Waukesha Sth/Mukw. and Edgewood Lead Wisc HS Girls on Combined Sectional Psychs

D1 Sectional Psychs

D2 Sectional Psychs

2019 will mark the 50th edition of the Wisconsin High School Girls’ State Championship meet. The state crowned its first champions in 1970, and have done so annually since. Before the state meet, however, will be the Sectional Championships. Those meets will be held on November 8th and 9th, in a timed-finals format, at various sites throughout the state. These Sectional meets are the pre-state championship level of swimming in Wisconsin. Wisconsin uses a hybrid qualifying system to their state championship meet, similar to states like Texas. The winner of each section in each event gets an automatic bid to the state championship meet. Then, the next 18-best times in Division I (making 24 qualifiers total) and 12-best times in Division II (making 16 qualifiers total) also advance to the state meet. This system ensures regional representation while rewarding fast swimmers in fast sections as well.

The Division I (bigger schools) and Division II (smaller schools) State Championship meets will be held a week later, on November 15th and 16th at the University of Wisconsin. Wisconsin is one of the few states that still has a timed-finals format at the state championship level, though there is some hope that this could change when the University of Wisconsin opens its new natatorium.

Above are the links to psych sheets for the individual Sectoinal meets. By combining the psych sheets into a single ranking we can get an early look at the favorites to both qualify for and do well at next week’s state meet. One caveat, the psych sheets do not contain a ranking for diving, so these combined scores do not include diving points

D1

In Division 1 (large schools) Waukesha South/Mukwonago lead the way with 241 projected points on the combined psych sheet. They are followed closely by Arrowhead with 227, Brookfield East with 221, and Sun Prairie with 202. Three time defending champions Middleton sit 5th with 118.

Waukesha South/Mukwonago and Brookfield East return the most individual points from last year’s meet (81 for Waukesha South/Mukwonago and 75 for Brookfield East), indicating their early position at the top of these rankings isn’t a mirage. Middleton return only 49 individual points from last year’s meet, so their position outside the ranks of the top contenders also appears for real.

Check below for a complete list of projected scores, projected qualifier numbers, and a combined psych sheet to 30 places.

D2

Division 2 looks likely to see Edgewood’s 4 year run on top extended to a 5th year. Edgewood lead the way with 297. Greendale are next best with 202 followed by Ashwaubenon with 162 and McFarland with 152. There is plenty of room for movement in these rankings but Edgewood’s position looks solid heading into next week.

Check below for a complete list of projected scores, projected qualifier numbers, and a combined psych sheet to 24 places.

D1 Sectional Psych Scoring/Projected Qualifier Data

Projected Points Individual Points Relay Points Top 24 Individuals Top 24 Relays
Waukesha South/Mukwonago 241 135 106 13 3
Arrowhead 227 133 94 14 3
Brookfield East 221 125 96 9 3
Sun Prairie 202 98 104 13 3
Middleton 118 33 85 9 3
Muskego 113.5 65.5 48 8 3
Cedarburg 105 63 42 8 2
D.C. Everest 93.5 57.5 36 6 2
Madison West 87 20 67 10 3
Menomonee Falls/Hamilton 82 58 24 4 2
Germantown 74 40 34 4 2
Appleton North 70.5 32.5 38 5 3
Madison Memorial 62 20 42 10 3
Verona Area/Mount Horeb 62 40 22 7 3
Waunakee 52 30 22 4 3
Brookfield Central 52 40 12 4 2
Milton 50 40 10 4 3
Bay Port 44.5 40.5 4 4 2
Hudson 27 23 4 5 3
Waukesha North/Kettle Moraine 27 17 10 5 1
Neenah 24 16 8 4 2
Green Bay Southwest Co-op 24 24 0 3 2
Madison La Follette 16 16 0 2 0
Wauwatosa West 16 16 0 2 0
Franklin 14 14 0 3 0
Hartford/Slinger 13 13 0 3 0
Hartford Union/Slinger 12 0 12 0 2
Chippewa Falls/McDonell 10 4 6 3 2
Milwaukee King Co-op 6 6 0 2 0
Stevens Point 6 2 4 1 3
Nicolet 4 4 0 2 2
Kenosha Tremper 4 4 0 2 1
West Bend West/East 3 3 0 2 1
Waukesha West/CathMem 3 3 0 2 0
Manitowoc Lincoln 2 2 0 2 0
Burlington Co-op 1 1 0 3 2
Eau Claire Memorial 1 1 0 2 0
Badger Co-op 0 0 0 2 1
Chilton Co-op 0 0 0 2 0
Greenfield/Pius XI Catholic 0 0 0 2 0
Pewaukee/Oconomowoc 0 0 0 1 1
Oshkosh North/Lourdes Academy 0 0 0 1 0
Racine Case 0 0 0 0 1

D1 Combined Psychs:

Rank Name Year School Seed Event Sectional
1 Brookfield East Brookfield East 1:45.75 200 Medley Relay Cedarburg
2 Arrowhead Arrowhead 1:46.78 200 Medley Relay Waukesha South
3 Waukesha South/Mukwonago Waukesha South/Mukwonago 1:46.93 200 Medley Relay Waukesha South
4 Sun Prairie Sun Prairie 1:47.26 200 Medley Relay Beloit Memorial
5 Germantown Germantown 1:47.96 200 Medley Relay Cedarburg
6 Middleton Middleton 1:48.78 200 Medley Relay Beloit Memorial
7 Cedarburg Cedarburg 1:49.39 200 Medley Relay Cedarburg
8 Appleton North Appleton North 1:49.52 200 Medley Relay Neenah
9 Madison West Madison West 1:49.83 200 Medley Relay Beloit Memorial
10 Waunakee Waunakee 1:49.89 200 Medley Relay Beloit Memorial
11 Brookfield Central Brookfield Central 1:49.98 200 Medley Relay Cedarburg
12 Waukesha North/Kettle Moraine Waukesha North/Kettle Moraine 1:50.64 200 Medley Relay Waukesha South
13 Neenah Neenah 1:51.15 200 Medley Relay Neenah
14 Verona Area/Mount Horeb Verona Area/Mount Horeb 1:51.37 200 Medley Relay Beloit Memorial
15 Bay Port Bay Port 1:51.68 200 Medley Relay Neenah
16 Hudson Hudson 1:51.96 200 Medley Relay Hudson
17 Burlington Co-op Burlington Co-op 1:51.99 200 Medley Relay Greenfield
18 Hartford Union/Slinger Hartford Union/Slinger 1:52.32 200 Medley Relay Cedarburg
19 Muskego Muskego 1:52.34 200 Medley Relay Waukesha South
20 Racine Case Racine Case 1:52.38 200 Medley Relay Greenfield
21 Stevens Point Stevens Point 1:52.48 200 Medley Relay Hudson
22 Madison Memorial Madison Memorial 1:52.49 200 Medley Relay Beloit Memorial
23 Milton Milton 1:52.89 200 Medley Relay Beloit Memorial
24 Green Bay Southwest Co-op Green Bay Southwest Co-op 1:53.03 200 Medley Relay Neenah
25 Menomonee Falls/Hamilton Menomonee Falls/Hamilton 1:53.09 200 Medley Relay Cedarburg
26 Greenfield/Pius XI Catholic Greenfield/Pius XI Catholic 1:53.31 200 Medley Relay Greenfield
27 Nicolet Nicolet 1:53.93 200 Medley Relay Waukesha South
28 Waukesha West/CathMem Waukesha West/CathMem 1:53.97 200 Medley Relay Waukesha South
29 D.C. Everest D.C. Everest 1:54.15 200 Medley Relay Hudson
30 Franklin Franklin 1:54.27 200 Medley Relay Greenfield
1 Abby Carlson JR Waukesha South/Mukwonago 1:52.24 200 Freestyle Waukesha South
2 Cassie Stegner SR Menomonee Falls/Hamilton 1:53.18 200 Freestyle Cedarburg
3 Emmaleigh Zietlow JR Arrowhead 1:53.40 200 Freestyle Waukesha South
4 Emma Gatzke JR Waukesha South/Mukwonago 1:54.61 200 Freestyle Waukesha South
5 Bethany Rahn SO D.C. Everest 1:54.68 200 Freestyle Hudson
6 Sydney Stoll JR Arrowhead 1:54.86 200 Freestyle Waukesha South
7 Ashley George JR Waukesha South/Mukwonago 1:54.98 200 Freestyle Waukesha South
8 Peyton Drexler FR Verona Area/Mount Horeb 1:55.83 200 Freestyle Beloit Memorial
9 Kate Larsen FR Muskego 1:56.57 200 Freestyle Waukesha South
10 Claire Eisele SR Neenah 1:56.63 200 Freestyle Neenah
11 Kendall Gonzalez JR Waukesha South/Mukwonago 1:57.02 200 Freestyle Waukesha South
12 Ella DeFever SR Madison Memorial 1:57.61 200 Freestyle Beloit Memorial
13 Bella Granetzke SO Madison West 1:57.76 200 Freestyle Beloit Memorial
14 Morgan Champagne SR West Bend West/East 1:57.80 200 Freestyle Cedarburg
15 Morgan Meyer SO Manitowoc Lincoln 1:58.17 200 Freestyle Neenah
16 Megan Schultz SO Burlington Co-op 1:58.56 200 Freestyle Greenfield
17 Peyton Watson FR Chippewa Falls/McDonell 1:58.60 200 Freestyle Hudson
18 Ella Needham SO Middleton 1:58.92 200 Freestyle Beloit Memorial
19 Graysen Streblow JR Chilton Co-op 1:59.00 200 Freestyle Neenah
20 Sydney Geboy JR Nicolet 1:59.10 200 Freestyle Waukesha South
21 Kaitlyn Peters JR Middleton 1:59.24 200 Freestyle Beloit Memorial
22 Izzie Anderson SO Madison Memorial 1:59.47 200 Freestyle Beloit Memorial
23 Hannah Marshall SR Sun Prairie 1:59.48 200 Freestyle Beloit Memorial
24 Kate Augustyn JR Eau Claire Memorial 1:59.58 200 Freestyle Hudson
25 Tola Klabough SO Verona Area/Mount Horeb 1:59.75 200 Freestyle Beloit Memorial
26 Maddy Reid JR Madison West 1:59.88 200 Freestyle Beloit Memorial
27 Kajsa Rosenkvist FR Waunakee 1:59.92 200 Freestyle Beloit Memorial
28 Carly McKeon SR Madison Memorial 2:00.21 200 Freestyle Beloit Memorial
29 Sydney Hoff JR Stevens Point 2:00.23 200 Freestyle Hudson
30 Kamryn Dembny SO Brookfield East 2:00.73 200 Freestyle Cedarburg
1 Emma Lasecki SR Bay Port 2:04.82 200 IM Neenah
2 Brigitta Neverman SO Green Bay Southwest Co-op 2:06.47 200 IM Neenah
3 Janelle Schulz JR Sun Prairie 2:06.54 200 IM Beloit Memorial
4 Brigid Gwidt JR Cedarburg 2:08.48 200 IM Cedarburg
5 Campbell Stoll FR Arrowhead 2:08.50 200 IM Waukesha South
