2014 AAC Swimming and Diving All-Conference Selections Announced

After the Louisville Cardinals swept both the men’s and women’s titles at the inaugural American Athletic Conference Swimming and Diving Championships, 84 total student-athletes representing six conference schools have been named to the All-Conference team. Louisville led the way with 14 women’s athletes and 18 men’s athletes selected, with SMU in second with 11 on the men’s side and nine on the women’s. Fifty-nine athletes were recognized for their performance in multiple events. Student-athletes that finished in the top three at a Championship event were recognized for inclusion.

Editor’s note: The AAC updated their all-conference team after their initial release. The updated list is below.

WOMEN
Cincinnati (6)
Jackie Keire: 800 Freestyle Relay (3rd), 500 Freestyle (1st), 200 Freestyle Relay (2nd), 200 Freestyle (1st), 100 Freestyle (2nd), 400 Freestyle Relay (3rd)
Weronika Wasiakowska: 800 Freestyle Relay (3rd), 200 Freestyle Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (3rd)
Helena Pikhartova: 200 Freestyle Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (3rd)
Sammie Wheeler: 200 Freestyle Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (3rd)
Hope Andrews: 800 Freestyle Relay (3rd)
Jessica Piper: 800 Freestyle Relay (3rd)

UConn (2)
Chinyere Pigot: 50 Freestyle (1st), 100 Freestyle (3rd)
Taryn Urbanus: 3 Meter Diving (1st), 1 Meter Diving (3rd)

Houston (3)
Natasha Burgess: 3 Meter Diving (2nd), 1 Meter Diving (1st)
Taylor Olanski: 3 Meter Diving (3rd), Platform Diving (1st)
Danielle Shedd: 1 Meter Diving (2nd)

Louisville (14)
Tanja Kylliainen: 200 IM (1st), 400 IM (1st), 200 Butterfly (1st), 400 Freestyle Relay (1st)
Kelsi Worrell: 800 Freestyle Relay (1st), 200 Medley Relay (1st), 100 Butterfly (2nd), 400 Medley Relay (2nd), 100 Freestyle (1st), 400 Freestyle Relay (1st)
Krissie Brandenburg: 200 Medley Relay (1st), 50 Freestyle (3rd), 200 Freestyle Relay (3rd), 400 Medley Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (1st)
Andee Cottrell: 200 Medley Relay (1st), 100 Breaststroke (1st), 400 Medley Relay (2nd), 200 Breaststroke (3rd)
Andrea Kneppers: 800 Freestyle Relay (1st), 200 Freestyle Relay (3rd), 200 Freestyle (3rd)
Abbie Houck: 800 Freestyle Relay (1st), 500 Freestyle (3rd), 1650 Freestyle (2nd)
Breann McDowell: 800 Freestyle Relay (1st), 200 Medley Relay (1st), 400 Freestyle Relay (1st)
Erica Belcher: 200 IM (3rd), 100 Backstroke (3rd), 400 Medley Relay (2nd), 200 Backstroke (3rd)
Abby Chin: 400 IM (3rd), 1650 Freestyle (3rd)
Devon Bibault: 100 Butterfly (3rd), 200 Butterfly (2nd)
Kenzie Buss: 200 Freestyle Relay (3rd)
Kristina Steins: 200 Freestyle Relay (3rd)
Andrea Acquista: Platform Diving (3rd)
Carly Munchel: 1650 Freestyle (1st)

Rutgers (6)
Joanna Wu: 200 Medley Relay (3rd), 100 Backstroke (1st), 400 Medley Relay (3rd), 200 Backstroke (1st)
Brittany Guinee: 200 Medley Relay (3rd), 400 Medley Relay (3rd), 200 Butterfly (3rd)
Greta Leberfinger: 200 Medley Relay (3rd), 400 Medley Relay (3rd)
Mary Moser: 200 Medley Relay (3rd), 400 Medley Relay (3rd)
Morgan Pfaff: 200 IM (2nd), 400 IM (2nd)
Nicole Scott: Platform Diving (2nd)

SMU (9)
Nina Rangelova: 800 Freestyle Relay (2nd), 500 Freestyle (2nd), 200 Freestyle (2nd), 400 Medley Relay (1st), 100 Freestyle (3rd), 400 Freestyle Relay (2nd)
Isabella Arcila: 200 Medley Relay (2nd), 200 Freestyle Relay (1st), 100 Backstroke (2nd); 400 Medley Relay (1st), 200 Backstroke (2nd), 400 Freestyle Relay (2nd)
Nathalie Lindborg: 800 Freestyle Relay (2nd), 200 Medley Relay (2nd), 200 Freestyle Relay (1st), 400 Freestyle Relay (2nd)
Rachel Nicol: 200 Medley Relay (2nd), 100 Breaststroke (2nd), 400 Medley Relay (1st), 200 Breaststroke (2nd)
Monika Babok: 200 Medley Relay (2nd), 200 Freestyle Relay (1st), 400 Freestyle Relay (2nd)
Marne Erasmus: 50 Freestyle (2nd), 200 Freestyle Relay (1st), 100 Butterfly (1st), 400 Medley Relay (1st)
Tara-Lynn Nicholas: 100 Breaststroke (3rd), 200 Breaststroke (1st)
Ursa Bezan: 800 Freestyle Relay (2nd)
Kirsty McLauchlin: 800 Freestyle Relay (2nd)

