Conference Nominees for 2020 NCAA Woman of the Year

11 swimmers have been selected as conference nominees for the 2020 NCAA Woman of the Year award. A total of 161 conference nominees from 21 different sports have been selected from the pool of 605 school nominees.

Notable swimming names include Silja Kansakoski, PAC-12 100 breast champion at ASU and member of the Finnish National team, Asia Seidt, the most decorated student-athlete in the history of University of Kentucky’s swim and dive team, and Raena Eldridge, the 2020 recipient of the Arthur Ashe, Jr. Female Sports Scholar of the Year award.

In 2018 Kansakoski earned the Bill Kajikawa award for her excellence in and out of the pool. Now graduated with a degree in chemistry, she holds four event records at ASU including all of the top ten best times for both the 100 and 200 breast.

Seidt is a two-time Olympic trial qualifier and two-time USA National Team member. During her time at UK she earned not only a degree in Kinesiology, but 21 All-America honors, 15 SEC Championships, and four conference titles.

Eldridge just graduated with a degree in animal science and genetics, with a business minor. During her swim career as an Aggie she was a two-time team captain and she started a nonprofit organization that teaches swimming and swim safety called SPLASH.

Another recognizable nominee is Alison Gibson, a diver at the University of Texas at Austin who represented the US at the FINA World Championships in 2017 and 2019. Gibson also holds the title of 2017 NCAA Champion in the 1-meter. Off the board, Gibson is a three-time Academic All-Big 12 First Team honoree. She is one of two divers nominated, alongside Talisa Lemke, a four-time qualifier for the NCAA Diving Zones from Bowling Green State University who holds a total of five conference titles. This past season, Lemke was selected as MAC Diver of the Year and MAC Distinguished Scholar-Athlete. 

Among the aquatic athlete nominees are also two water polo players. Victoria Wilson, a 2020 Big West Scholar Athlete of the Year, finished first on the Cal State University Northridge team with 32 goals and 35 steals. Tara Prentice, also a 2020 Big West Scholar Athlete of the Year honoree, who led the University of California, Irvine water polo team with 57 goals in the shortened 2020 season.

Moving forward, the NCAA will announce the Top 30 honorees, 10 from each division, in September. The nominees will be narrowed down to 3 women from each division before the NCAA will announce the 2020 NCAA Woman of the Year in the fall, based on her academic achievements, athletics excellence, community service, and leadership.

FULL LIST OF AQUATIC ATHLETE NOMINEES

  • Raena Eldridge – Texas A&M University, College Station Swimming
  • Rebecca Erwin – Birmingham-Southern College Swimming
  • Alison Gibson – University of Texas at Austin Diving
  • Emily Hageboeck – Washington and Lee University Swimming
  • Asimina Hamakiotes – Baruch College Swimming
  • Madelyn Hoying – Duquesne University Swimming
  • Mary Johnson – Shippensburg University of Pennsylvania Swimming
  • Silja Kansakoski – Arizona State University Swimming
  • Alexa Kutch – Drexel University Swimming
  • Talisa Lemke – Bowling Green State University Diving
  • Teresa Narduzzi – Saint Francis University (Pennsylvania) Swimming
  • Tara Prentice – University of California, Irvine Water Polo
  • Asia Seidt – University of Kentucky Swimming
  • Malavika Vishwanath – Drew University Swimming
  • Victoria Wilson – California State University, Northridge Water Polo

 