6 Bailey Ratzburg FR Milton 2:08.79 200 IM Beloit Memorial
7 Abi Schmeiser SR Waunakee 2:09.24 200 IM Beloit Memorial
8 Reese Tiltmann FR Brookfield East 2:09.70 200 IM Cedarburg
9 Anna Kult SR Brookfield Central 2:09.96 200 IM Cedarburg
10 Evy Laursen SO Madison West 2:10.13 200 IM Beloit Memorial
11 Lilly Zippel SO Milwaukee King Co-op 2:11.23 200 IM Waukesha South
12 Sydney Stemper JR Arrowhead 2:11.69 200 IM Waukesha South
13 Rhian Neitzel FR Hudson 2:12.27 200 IM Hudson
14 Sophie Schmitz SR Madison Memorial 2:12.31 200 IM Beloit Memorial
15 Ella Stein SR Hudson 2:12.39 200 IM Hudson
16 Madelynne VanErmen JR D.C. Everest 2:12.78 200 IM Hudson
17 Quinn Weygandt SO Madison West 2:12.87 200 IM Beloit Memorial
18 Grace Sala JR Sun Prairie 2:13.04 200 IM Beloit Memorial
19 Claire Wright SO Waukesha West/CathMem 2:13.20 200 IM Waukesha South
20 Rebecca Adams SR Chippewa Falls/McDonell 2:13.32 200 IM Hudson
21 Ella Sieber SO Green Bay Southwest Co-op 2:13.49 200 IM Neenah
22 Alex Anagnostopoulos SR Middleton 2:13.59 200 IM Beloit Memorial
23 Grace Mayes SR Muskego 2:13.79 200 IM Waukesha South
24 Sam Malecki SR Verona Area/Mount Horeb 2:14.41 200 IM Beloit Memorial
25 Grace Drabot SO Cedarburg 2:14.44 200 IM Cedarburg
26 Natalia Badillo JR Racine Case 2:14.80 200 IM Greenfield
27 Meredith Bangs JR Muskego 2:14.90 200 IM Waukesha South
28 Ella Gunnink JR Sun Prairie 2:14.97 200 IM Beloit Memorial
29 Ella Romberg FR Appleton North 2:15.10 200 IM Neenah
30 Morgan Dietzel JR Burlington Co-op 2:15.70 200 IM Greenfield
1 Sophie Fiske JR Sun Prairie 23.52 50 Freestyle Beloit Memorial
2 Abby Wanezek SO Brookfield East 23.95 50 Freestyle Cedarburg
3 Lucy Thomas FR Brookfield East 24.12 50 Freestyle Cedarburg
4 Zaria Terry JR Madison La Follette 24.19 50 Freestyle Beloit Memorial
5 Gabriela Pierobon Mays SR Middleton 24.2 50 Freestyle Beloit Memorial
6 Maya Novack SR Cedarburg 24.27 50 Freestyle Cedarburg
7 Taylor Short SR Waukesha South/Mukwonago 24.32 50 Freestyle Waukesha South
8 Olivia Meinberg SR Hartford/Slinger 24.37 50 Freestyle Cedarburg
9 Megan Lucyshyn JR Arrowhead 24.41 50 Freestyle Waukesha South
10 Ali Beay SO Germantown 24.44 50 Freestyle Cedarburg
11 Sara Mayer JR D.C. Everest 24.46 50 Freestyle Hudson
11 Emily Allen SO Appleton North 24.46 50 Freestyle Neenah
13 Jasper Bunker JR Kenosha Tremper 24.51 50 Freestyle Greenfield
14 Sabina Mrzyglod SO Germantown 24.57 50 Freestyle Cedarburg
15 Francesca Smith FR Arrowhead 24.65 50 Freestyle Waukesha South
16 Kaitlyn Curtis JR Waukesha North/Kettle Moraine 24.66 50 Freestyle Waukesha South
17 Lauren Malinowski SO Wauwatosa West 24.68 50 Freestyle Cedarburg
18 Ava Goodno FR Franklin 24.72 50 Freestyle Greenfield
19 Bridget Sullivan JR Madison West 24.76 50 Freestyle Beloit Memorial
20 Joy Vandenberg SR Appleton North 24.84 50 Freestyle Neenah
21 Irene Wilson JR Hartford/Slinger 24.85 50 Freestyle Cedarburg
22 Jackie House JR Madison Memorial 24.87 50 Freestyle Beloit Memorial
23 MaryClaire Kopfer FR Pewaukee/Oconomowoc 24.88 50 Freestyle Waukesha South
24 Callie Ceshker FR Badger Co-op 24.97 50 Freestyle Greenfield
25 Paige Rundahl SO Sun Prairie 25 50 Freestyle Beloit Memorial
26 Olivia Zietlow SR Arrowhead 25.02 50 Freestyle Waukesha South
27 Kenzie Zuehl SO Verona Area/Mount Horeb 25.03 50 Freestyle Beloit Memorial
28 Berkley Smith SR Middleton 25.04 50 Freestyle Beloit Memorial
28 Bree Moericke SR Sun Prairie 25.04 50 Freestyle Beloit Memorial
30 Kiara Bissen JR Madison Memorial 25.09 50 Freestyle Beloit Memorial
1 Reilly Tiltmann JR Brookfield East 56.19 100 Butterfly Cedarburg
2 Mollie Brackett SR Appleton North 56.41 100 Butterfly Neenah
3 Lauren Malinowski SO Wauwatosa West 56.85 100 Butterfly Cedarburg
4 Danielle Cramer SR Milton 57.14 100 Butterfly Beloit Memorial
5 Erin Szczupakiewicz JR Muskego 57.28 100 Butterfly Waukesha South
5 Emma Lasecki SR Bay Port 57.28 100 Butterfly Neenah
7 Abi Schmeiser SR Waunakee 57.3 100 Butterfly Beloit Memorial
8 Faith Johnson SO Menomonee Falls/Hamilton 57.55 100 Butterfly Cedarburg
9 Lizzi Geske SO Brookfield Central 57.97 100 Butterfly Cedarburg
10 Kaitlyn Peters JR Middleton 58.83 100 Butterfly Beloit Memorial
11 Cassidy Carey SR Sun Prairie 58.94 100 Butterfly Beloit Memorial
12 Grace Sala JR Sun Prairie 58.97 100 Butterfly Beloit Memorial
13 Peyton Watson FR Chippewa Falls/McDonell 59.22 100 Butterfly Hudson
14 Jenna Brandenburg SR Franklin 59.24 100 Butterfly Greenfield
15 Natalie Schick JR Madison West 59.27 100 Butterfly Beloit Memorial