MEN
Cincinnati (4)
Ma’aya Awse: 400 Medley Relay (3rd)
Trenton Harper: 400 Medley Relay (3rd)
Hunter Pasek: 400 Medley Relay (3rd)
Joe Scherpenberg: 400 Medley Relay (3rd)

UConn (11)
Felix Samuels: 800 Freestyle Relay (2nd), 200 Freestyle Relay (3rd), 400 Medley Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (3rd)
Jeff Magin: 200 Medley Relay (3rd), 200 Freestyle Relay (3rd), 400 Medley Relay (2nd)
James Donlevy: 200 Medley Relay (3rd), 200 Freestyle Relay (3rd), 400 Freestyle Relay (3rd)
Chris Girg: 800 Freestyle Relay (2nd), 500 Freestyle (1st)
Keith Piper: 800 Freestyle Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (3rd)
Sean Battle: 800 Freestyle Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (3rd)
Lachezar Shumkov: 200 Medley Relay (3rd), 400 Medley Relay (2nd)
Asher Garcia: 200 Medley Relay (3rd), 400 Medley Relay (2nd)
Sawyer Franz: 400 IM (1st)
Sean Battle: 200 Freestyle Relay (3rd)
Michael Lennon: 1650 Freestyle (2nd)

Louisville (18)
Joao De Lucca: 800 Freestyle Relay (1st), 50 Freestyle (1st), 200 Freestyle Relay (1st), 200 Freestyle (1st), 400 Medley Relay (1st), 100 Freestyle (1st), 400 Freestyle Relay (1st)
Thomas Dahlia: 800 Freestyle Relay (1st), 50 Freestyle (2nd), 200 Freestyle Relay (1st), 100 Breaststroke (1st), 400 Medley Relay (1st), 200 Breaststroke (2nd), 400 Freestyle Relay (1st)
Matthias Lindenbauer: 800 Freestyle Relay (1st), 500 Freestyle (3rd), 200 Freestyle (2nd), 100 Freestyle (3rd), 400 Freestyle Relay (1st)
Trevor Carroll: 800 Freestyle Relay (1st), 500 Freestyle (2nd), 200 Freestyle Relay (1st), 200 Freestyle (3rd)
Grigory Tarasevich: 200 Medley Relay (1st), 100 Backstroke (1st), 400 Medley Relay (1st), 200 Backstroke (1st)
Caryle Blondell: 200 Medley Relay (1st), 200 Freestyle Relay (1st), 100 Freestyle (2nd), 400 Freestyle Relay (1st)
Kameron Chastain: 200 Medley Relay (1st), 100 Breaststroke (3rd), 200 Breaststroke (1st)
Aaron Young: 100 Butterfly (3rd), 100 Backstroke (2nd), 400 Medley Relay (1st)
Pedro Coutinho: 200 Medley Relay (1st), 100 Butterfly (1st)
Nolan Tesone: 200 IM (1st), 400 IM (2nd), 200 Backstroke (3rd)
Josh Quallen: 200 IM (2nd), 100 Butterfly (2nd), 200 Butterfly (1st)
Jake Schultz: 400 IM (3rd, 1650 Freestyle (3rd)
Addison Bray: 100 Breaststroke (2nd), 200 Breaststroke (3rd)
Aaron Greene: 100 Backstroke (3rd), 200 Backstroke (2nd)
Sean Piner: Platform Diving (3rd)
Bryan Draganosky: 1650 Freestyle (1st)
Juan Lopez: 200 Butterfly (2nd)
David Boland: 200 Butterfly (3rd)

SMU (11)
Devin Burnett: 1 Meter Diving (1st), 3 Meter Diving (1st), Platform Diving (1st)
Ramon Melo: 200 Medley Relay (2nd), 50 Freestyle (3rd), 200 Freestyle Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (2nd)
Nicolai Hansen: 800 Freestyle Relay (3rd), 200 Medley Relay (2nd), 200 IM (3rd), 400 Freestyle Relay (2nd)
Ziga Cerkovnik: 200 Medley Relay (2nd), 200 Freestyle Relay (2nd), 400 Freestyle Relay (2nd)
Hayden Hodges: 1 Meter Diving (3rd), 3 Meter Diving (3rd), Platform Diving (2nd)
Bryce Klein: 1 Meter Diving (2nd), 3 Meter Diving (2nd)
Tyler Rauth: 800 Freestyle Relay (3rd)
Matt Roney: 800 Freestyle Relay (3rd), 200 Freestyle Relay (2nd)
Ryan Koops: 200 Freestyle Relay (3rd), 400 Freestyle Relay (2nd)
Eastman Holloway: 800 Freestyle Relay (3rd)
Matas Andriekus: 200 Medley Relay (2nd)This release was provided to SwimSwam courtesy of AAC Swimming & Diving.

Leave a Reply

About Gold Medal Mel Stewart

Gold Medal Mel Stewart

MEL STEWART Jr., aka Gold Medal Mel, won three Olympic medals at the 1992 Olympic Games. Mel's best event was the 200 butterfly. He is a former World, American, and NCAA Record holder in the 200 butterfly. As a writer/producer and sports columnist, Mel has contributed to Yahoo Sports, Universal Sports, …

Read More »

Want to take your swimfandom to the next level?

Subscribe to SwimSwam Magazine!