FULL LIST OF NOMINEES 

Nominee School Division Conference Sport(s)
Sierra Adams California State University, Stanislaus Division II California Collegiate Athletic Association Volleyball
Sydney Adams Maine Maritime Academy Division III North Atlantic Conference Volleyball
Charlotte Ahrens Arizona State University Division I Independent Triathlon
Nia Akins University of Pennsylvania Division I The Ivy League
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Elle Alexander Azusa Pacific University Division II Pacific West Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Casey Allaire Plymouth State University Division III Little East Conference Swimming & Diving
Dominique Allen University of the Incarnate Word Division I Southland Conference
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Vedika Anand Wagner College Division I Northeast Conference Tennis
Allisa Barber Marquette University Division I Big East Conference Volleyball
Kelly Barkevich University at Albany Division I America East Conference Softball
Shivani Beall Emory University Division III University Athletic Association Soccer
Megan Behrendt Carthage College Division III College Conference of Illinois & Wisconsin Volleyball
Peyton Bell University of California, Santa Cruz Division III American Collegiate Athletic Association Soccer
Emily Berzolla Massachusetts Institute of Technology Division III New England Women’s and Men’s Athletic Conference Soccer
Emily Blosdale Houghton College Division III Empire 8
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Cassidy Boensch Grand Valley State University Division II Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference Basketball
Svea Boker University of Connecticut Division I Big East Conference Field Hockey
Madison Bowman Defiance College Division III Heartland Collegiate Athletic Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field, Soccer
Jessica Brandt Mercy College Division II East Coast Conference Soccer
Kelly Brennan Baldwin Wallace University Division III Ohio Athletic Conference
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Hannah Bruce Utah Valley University Division I Western Athletic Conference Soccer
Jennifer Burke George Fox University Division III Northwest Conference Lacrosse
Addison Cantor Florida Southern College Division II Sunshine State Conference
Cross Country, Outdoor Track and Field
Rebecca Cardenas Southern Utah University Division I Big Sky Conference Basketball
Amelia Cariddi State University College at Old Westbury Division III Skyline Conference Softball
Amanda Carroll Florida Gulf Coast University Division I ASUN Conference
Beach Volleyball, Volleyball
Daijah Chambers Winston-Salem State University Division II Central Intercollegiate Athletic Association Softball
Shelley Chapron Texas A&M University-Commerce Division II Lone Star Conference Volleyball
Erin Chen Johns Hopkins University Division III Eastern Women’s Fencing Conference Fencing
Maddi Chitsey Lubbock Christian University Division II Lone Star Conference Basketball
Taylor Clar State University of New York at Geneseo Division III State University of New York Athletic Conference Soccer
Lauren Coleman Towson University Division I Colonial Athletic Association
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Kaylee Dao University of Oklahoma Division I Big 12 Conference Soccer
Mehra den Braven Swarthmore College Division III Centennial Conference Volleyball
Sarah DeVries Calvin University Division III Michigan Intercol. Ath. Assn. Volleyball
Toni Dickson Cleveland State University Division I Horizon League Soccer
Dana Dockery Holy Family University Division II Central Atlantic Collegiate Conference Basketball, Lacrosse
Ciara Duffy University of South Dakota Division I The Summit League Basketball
Brittany Ebaugh Penn State Harrisburg Division III North Eastern Athletic Conference Volleyball
Pilar Echeverria University of Indianapolis Division II Great Lakes Valley Conference Golf
Raena Eldridge Texas A&M University, College Station Division I Southeastern Conference Swimming & Diving
Brittny Ellis University of Miami (Florida) Division I Atlantic Coast Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Mealii Enos Utah State University Division I Mountain West Conference Soccer
Ann Ernst Loyola University Maryland Division I Patriot League Volleyball
Rebecca Erwin Birmingham-Southern College Division III Southern Athletic Association
Swimming & Diving, Volleyball
Favor Ezewuzie Wheaton College (Illinois) Division III College Conference of Illinois & Wisconsin
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Jessica Fields University of Redlands Division III Southern California Intercollegiate Athletic Conf.
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Alelee Figueroa Florida A&M University Division I Mid-Eastern Athletic Conf.
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Brooke Firestone Messiah College Division III Middle Atlantic Conferences Soccer
Morgan Fleming University of Central Missouri Division II Mid-America Intercollegiate Athletics Association Basketball
Aly Fowler Spring Hill College Division II Southern Intercol. Ath. Conf. Softball
Alexis Garrett Troy University Division I Sun Belt Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Alison Gibson University of Texas at Austin Division I Big 12 Conference Swimming & Diving
Taylor Gonzales University of Montevallo Division II Gulf South Conference
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field, Soccer