16 Zaria Terry JR Madison La Follette 59.54 100 Butterfly Beloit Memorial
17 Melanie Golden JR Madison Memorial 59.81 100 Butterfly Beloit Memorial
18 Josie McCartney SR Verona Area/Mount Horeb 59.86 100 Butterfly Beloit Memorial
19 Kamryn Dembny SO Brookfield East 59.87 100 Butterfly Cedarburg
20 Evelyn Lima SR Neenah 1:00.03 100 Butterfly Neenah
21 Claudia Carson SO Madison Memorial 1:00.10 100 Butterfly Beloit Memorial
22 Kaylee Tringali SR Waukesha South/Mukwonago 1:00.16 100 Butterfly Waukesha South
23 Sophia Davis SR Greenfield/Pius XI Catholic 1:00.60 100 Butterfly Greenfield
24 Morgan Champagne SR West Bend West/East 1:00.74 100 Butterfly Cedarburg
25 Brynn Malcomson SO Appleton West/Kimberly 1:00.75 100 Butterfly Neenah
26 Gloria Kawai SO Nicolet 1:01.05 100 Butterfly Waukesha South
27 Bailey Felsheim JR Verona Area/Mount Horeb 1:01.10 100 Butterfly Beloit Memorial
28 Mia Strazny JR Manitowoc Lincoln 1:01.23 100 Butterfly Neenah
28 Marina Schinker SR D.C. Everest 1:01.23 100 Butterfly Hudson
30 Liz Grenon SR Beaver Dam 1:01.42 100 Butterfly Cedarburg
1 Sophie Fiske JR Sun Prairie 51.2 100 Freestyle Beloit Memorial
2 Cassie Stegner SR Menomonee Falls/Hamilton 52.4 100 Freestyle Cedarburg
3 Kate Larsen FR Muskego 52.86 100 Freestyle Waukesha South
4 Sabina Mrzyglod SO Germantown 52.92 100 Freestyle Cedarburg
5 Taylor Short SR Waukesha South/Mukwonago 53.02 100 Freestyle Waukesha South
6 Maya Novack SR Cedarburg 53.05 100 Freestyle Cedarburg
7 Sara Mayer JR D.C. Everest 53.36 100 Freestyle Hudson
8 Francesca Smith FR Arrowhead 53.45 100 Freestyle Waukesha South
9 Sara Stewart SR Verona Area/Mount Horeb 53.62 100 Freestyle Beloit Memorial
10 Megan Lucyshyn JR Arrowhead 53.64 100 Freestyle Waukesha South
11 Bree Moericke SR Sun Prairie 53.75 100 Freestyle Beloit Memorial
12 Claire Eisele SR Neenah 53.76 100 Freestyle Neenah
13 Sydney Geboy JR Nicolet 53.85 100 Freestyle Waukesha South
14 Grace Mayes SR Muskego 53.92 100 Freestyle Waukesha South
15 Olivia Meinberg SR Hartford/Slinger 54 100 Freestyle Cedarburg
16 Joy Vandenberg SR Appleton North 54.03 100 Freestyle Neenah
17 Ella DeFever SR Madison Memorial 54.11 100 Freestyle Beloit Memorial
18 Bridget Sullivan JR Madison West 54.22 100 Freestyle Beloit Memorial
19 Morgan Meyer SO Manitowoc Lincoln 54.36 100 Freestyle Neenah
20 Maddie Ahluwalia JR Waukesha North/Kettle Moraine 54.41 100 Freestyle Waukesha South
21 Hannah Marshall SR Sun Prairie 54.44 100 Freestyle Beloit Memorial
22 Abby Utter SO Middleton 54.47 100 Freestyle Beloit Memorial
23 Callie Ceshker FR Badger Co-op 54.78 100 Freestyle Greenfield
24 Tola Klabough SO Verona Area/Mount Horeb 54.81 100 Freestyle Beloit Memorial
25 Sophia Remington JR Cedarburg 54.82 100 Freestyle Cedarburg
26 Ella Needham SO Middleton 54.9 100 Freestyle Beloit Memorial
27 Kenzie Zuehl SO Verona Area/Mount Horeb 54.93 100 Freestyle Beloit Memorial
28 Berkley Smith SR Middleton 55.06 100 Freestyle Beloit Memorial
29 Paige Rundahl SO Sun Prairie 55.1 100 Freestyle Beloit Memorial
30 Emily Allen SO Appleton North 55.31 100 Freestyle Neenah
1 Abby Carlson JR Waukesha South/Mukwonago 4:55.68 500 Freestyle Waukesha South
2 Emmaleigh Zietlow JR Arrowhead 5:07.40 500 Freestyle Waukesha South
3 Sydney Stoll JR Arrowhead 5:07.45 500 Freestyle Waukesha South
4 Peyton Drexler FR Verona Area/Mount Horeb 5:09.38 500 Freestyle Beloit Memorial
5 Erin Szczupakiewicz JR Muskego 5:09.49 500 Freestyle Waukesha South
6 Bethany Rahn SO D.C. Everest 5:10.09 500 Freestyle Hudson
7 Ashley George JR Waukesha South/Mukwonago 5:11.86 500 Freestyle Waukesha South
8 Jackie House JR Madison Memorial 5:12.06 500 Freestyle Beloit Memorial
9 Olivia Sala FR Sun Prairie 5:12.16 500 Freestyle Beloit Memorial
10 Quinn Weygandt SO Madison West 5:12.35 500 Freestyle Beloit Memorial
11 Meredith Bangs JR Muskego 5:14.14 500 Freestyle Waukesha South
12 Reese Tiltmann FR Brookfield East 5:15.32 500 Freestyle Cedarburg
13 Abbie Bangs JR Muskego 5:15.62 500 Freestyle Waukesha South
14 Kendall Gonzalez JR Waukesha South/Mukwonago 5:16.31 500 Freestyle Waukesha South
15 Sydney Hoff JR Stevens Point 5:19.57 500 Freestyle Hudson
16 Sophie Schmitz SR Madison Memorial 5:19.82 500 Freestyle Beloit Memorial
17 Grace Drabot SO Cedarburg 5:19.87 500 Freestyle Cedarburg
18 Brianna Corro SO Waukesha South/Mukwonago 5:19.91 500 Freestyle Waukesha South
19 Emily Calaway SO Bay Port 5:20.49 500 Freestyle Neenah
20 Ali Pecore JR Oshkosh North/Lourdes Academy 5:21.21 500 Freestyle Neenah
21 Cassie Koester SR Cedarburg 5:21.57 500 Freestyle Cedarburg
