Kyle Chalmers Leads South Australia Team to State Team Championships

The Queensland Team will enter this weekend’s State Teams Age Short Course Championships at the Australian Institute of Sport in Canberra looking to defend its title for the seventh straight time. With many World Junior and Junior Commonwealth representatives backing up, they look the strong favourites to retain their title. They will, however, have strong competition from the New South Wales Team as well as the Victorian Team.

Kyle Chalmers returns from his first senior team and World Junior Championships to lead the South Australian Team. Two-time World Junior Champion Minna Atherton leads the Queensland contingent with her fellow World Junior Team Members Shayna Jack, Gemma Cooney, Calypso Sheridan and Mikayla Messer joining her to make a very formidable team.

With teams from Western Australia, and Northern Territory set to join the Queensland, Victorian and New South Wales teams in Canberra at the Institute of Sport on September 24th for three days of head-to-head racing.

Queensland
Boys:

Aaron Mansfield

Daniel Ashcroft

Elijah Winnington

Ethan Cole

Jacob Whale

Jake Goldsworthy

Lachlan Byrne

Lachlan Gough

Max Osborn

Rory Scott

Bryan Poon

Cooper Van Der Laan

Dylan Lewis

Jacob Vincent

Jyah Setmour Poad

Lachlan Bunting

Louis Townsend

Nathan Robinson

Will Walsh

Zac Stubbelty-Cook

Club:

Kawana Waters

River City

Bond

TSS Aquatics

Flyers

Acacia Bayside

Sunnybank

Nudgee College

TSS Aquatics

Brisbane Grammar

SPW

TSS Aquatics

Chandler

Miami

Noosa

Plane Creek

Rackley

SPW

East Brisbane

East Brisbane

Girls:

Antonia Hurd

Charlotte Mitchell

Charly Kuhnemann

Eliza King

Emily Krummel

Kara Svenson

Kylee McKeown

Larah Fedalto

Laticia-Leigh Transom

Sarah Beal

Claypso Sheridan

Elly Wikaire

Gemma Cooney

Isabel Lampre

Laura Taylor

Mia Belue

Mikayla Messer

Minna Atherton

Shayna Jack

Tanya Stovgard

Club:

Helensvale

TSS Aquatics

Chandler

Rackley

SPW

Plane Creek

PWC

SPW

Brisbane Grammar

Acacia Bayside

Brisbane Grammar

TSS Aquatics

River City

Brisbane Grammar

TSS Aquatics

Bond

Chandler

Brisbane Grammar

Chandler

Southport

Coaches & Support Staff:

Stephan Widmer

Shaun Crow

David Lush

David Proud

SQ Head CoachHead Coach

Male Head Coach

Female Head Coach

 

New South Wales & ACT
Boys:
Shaun Champion Caleb Hansford
Nick Jennens
Leon MacAlister
Nicholas Miller
Finn O’Connor Zachary Attard
Lewis Blackburn
Jack Ryan
William Yang
Andrew Hemsworth
Declan Grohala
Lachlan Vane-Tempest
Nicholas Hards
Jesse Goodyear
Matthew Wilson
Jackson Savage
Nathan Zhu
Liam Brodrick
Club:
Abbotsleigh
Atlantis
Carlile
Carlile
Cherrybrook Carlile
Cherrybrook Carlile
Cherrybrook Carlile
COSAC
Knox Pymble
Knox Pymble
Knox Pymble
Liverpool
Mingara
NC Aquatic
San Souci Sea Devils
SOPAC
SOPAC
Trinity Grammar
Tuggeranong Vikings
Girls:

Kaea Bidois

Natasha Ramsden

Sienna McDonald

Caitlin Walsh

Elly O’Donoghue

Francesca Fitzhenry

Bec Cross
Eloise Riley

Claire Molineux

Jemima Fitzgerald

Alicia Walker
Olivia Adams
Clare Robertson

Darian Quadrio
Chloe Yoo
Kumiko Delaney

Rebekah Sefton

Rachel Wood
Jacinta Essam
Abbey Webb
Courtney Taylor

 

 

Club:

Abbotsleigh

Abbotsleigh

Castle Hill RSL Dolphins

Castle Hill RSL Dolphins

COSAC

COSAC

Ginninderra

Knox Pymble

QT Swimming

Ravenswood

Ravenswood

Ravenswood

Ravenswood

Springwood
Sydney Swim PLC

The Hills
The Hills
The Hills

Tuggeranong Vikings

Tuggeranong Vikings

Tuggeranong Vikings

Coaches & Support Staff:

John Bladon

Nathan Doyle

David Murphy

Pancha Thambo

Mitch Falvey

Justin Rothwell

Ben Tuxford

Adam Kable

Misha Payne

Head Coach

Castle Hill Dolphins

Tuggeranong Vikings

Sydney PLC

Ravenswood

Carlile
Liverpool
SOPAC

Cherrybrook Carlile

 

Victoria
Boys:

Ryan Bicknell

Ryland Brian

Daniel Cave

Sam Durrant

Matthew Faoro

Nicholas Georgiou

Caiden Gill

Bowen Gough

Jordan Hazan

Chad Horton

Thomas Hunt-Smith

Heath Macloed

Darcy McEvoy

Oliver Nash

Andrew Rice

Joseph Sinclair

Carter Swift

Alex Tsebelis

Sam Washington

Kyle Young

Club:

Nunawading

MLC Aquatic

Melbourne Vicentre

MLC Aquatic

Tigersharks

Bayside SC

Traralgon

Nunawading

Melbourne Vicentre

Melbourne Vicentre

Melbourne Vicentre

MLC Aquatic

Ivanhoe Neons

Melbourne Vicentre

DVE Aquatic Club

Melbourne Vicentre

Shepparton

Traralgon

Waterlions

Tigersharks

Girls:

Jessica Adams

Molly Batchelor

Emily Bresnehan

Sophie Caldwell

Kayla Costa

Taegen Coxhill

Laura Davy

Isabel Ekelmans

Julia Hawkins

Samantha Howe

Connie McClelland

Emmason McCurley

Gabriella Peiniger

Katalina Siburian

Mikayla Smith

Keilani Trewavis

Paris Vasta

Elyse Woods

Emily Yang

Club:

DVE Aquatic

Melbourne Vicentre

Bayside

Nunawading

Nunawading

Nunawading

CA Tritons

Melbourne Vicentre

Nunawading

Flyer Swim Team

MLC Aquatic

Wyndham City

Melbourne Vicentre

CA Tritons

Nunawading

Nunawading

Laverton

Melbourne Vicentre

MLC Aquatic

Coaches & Support Staff:

Leigh Nugent

Nick Veliades

Dean Bryant

Pat Fisher

Matt King

Josh Sobey

Michal Skrodzki

Brian Miller

Sam Ashby

Cara Mura

Linley Frame

Kirsty Greening

Team Coach/Head Coach

Head Coach

Melbourne Vicentre

Melbourne Vicentre

Warrnambool

CA Tritons

DVE Aquatici

MLC Aquatic

Physio

Team Manager

Team Manager

 

Western Australia
 

Boys:

Jonte Blake

Ashton Brinkworth

Julian Bulich

Tom Cummings

Issac Pollard

Callum Leather

Ethan McAleese

Kyle Murray

Callan Smith

Ben Vafeas

Tristan De Villiers

James Hansford

George Harley

Brody McGowan

Paras Nain

Kieran Pollard

Ben Roberts

Jake Smith

Braga Verhage

Girls:

Jasmin Allen

Taleah Canavate-Blankendaal

Kelsey Eastwood

Lauren Gastevich

Alexandra Ho

Ella Melton

Jaime Prescott

Jasmin Hopkins

Sophie Vergone

Kayla Weekes

Brittany Beesley

Claire Cotten

Andrea Ho

Aimee Lea

Courtney Lee

Jessica Ling

Sachi Morrow

Sian Munks

 

South Australia
Boys:

Alex Van de Loo              

Connor Walding

Jacob Desmond               

Joseph Semmens

Lachlan Merchant

Liam Bekric

Peter Dalkos

Brandon Hope

Harry Watkins

Jake Mounfield

Kyle Chalmers

Matthew Reinhardt

Club:

NWD

MARI

PAC

LP

MARI

NWD

MARI

MARI

NWD

FLO

MARI

NWD

Girls:

Bethan Mounfield

Brittany Castelluzzo

Jasmine Kilyen-Coles

Jordan Muir

Katy Adlem

Lauren Reid

Tess Shrestha

Victoria Wright

Ainsleigh Jozwa

Emily Fennel

Emma-Lee Arnold

Jessica Axford

Kate O’Connor

Krista Ceplite

Sarah Davidson

Shania Morgan

Tess Bastian

Tory Moore

Club:

FLO

TTG

PAC

PBAP

MARI

MARI

NWD

MARI

FLO

NWD

NWD

PAC

NWD

NWD

MARI

ADL

NWD

NWD

Coaches & Support Staff:
Cory Bampton
Shaun Curtis
Joel Ugarte
David James
John Luscombe
Scott Beringen
Angie Mondello
Club:
SSA
NWD
NWD
LP
TTG
FLO
Team Manager

 

Northern Territory
Boys:

Jarrod Cross

Cameron Wilson

Thomas Noblett

Jesse Staples

Club:

Alice Springs Swimming Club

Casuarina Storm Swimming Club

Palmerston & Rural Swimming Club

Cranbrook Eastern Edge Swimming Club (NSW)

Girls:

Isabella Tinning

Rachel Yun

Jacqui Culgan

Club:

Casuarina Storm Swimming Club

Casuarina Storm Swimming Club

St Peters Western Swimming Club (QLD

In This Story

8
Leave a Reply

Subscribe
Notify of
8 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
meemee
5 years ago

If the US had an east v. west youth all-star dual … who would win?

Gina Rhinestone
Reply to  Braden Keith
5 years ago

Heehee – you’ve put MB in the youth category !

Gina Rhinestone
Reply to  Gina Rhinestone
5 years ago

MP ! Sorry it was too funny .

Uberfan
5 years ago

I wish USA did west vs east that would be so cool. Hoffer, shoults Rooney, grieshop vs whoever is out in the east like seliskar and dressel

commonwombat
Reply to  Uberfan
5 years ago

Ah, but would you operate it on where they are currently situated or on a “state of origin” basis. Gina will certainly “get” the latter, given this is how our two biggest football codes “work” their representative teams.

Max O'Leary
5 years ago

Sorry guys, but you missed a state. Tassie is here too! ??

About Braden Keith

Braden Keith

Braden Keith is the Editor-in-Chief and a co-founder/co-owner of SwimSwam.com. He first got his feet wet by building The Swimmers' Circle beginning in January 2010, and now comes to SwimSwam to use that experience and help build a new leader in the sport of swimming. Aside from his life on the InterWet, …

Read More »