Nancy Groom Hardin-Simmons University Division III American Southwest Conference Soccer
Abigail Gugel Boston University Division I Patriot League
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Emily Hageboeck Washington and Lee University Division III Old Dominion Athletic Conf. Swimming & Diving
Asimina Hamakiotes Baruch College Division III City University of New York Athletic Conference
Cross Country, Swimming & Diving
Jada Harris University of Massachusetts, Amherst Division I Atlantic 10 Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Sierra Hassel University of Nebraska, Lincoln Division I Big Ten Conference Gymnastics
Kierstin Hensley West Virginia State University Division II Mountain East Conference Tennis
DeAnna Hernandez Texas Lutheran University Division III Southern Collegiate Athletic Conference Softball
Larissa Heslop Eastern Kentucky University Division I Ohio Valley Conference Soccer
Rebecca Hittner Drake University Division I Missouri Valley Conference Basketball
Abigail Holland Trinity University (Texas) Division III Southern Collegiate Athletic Conference Basketball
Ann Hollas Stephen F. Austin State University Division I Southland Conference Volleyball
Madelyn Hoying Duquesne University Division I Atlantic 10 Conference Swimming & Diving
Jaime Jacob California State University, San Marcos Division II California Collegiate Athletic Association Golf
Mary Johnson Shippensburg University of Pennsylvania Division II Pennsylvania State Athletic Conference
Swimming & Diving, Volleyball
Stella Johnson Rider University Division I Metro Atlantic Athletic Conference Basketball
Jessica Johnson Monmouth University Division I Metro Atlantic Athletic Conference Soccer
Arielle Johnston Salisbury University Division III Capital Athletic Conference Inc. Field Hockey
Burabari Kabari Trinity College (Connecticut) Division III New England Small College Athletic Conference
Basketball, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Brinell Kaleikini University of Hawaii at Hilo Division II Pacific West Conference Softball
Silja Kansakoski Arizona State University Division I Pac-12 Conference Swimming & Diving
Michelle Karabin Carnegie Mellon University Division III University Athletic Association
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Arden Kassaleh Caldwell University Division II Central Atlantic Collegiate Conference Lacrosse
Mackenzie Kennedy Endicott College Division III Commonwealth Coast Conference Volleyball
Rachel Kerwin University of Charleston (West Virginia) Division II Mountain East Conference Lacrosse
Tziarra King North Carolina State University Division I Atlantic Coast Conference Soccer
Sara Klimisch University of Wisconsin-Whitewater Division III Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Soccer
Steffi Kong Converse College Division II Conference Carolinas Tennis
Sydney Kopp DePauw University Division III North Coast Athletic Conference Basketball
Fanny Kristiansson Embry-Riddle Aeronautical University (Florida) Division II Sunshine State Conference Soccer
Alexa Kutch Drexel University Division I Colonial Athletic Association Swimming & Diving
Mary Lake Brigham Young University Division I West Coast Conference Volleyball
Adora Lawrence U.S. Coast Guard Academy Division III New England Women’s and Men’s Athletic Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Daphne Leenas Keystone College Division III Colonial States Athletic Conference
Field Hockey, Lacrosse
Talisa Lemke Bowling Green State University Division I Mid-American Conference Swimming & Diving
Arena Lewis Hillsdale College Division II Great Midwest Athletic Conference
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Zion Lewis Brown University Division I The Ivy League Indoor Track and Field
CeCe Madison Oral Roberts University Division I The Summit League Volleyball
Stasianne Mallin University of Memphis Division I American Athletic Conference Soccer
Emily Manfra Suffolk University Division III Great Northeast Athletic Conference
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Mary Manser The University of North Carolina at Charlotte Division I Conference USA Soccer
Jessica Mauro Molloy College Division II East Coast Conference Soccer
Annie McCullough Tusculum University Division II South Atlantic Conference Tennis
Faith McKie Claflin University Division II Central Intercollegiate Athletic Association
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Ellie Meyer University of St. Thomas (Minnesota) Division III Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Volleyball
Audrey Miller Loras College Division III American Rivers Conference
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Katie Mirance Mount Aloysius College Division III Allegheny Mountain Collegiate Conference Soccer
Alexandra Mollenhauer Anderson University (South Carolina) Division II South Atlantic Conference Basketball
Taylor Moncrief University of Mount Olive Division II Conference Carolinas
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Emma Morgan-Bennett Swarthmore College Division III Centennial Conference Volleyball
Briana Morris University of South Alabama Division I Sun Belt Conference Soccer
Mariah Murray Anderson University (Indiana) Division III Heartland Collegiate Athletic Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Ke’alohilani Naone-Carter Rosemont College Division III Colonial States Athletic Conference Basketball, Volleyball
Teresa Narduzzi Saint Francis University (Pennsylvania) Division I Northeast Conference Swimming & Diving