22 Izzie Anderson SO Madison Memorial 5:22.60 500 Freestyle Beloit Memorial
23 Molly Garvin SO Waukesha North/Kettle Moraine 5:23.05 500 Freestyle Waukesha South
24 Molly Haag SO Middleton 5:23.22 500 Freestyle Beloit Memorial
25 Amanda George SO Middleton 5:23.28 500 Freestyle Beloit Memorial
26 Carly McKeon SR Madison Memorial 5:23.43 500 Freestyle Beloit Memorial
27 Bella Granetzke SO Madison West 5:23.98 500 Freestyle Beloit Memorial
28 Brianna Smith SR Burlington Co-op 5:24.05 500 Freestyle Greenfield
29 Sydney Gargulak JR Stevens Point 5:24.19 500 Freestyle Hudson
30 Eleanor Sitter JR Fond du Lac 5:24.25 500 Freestyle Neenah
1 Waukesha South/Mukwonago Waukesha South/Mukwonago 1:36.75 200 Freestyle Relay Waukesha South
2 Sun Prairie Sun Prairie 1:37.33 200 Freestyle Relay Beloit Memorial
3 Middleton Middleton 1:38.50 200 Freestyle Relay Beloit Memorial
4 Arrowhead Arrowhead 1:39.13 200 Freestyle Relay Waukesha South
5 D.C. Everest D.C. Everest 1:39.41 200 Freestyle Relay Hudson
6 Muskego Muskego 1:39.65 200 Freestyle Relay Waukesha South
7 Brookfield East Brookfield East 1:39.84 200 Freestyle Relay Cedarburg
8 Madison West Madison West 1:39.89 200 Freestyle Relay Beloit Memorial
9 Madison Memorial Madison Memorial 1:40.77 200 Freestyle Relay Beloit Memorial
10 Appleton North Appleton North 1:40.86 200 Freestyle Relay Neenah
11 Hartford Union/Slinger Hartford Union/Slinger 1:41.00 200 Freestyle Relay Cedarburg
12 Menomonee Falls/Hamilton Menomonee Falls/Hamilton 1:41.29 200 Freestyle Relay Cedarburg
13 Waunakee Waunakee 1:41.36 200 Freestyle Relay Beloit Memorial
14 Chippewa Falls/McDonell Chippewa Falls/McDonell 1:41.46 200 Freestyle Relay Hudson
15 Verona Area/Mount Horeb Verona Area/Mount Horeb 1:41.59 200 Freestyle Relay Beloit Memorial
16 Hudson Hudson 1:41.83 200 Freestyle Relay Hudson
17 Brookfield Central Brookfield Central 1:42.30 200 Freestyle Relay Cedarburg
18 Neenah Neenah 1:42.52 200 Freestyle Relay Neenah
19 Nicolet Nicolet 1:42.74 200 Freestyle Relay Waukesha South
20 Badger Co-op Badger Co-op 1:42.86 200 Freestyle Relay Greenfield
21 Kenosha Tremper Kenosha Tremper 1:43.13 200 Freestyle Relay Greenfield
22 Stevens Point Stevens Point 1:43.82 200 Freestyle Relay Hudson
23 Pewaukee/Oconomowoc Pewaukee/Oconomowoc 1:43.93 200 Freestyle Relay Waukesha South
24 Milton Milton 1:44.29 200 Freestyle Relay Beloit Memorial
25 Oregon Oregon 1:44.32 200 Freestyle Relay Beloit Memorial
26 Oak Creek Oak Creek 1:44.45 200 Freestyle Relay Greenfield
27 Wisconsin Rapids Lincoln Wisconsin Rapids Lincoln 1:44.71 200 Freestyle Relay Hudson
28 Germantown Germantown 1:45.03 200 Freestyle Relay Cedarburg
29 West Bend West/East West Bend West/East 1:45.20 200 Freestyle Relay Cedarburg
30 Manitowoc Lincoln Manitowoc Lincoln 1:45.21 200 Freestyle Relay Neenah
1 Reilly Tiltmann JR Brookfield East 55.7 100 Backstroke Cedarburg
2 Emma Gatzke JR Waukesha South/Mukwonago 56.02 100 Backstroke Waukesha South
3 Abby Wanezek SO Brookfield East 56.2 100 Backstroke Cedarburg
4 Ali Beay SO Germantown 56.35 100 Backstroke Cedarburg
5 Campbell Stoll FR Arrowhead 56.41 100 Backstroke Waukesha South
6 Faith Johnson SO Menomonee Falls/Hamilton 56.75 100 Backstroke Cedarburg
7 Danielle Cramer SR Milton 57.27 100 Backstroke Beloit Memorial
8 Gabriela Pierobon Mays SR Middleton 57.35 100 Backstroke Beloit Memorial
9 Mollie Brackett SR Appleton North 57.46 100 Backstroke Neenah
10 Brigitta Neverman SO Green Bay Southwest Co-op 58.39 100 Backstroke Neenah
11 Lizzi Geske SO Brookfield Central 58.42 100 Backstroke Cedarburg
12 Sara Stewart SR Verona Area/Mount Horeb 58.58 100 Backstroke Beloit Memorial
13 Jaedyn Hill JR Waukesha South/Mukwonago 58.85 100 Backstroke Waukesha South
14 Olivia Sala FR Sun Prairie 58.87 100 Backstroke Beloit Memorial
15 Kaitlyn Curtis JR Waukesha North/Kettle Moraine 59.08 100 Backstroke Waukesha South
16 Kate Augustyn JR Eau Claire Memorial 59.1 100 Backstroke Hudson
17 Cassidy Carey SR Sun Prairie 59.11 100 Backstroke Beloit Memorial
18 Morgan Dietzel JR Burlington Co-op 59.34 100 Backstroke Greenfield
19 Hailey Tierney FR Arrowhead 59.48 100 Backstroke Waukesha South
20 Natalie Schick JR Madison West 59.72 100 Backstroke Beloit Memorial
21 Ella Graf JR Waunakee 59.81 100 Backstroke Beloit Memorial
22 Graysen Streblow JR Chilton Co-op 59.97 100 Backstroke Neenah
23 Jasper Bunker JR Kenosha Tremper 1:00.00 100 Backstroke Greenfield
24 Maddy Reid JR Madison West 1:00.26 100 Backstroke Beloit Memorial
25 Rebecca Adams SR Chippewa Falls/McDonell 1:00.43 100 Backstroke Hudson
26 Mia Strazny JR Manitowoc Lincoln 1:00.51 100 Backstroke Neenah
