

Don't want to miss anything?

Subscribe to our newsletter and receive our latest updates!