Alexis Neuer Delaware State University Division I Mid-Eastern Athletic Conf. Bowling
Sophie Nick Vassar College Division III Liberty League Basketball
Mary Kate O’Day Framingham State University Division III Massachusetts State Collegiate Athletic Conference Basketball
Erica Ogwumike Rice University Division I Conference USA Basketball
Katie Oleksak Colorado State University Division I Mountain West Conference Volleyball
Diamond Onomake Mount Saint Mary College (New York) Division III Skyline Conference
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Theresa Onwuka University at Buffalo, the State University of New York Division I Mid-American Conference Basketball
Madison Paige Minnesota State University Moorhead Division II Northern Sun Intercollegiate Conference Softball
Kailey Parnello Lewis University Division II Great Lakes Valley Conference Soccer
Kayla Peterson The College of New Jersey Division III New Jersey Athletic Conference Field Hockey
Alexis Pitchford The University of North Carolina at Greensboro Division I Southern Conference Basketball
Mikayla Pivec Oregon State University Division I Pac-12 Conference
Basketball, Outdoor Track and Field
Riley Popplewell University of South Carolina Upstate Division I Big South Conference Basketball
Nina Predanic The College of Saint Rose Division II Northeast-10 Conference Soccer
Tara Prentice University of California, Irvine Division I Big West Conference Water Polo
Amari Price Piedmont College Division III USA South Athletic Conference Basketball, Lacrosse
Kaila Quinlivan Misericordia University Division III Middle Atlantic Conference Freedom Lacrosse
Yuleska Ramirez-Tejeda Emmanuel College (Massachusetts) Division III Great Northeast Athletic Conference Softball, Basketball
Timiya Ray Dominican University (Illinois) Division III Northern Athletics Collegiate Conference Basketball
Jessie Ray Seattle University Division I Western Athletic Conference Soccer
Shannon Reagan Maryville College (Tennessee) Division III USA South Athletic Conference Soccer
Eva Reinertsen University of Wisconsin-Superior Division III Upper Midwest Athletic Conference Basketball
Cirrus Robinson Ohio Wesleyan University Division III North Coast Athletic Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Carley Robison Cornell College Division III Midwest Conference Softball
Gina Russo Stevens Institute of Technology Division III Middle Atlantic Conferences
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Rebecca Russo University of Scranton Division III Landmark Conference Lacrosse, Soccer
Elisabeth Schaffer Eastern Nazarene College Division III New England Collegiate Conference Softball
Asia Seidt University of Kentucky Division I Southeastern Conference Swimming & Diving
Kaitie Shipley Tennessee Technological University Division I Ohio Valley Conference Soccer
Sydney Shrader University of North Florida Division I ASUN Conference Golf
Jennifer Sieminski Neumann University Division III Atlantic East Conference Softball
Meredith Sowers Webster University Division III St. Louis Intercollegiate Athletic Conference
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Arion Span Alabama State University Division I Southwestern Athletic Conf.
Cross Country, Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Natalie Srinivasan Furman University Division I Southern Conference Golf
Nicole Tan Claremont McKenna-Harvey Mudd-Scripps Colleges Division III Southern California Intercollegiate Athletic Conf. Tennis
Katie Taylor Mississippi College Division II Gulf South Conference Soccer
Bria Thames Saint Martin’s University Division II Great Northwest Athletic Conference Basketball
Summer-Solstice Thomas Williams College Division III New England Small College Athletic Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field
Alexis Thomeczek The College of St. Scholastica Division III Northern Collegiate Hockey Association Ice Hockey
Katie Thompson Presbyterian College Division I Big South Conference Tennis
Abby Tiesman Colorado School of Mines Division II Rocky Mountain Athletic Conference Volleyball
Juah Toe West Chester University of Pennsylvania Division II National Intercollegiate Rugby Association Rugby
Laura van der Doorn Southern New Hampshire University Division II Northeast-10 Conference Field Hockey
Evelyne Viens University of South Florida Division I American Athletic Conference Soccer
Malavika Vishwanath Drew University Division III Landmark Conference Swimming & Diving
Jacqueline VonItter Marywood University Division III Atlantic East Conference Soccer
Amelia Wagoner Humboldt State University Division II Great Northwest Athletic Conference Rowing
Hannah Walker Young Harris College Division II Peach Belt Conference Golf
Katie Webb Southeastern Oklahoma State University Division II Great American Conference Basketball
Josseline Williams Dominican University (Illinois) Division III Northern Athletics Collegiate Conference Soccer
Victoria Wilson California State University, Northridge Division I Big West Conference Water Polo
Anna Winter Upper Iowa University Division II Northern Sun Intercollegiate Conference Volleyball
Lauren Wong California State University, Sacramento Division I Big Sky Conference
Indoor Track and Field, Outdoor Track and Field

 

In This Story

1
Leave a Reply

Subscribe
Notify of
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Old Army
22 days ago

I wonder which swimmers will make it to the next round? This is a strange year for NCAA-wide awards due to all the cancelled championship events in some but not all sports.