27 Sofia Badillo FR Racine Case 1:00.88 100 Backstroke Greenfield
27 Liz Grenon SR Beaver Dam 1:00.88 100 Backstroke Cedarburg
29 Sophia Davis SR Greenfield/Pius XI Catholic 1:00.90 100 Backstroke Greenfield
30 Alaina Sautebin FR Waunakee 1:00.99 100 Backstroke Beloit Memorial
1 Lucy Thomas FR Brookfield East 1:03.51 100 Breaststroke Cedarburg
2 Brigid Gwidt JR Cedarburg 1:05.27 100 Breaststroke Cedarburg
3 Anna Kult SR Brookfield Central 1:05.59 100 Breaststroke Cedarburg
4 Ella Stein SR Hudson 1:05.87 100 Breaststroke Hudson
5 Maddie Ahluwalia JR Waukesha North/Kettle Moraine 1:06.15 100 Breaststroke Waukesha South
6 Janelle Schulz JR Sun Prairie 1:06.44 100 Breaststroke Beloit Memorial
7 Madelynne VanErmen JR D.C. Everest 1:06.62 100 Breaststroke Hudson
8 Ava Goodno FR Franklin 1:07.00 100 Breaststroke Greenfield
9 Olivia Zietlow SR Arrowhead 1:07.03 100 Breaststroke Waukesha South
10 Sydney Aird SO Bay Port 1:07.31 100 Breaststroke Neenah
11 Makenzie Wallace SO Waunakee 1:07.35 100 Breaststroke Beloit Memorial
12 Sophia Remington JR Cedarburg 1:07.46 100 Breaststroke Cedarburg
13 Kara Cowell SR Neenah 1:07.65 100 Breaststroke Neenah
14 Claire Wright SO Waukesha West/CathMem 1:07.69 100 Breaststroke Waukesha South
15 Faith Eilertson JR Hudson 1:07.91 100 Breaststroke Hudson
16 Alex Anagnostopoulos SR Middleton 1:07.93 100 Breaststroke Beloit Memorial
17 Megan Schultz SO Burlington Co-op 1:08.02 100 Breaststroke Greenfield
18 Bailey Ratzburg FR Milton 1:08.24 100 Breaststroke Beloit Memorial
19 Gabrielle LePine SO Greenfield/Pius XI Catholic 1:08.31 100 Breaststroke Greenfield
20 Sydney Stemper JR Arrowhead 1:08.32 100 Breaststroke Waukesha South
21 Elizabeth Weil SR Cedarburg 1:08.51 100 Breaststroke Cedarburg
22 Evy Laursen SO Madison West 1:08.58 100 Breaststroke Beloit Memorial
23 Lilly Zippel SO Milwaukee King Co-op 1:08.76 100 Breaststroke Waukesha South
24 Rhian Neitzel FR Hudson 1:08.79 100 Breaststroke Hudson
25 Natalia Badillo JR Racine Case 1:08.88 100 Breaststroke Greenfield
26 Jenna Breitbach FR Stevens Point 1:09.13 100 Breaststroke Hudson
27 Sara Bollendorf SR Racine Case 1:09.18 100 Breaststroke Greenfield
28 Jessica Felske SO Waukesha South/Mukwonago 1:09.21 100 Breaststroke Waukesha South
29 Cadence Gabel SO Cedarburg 1:09.22 100 Breaststroke Cedarburg
30 Jenna Brandenburg SR Franklin 1:09.63 100 Breaststroke Greenfield
1 Sun Prairie Sun Prairie 3:31.52 400 Freestyle Relay Beloit Memorial
2 Waukesha South/Mukwonago Waukesha South/Mukwonago 3:32.91 400 Freestyle Relay Waukesha South
3 Brookfield East Brookfield East 3:33.90 400 Freestyle Relay Cedarburg
4 Arrowhead Arrowhead 3:35.19 400 Freestyle Relay Waukesha South
5 Middleton Middleton 3:36.73 400 Freestyle Relay Beloit Memorial
5 Madison West Madison West 3:36.73 400 Freestyle Relay Beloit Memorial
7 Madison Memorial Madison Memorial 3:36.94 400 Freestyle Relay Beloit Memorial
8 Muskego Muskego 3:37.13 400 Freestyle Relay Waukesha South
9 Cedarburg Cedarburg 3:38.28 400 Freestyle Relay Cedarburg
10 Menomonee Falls/Hamilton Menomonee Falls/Hamilton 3:39.29 400 Freestyle Relay Cedarburg
11 Verona Area/Mount Horeb Verona Area/Mount Horeb 3:40.34 400 Freestyle Relay Beloit Memorial
12 Milton Milton 3:40.56 400 Freestyle Relay Beloit Memorial
13 D.C. Everest D.C. Everest 3:40.63 400 Freestyle Relay Hudson
14 Germantown Germantown 3:42.22 400 Freestyle Relay Cedarburg
15 Stevens Point Stevens Point 3:42.65 400 Freestyle Relay Hudson
16 Appleton North Appleton North 3:42.66 400 Freestyle Relay Neenah
17 West Bend West/East West Bend West/East 3:43.15 400 Freestyle Relay Cedarburg
18 Burlington Co-op Burlington Co-op 3:43.41 400 Freestyle Relay Greenfield
19 Chippewa Falls/McDonell Chippewa Falls/McDonell 3:43.91 400 Freestyle Relay Hudson
20 Waunakee Waunakee 3:44.25 400 Freestyle Relay Beloit Memorial
21 Nicolet Nicolet 3:44.47 400 Freestyle Relay Waukesha South
22 Hudson Hudson 3:45.30 400 Freestyle Relay Hudson
23 Green Bay Southwest Co-op Green Bay Southwest Co-op 3:45.32 400 Freestyle Relay Neenah
24 Bay Port Bay Port 3:46.15 400 Freestyle Relay Neenah
25 Waukesha North/Kettle Moraine Waukesha North/Kettle Moraine 3:46.22 400 Freestyle Relay Waukesha South
26 Badger Co-op Badger Co-op 3:46.54 400 Freestyle Relay Greenfield
27 Brookfield Central Brookfield Central 3:48.10 400 Freestyle Relay Cedarburg
28 Fond du Lac Fond du Lac 3:48.29 400 Freestyle Relay Neenah
29 Racine Case Racine Case 3:48.98 400 Freestyle Relay Greenfield
30 Franklin Franklin 3:49.19 400 Freestyle Relay Greenfield

