Two Pairs Win Mixed Synchronized Diving National Titles

by SwimSwam 0

April 14th, 2017 Diving, News

Team USA continued to secure spots for the 2017 FINA World Championships Friday at the 2017 USA Diving Synchronized National Championships as Lauren Reedy and Briadam Herrera won the mixed synchronized 3-meter event, and Tarrin Gilliland and Andrew Capobiancotopped the mixed synchronized 10-meter field. Both pairs will represent Team USA this summer in Budapest, Hungary, July 14-22 in their respective events.

The mixed synchronized 3-meter event provided a drama-filled final as Herrera and Reedy won by 2.28 points with the top score of 285.66. In order to qualify for world championships, the pair had to score a minimum of 284.00. Jordan Windle and Maria Coburn came in second with a total of 283.38, with Max Flory and Brooke Schultz finishing third at 274.17. Herrera and Reedy capitalized on a forward 2½ somersault 2 twist pike in the fourth round with a score of 71.40. Olympian Kassidy Cook finished fourth with Joseph Cifelliand fifth with Cameron Thatcher.

Gilliland and Capobianco produced a victory in the mixed synchronized 10-meter event, crafting a score of 311.10 to solidify at a spot in the world championships. They saved their best dive for last, notching a score of 75.84 on a back 2½ somersault 1½ twist pike to breach the 284.00-point minimum needed to qualify for Budapest. The pair topped second-place finishers Benjamin Bramley and 2016 Olympian Katrina Young who amassed 302.16 points. Sophia McAfee and Colten Youngt ook third with 249.66.

Junior Pan American slots were on the line for the top synchronized pair in both the girl’s and boy’s 14-18 synchronized 3-meter events. Anne Fowler and Carolina Sculti owned the top spot in the women’s event with 640.32, followed by Emily Grund and Hailey Hernandez at 594.84 points and Mayson Richards and Bridget O’Neil taking third with a score of 577.83. The boy’s title went to Lyle Yost and Noah Duperre with a total of 651.00. Andrew Gawin-Parigini and Colten Young finished in second at 624.30 with Maxwell Weinrich and Tyler Downs placing third with 609.03 points.

Other finals included the girl’s and boy’s 13&U platform events. Elena Yeh and Supisara Shauntel Lim took first in the girl’s field with 432.30 as Grace Austin and Chloe McKnight finished second at 370.50 and Morgan Manley and Geneva Paulythird with 350.64. The boy’s title went to Dash Glasberg and Joshua Thai with a top score of 468.42, followed by Maxwell Miller and Jacob Jones at 463.80, and Max Fowler and Finnian Gelbach claiming third with 434.70 points.

The 2017 USA Diving Synchronized National Championships continue through April 15 at the McAuley Aquatic Center on the campus of Georgia Tech, the same pool that hosted aquatic events at the Atlanta 1996 Olympic Games. Tomorrow’sevents begin at 9:00 a.m. ET featuring the boy’s 13&U synchronized 1-meter, girl’s 13&U synchronized 3-meter, girl’s 14-18 synchronized platform and the boy’s 14-18 synchronized platform.

Mixed Synchronized 3-meter Final

  1. Lauren Reedy (Mizzou Diving) & Briadam Herrera (University of Miami) 285.66; 2. Jordan Windle (Ft. Lauderdale Diving Team) & Maria Coburn (Longhorn Aquatics) 283.38; 3. Maxwell Flory (Dominion Dive Club) & Brooke Schultz (Unattached) 274.17; 4. Joseph Cifelli (Purdue University) & Kassidy Cook (Stanford University) 259.95; 5. Kassidy Cook (Stanford University) & Cameron Thatcher (Stanford University) 257.40; 6. Alison Gibson (Longhorn Aquatics) & Jordan Windle (Ft. Lauderdale Diving Team) 257.10; 7. Max Showalter (Purdue University) & Krysta Palmer (Nevada Diving Club) 255.24; 8. Jacob Siler (Tennessee Diving) & Emily Bretscher (Tennessee Diving) 254.10; 9. Olivia Rosendahl (Unattached) & Andrew Cramer (Unattached) 208.98; 10. Andrew Gawin-Parigini (YCF Diving Team) & Nicole Stambo (YCF Diving Team) 195.00

Mixed Synchronized 10-meter Final

  1. Andrew Capobianco (Duke Diving) & Tarrin Gilliland (City of Midland) 311.10; 2. Benjamin Bramley (Unattached) & Katrina Young (Florida State University Diving Team) 302.16; 3. Sofia McAfee (Trojan Dive Club) & Colten Young (Trojan Dive Club) 249.66; 4. Olivia Rosendahl (Unattached) & Andrew Cramer (Unattached) 212.94; 5. Johanna Holloway (Moss Farms Diving) & Anton Hoherz (Woodlands Diving Academy) 211.08