D2 Scored Psych/Projected Qualifier Data

Projected Points Individual Points Relay Points Top 16 Individuals Top 16 Relays
Edgewood 297 177 120 12 3
Greendale 202 104 98 11 3
Ashwaubenon 162 86 76 5 3
McFarland 152 86 66 8 3
Shorewood 113 59 54 7 3
Rhinelander 113 63 50 6 2
Whitnall 112 62 50 6 2
DeForest 97.5 43.5 54 6 2
Whitefish Bay 94 70 24 6 2
Merrill 90.5 50.5 40 4 2
Stoughton 90.5 40.5 50 5 2
Whitewater 81 49 32 4 2
Edgerton 73 31 42 7 2
River Falls 60.5 48.5 12 4 2
Baraboo 60.5 24.5 36 4 2
Lakeland Union 56 10 46 3 2
Monroe/New Glarus 48 34 14 4 2
Rice Lake 46 14 32 2 2
River Valley/Richland Center 29 17 10 2 1
New Berlin Eisenhower 28 28 0 2 0
Tomahawk 26 26 0 2 0
Wausau East 22 16 6 2 1
Jefferson/Cambr 21 17 4 2 1
Portage 17 17 0 2 0
Grafton 16 14 2 2 1
Platteville/Lancaster 15 15 0 1 0
Marinette/Pesht 10 10 0 2 0
Wittenberg-Birnamwood 10 0 10 0 2
BlackRiverFalls 9 9 0 2 0
Witt-Birn 8.5 8.5 0 2 0
Lodi/WisHeights 5 5 0 2 0
Plymouth 3 3 0 1 0
New London 2 2 0 1 0