Girl’s 14-18 Synchronized 3-meter Final

  1. Anne Fowler (Alexandria Dive Club) & Carolina Sculti (Marlins Diving Club) 640.32; 2. Emily Grund (GC Diving) & Hailey Hernandez (GC Diving) 594.84; 3. Mayson Richards (GC Diving) & Bridget O’Neil (GC Diving) 577.83; 4. Hailey Hernandez (GC Diving) & Mayson Richards (GC Diving) 573.06; 5. Janie Boyle (American Flyers Diving) & Sidney O’Donnell (American Flyers Diving) 564.27; 6. Emily Grund (GC Diving) & Allison Ward (GC Diving) 545.67; 7. Francesca Noviello (Stanford Diving) & Nike Agunbiade (Stanford Diving) 541.71; 8. Daryn Wright (The Indiana International School of Diving) & Mikayla Zick (The Indiana International School of Diving) 512.91; 9. Margaret Rogers (City of Midland) & Charlye Campbell (City of Midland) 505.20; 10. Samantha Tamborski (Mile High Dive Club) & Lexie Barker (Mile High Dive Club) 505.08; 11. Michelle Lee (Trojan Dive Club) & Brighida Rosendahl (Trojan Dive Club) 478.32; 12. Nike Agunbiade (Stanford Diving) & Elizabeth Miclau (Stanford Diving) 474.39

Boy’s 14-18 Synchronized 3-meter Final

  1. Lyle Yost (American Flyers Diving) & Noah Duperre (Ohio State Diving Club) 651.00; 2. Andrew Gawin-Parigini (YCF Diving Team) & Colten Young (Trojan Dive Club) 624.30; 3. Maxwell Weinrich (Unattached) & Tyler Downs (Clayton Diving Alliance) 609.03; 4. Quinn Henninger (Mile High Dive Club) & Clayton Chaplin (Mile High Dive Club) 591.42; 5. Jacob Siler (Tennessee Diving) & Zachary Allen (Ft. Lauderdale Diving Team) 591.03; 6. Logan Andrews (Carolina Diving Academy) & Luke McDivitt (South Carolina Divers) 576.78; 7. Jacob Kreider (Dominion Dive Club) & Samuel Duncan (Dominion Dive Club) 560.55; 8. Nathan Holt (Alexandria Dive Club) & Manuel Borowski (Dominion Dive Club) 546.78; 9. Grant Summers (Atlanta Diving Association) & Josh Getty (Atlanta Diving Association) 543.93; 10. Jonathan Geraghty (Coral Springs Diving) & Peter Smithson (Georgia Diving Club) 528.39; 11. Jack Ryan (Mile High Dive Club) & Oliver Mills (Mile High Dive Club) 522.24; 12. Casey Fellows(Mile High Dive Club) & Duncan Lester (Mile High Dive Club) 508.98

Girl’s 13&U Synchronized Platform Final

  1. Elena Yeh (Arrow Dive Club) & Supisara Shauntel Lim (Stanford Diving) 432.30; 2. Grace Austin (City of Midland) & Chloe McKnight (City of Midland) 370.50; 3. Morgan Manley (Mile High Dive Club) & Geneva Pauly (Mile High Dive Club) 350.64; 4. Kaylee Bishop (Coral Springs Diving) & Campbell Long (Unattached) 348.36; 5. Elina Natarajan (Upstate NY Diving) & Cailey Purswell (Alamo Area Aquatics Diving) 347.10

Boy’s 13&U Synchronized Platform Final

  1. Dash Glasberg (Trojan Dive Club) & Joshua Thai (SoCal Divers) 468.42; 2. Maxwell Miller (Woodlands Diving Academy) & Jacob Jones (Woodlands Diving Academy) 463.80; 3. Max Fowler (Alexandria Dive Club) & Finnian Gelbach (Alexandria Dive Club) 434.70; 4. Matthew Bray (Dominion Dive Club) & Jacob Fisher (Alexandria Dive Club) 422.79; 5. Jacob Fisher (Alexandria Dive Club) & Nicholas Harris (West Chester Diving) 414.96; 6. Nicholas Stone (City of Midland) & Trever Cheung (City of Midland) 407.82; 7. Chase Marafioto (San Antonio Divers) & Hayden Elliott (San Antonio Divers) 384.96

News courtesy of USA Diving.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

wpDiscuz