D2 Combined Psychs

Rank Name Year School Seed Event Sectional
1 Edgewood Edgewood 1:48.86 200 Medley Relay Baraboo
2 McFarland McFarland 1:50.42 200 Medley Relay Baraboo
3 Ashwaubenon Ashwaubenon 1:50.67 200 Medley Relay Plymouth
4 Greendale Greendale 1:51.87 200 Medley Relay Jefferson
5 Whitnall Whitnall 1:52.21 200 Medley Relay Jefferson
6 Baraboo Baraboo 1:52.57 200 Medley Relay Baraboo
7 Rhinelander Rhinelander 1:53.37 200 Medley Relay Wisconsin Rapids
8 Shorewood Shorewood 1:53.63 200 Medley Relay Jefferson
9 Edgerton Edgerton 1:54.60 200 Medley Relay Baraboo
10 Whitewater Whitewater 1:54.97 200 Medley Relay Jefferson
11 Whitefish Bay Whitefish Bay 1:55.20 200 Medley Relay Jefferson
12 Merrill Merrill 1:55.22 200 Medley Relay Wisconsin Rapids
13 Monroe/New Glarus Monroe/New Glarus 1:55.68 200 Medley Relay Baraboo
14 Wausau East Wausau East 1:56.17 200 Medley Relay Wisconsin Rapids
15 River Falls River Falls 1:56.59 200 Medley Relay Wisconsin Rapids
16 Wittenberg-Birnamwood Wittenberg-Birnamwood 1:56.83 200 Medley Relay Wisconsin Rapids
17 DeForest DeForest 1:56.92 200 Medley Relay Baraboo
17 Grafton Grafton 1:56.92 200 Medley Relay Jefferson
19 Seymour Seymour 1:57.46 200 Medley Relay Plymouth
20 Sauk Prairie Sauk Prairie 1:57.76 200 Medley Relay Baraboo
21 Lodi/Wisconsin Heights Lodi/Wisconsin Heights 1:57.87 200 Medley Relay Baraboo
22 Stoughton Stoughton 1:58.00 200 Medley Relay Baraboo
23 New Berlin Eisenhowerhower New Berlin Eisenhowerhower 1:58.39 200 Medley Relay Jefferson
24 Medford Medford 1:59.36 200 Medley Relay Wisconsin Rapids
1 Ellery Ottem FR River Falls 1:53.42 200 Freestyle Wisconsin Rapids
2 Jocelyn Zgola SO Greendale 1:55.20 200 Freestyle Jefferson
3 DeeDee Walker SR Edgewood 1:55.45 200 Freestyle Baraboo
4 Izzy Enz FR Edgewood 1:56.04 200 Freestyle Baraboo
5 Evelyn Blennert FR Merrill 1:56.10 200 Freestyle Wisconsin Rapids
5 Sofia Bormett JR Stoughton 1:56.10 200 Freestyle Baraboo
7 Kylee Theiler SR Tomahawk 1:57.23 200 Freestyle Wisconsin Rapids
8 Brooklyn Miller SR Portage 1:58.79 200 Freestyle Baraboo
9 Amelia Kuennen SO Shorewood 2:00.41 200 Freestyle Jefferson
10 Casey Stephens FR Whitefish Bay 2:00.52 200 Freestyle Jefferson
11 Grace Radke SO Whitnall 2:00.53 200 Freestyle Jefferson
12 Gaby de Moya-Cotter SR Edgerton 2:01.10 200 Freestyle Baraboo
13 Brooke Presny SR Lodi/WisHeights 2:03.10 200 Freestyle Baraboo
14 Morgen Frausto JR Plymouth 2:03.40 200 Freestyle Plymouth
15 Ruby Schieldt SO Edgerton 2:03.49 200 Freestyle Baraboo
16 Grace Foucault FR Whitewater 2:04.30 200 Freestyle Jefferson
17 Megan Mellock SO Greendale 2:04.76 200 Freestyle Jefferson
18 Maddy Magle FR Kohler Co-op 2:04.77 200 Freestyle Plymouth
19 Kassandra Miller SO Sauk Prairie 2:04.87 200 Freestyle Baraboo
20 Rachel Goldblatt SO Whitefish Bay 2:05.30 200 Freestyle Jefferson
21 Sofia Alf FR McFarland 2:05.36 200 Freestyle Baraboo
22 Sydney Balboni JR Elkhorn Area 2:05.63 200 Freestyle Jefferson
23 Erin Kanitz JR Merrill 2:05.65 200 Freestyle Wisconsin Rapids
24 Jocelyn McNicoll SO Ashwaubenon 2:05.81 200 Freestyle Plymouth
1 Anna teDuits SO Edgewood 2:10.60 200 IM Baraboo
2 Ella Houwers JR Whitewater 2:11.34 200 IM Jefferson
3 Anna Oleniczak SR New Berlin Eisenhower 2:13.40 200 IM Jefferson
4 Haley Willis SR DeForest 2:14.70 200 IM Baraboo
5 Amie Barrow SO Shorewood 2:14.72 200 IM Jefferson
6 Mekenzie Hammer JR Monroe/New Glarus 2:15.12 200 IM Baraboo
7 Libby Michel FR Grafton 2:16.69 200 IM Jefferson
8 Sydney Fleming SR River Falls 2:16.99 200 IM Wisconsin Rapids
9 Wynne D’Souza SR Whitefish Bay 2:17.17 200 IM Jefferson
10 Katherine Turner FR Greendale 2:17.50 200 IM Jefferson
11 Makenna Winnicki JR Rhinelander 2:17.67 200 IM Wisconsin Rapids
12 Sam Vega FR Edgewood 2:17.80 200 IM Baraboo
13 Natalie Gneiser SO Baraboo 2:17.95 200 IM Baraboo
14 Jenna Schmitt FR Edgerton 2:18.07 200 IM Baraboo
15 Luise Lengert SO New London 2:19.56 200 IM Plymouth
16 Ella Puls SO Lodi/WisHeights 2:20.40 200 IM Baraboo
17 Lisa Kennedy JR Rhinelander 2:21.06 200 IM Wisconsin Rapids
18 Elise Jacobs FR Shorewood 2:21.35 200 IM Jefferson
19 Zosia Martinka SR McFarland 2:21.45 200 IM Baraboo
20 Adriana Nickels SO McFarland 2:21.58 200 IM Baraboo
21 Amber Winter FR Merrill 2:21.83 200 IM Wisconsin Rapids
22 Jenna Willis SO DeForest 2:22.03 200 IM Baraboo
23 Amy Wang SO Whitefish Bay 2:22.21 200 IM Jefferson
24 Sydney Popp JR Ashwaubenon 2:22.93 200 IM Plymouth
1 Hannah Kujawa SR Greendale 23.88 50 Freestyle Jefferson
2 Maeve O’Driscoll SR Edgewood 23.92 50 Freestyle Baraboo
3 Abby Reid SO Edgewood 24.12 50 Freestyle Baraboo
4 Bry Belille FR Ashwaubenon 24.13 50 Freestyle Plymouth
5 Josie Peterson JR Jefferson/Cambr 24.88 50 Freestyle Jefferson
6 Savy Borroughs JR Stoughton 25.05 50 Freestyle Baraboo
7 Sophie Reed FR Edgewood 25.18 50 Freestyle Baraboo
8 Faith Forsberg SO Rice Lake 25.26 50 Freestyle Wisconsin Rapids
9 Ashley Felsman JR Greendale 25.3 50 Freestyle Jefferson
9 Beverly Harper SO River Valley/Richland Center 25.3 50 Freestyle Baraboo
11 Maija Carriveau JR Marinette/Pesht 25.31 50 Freestyle Plymouth
12 McKenna Metropulos JR Witt-Birn 25.33 50 Freestyle Wisconsin Rapids
12 Ava Boehning JR DeForest 25.33 50 Freestyle Baraboo
14 Grace Forsberg JR Rice Lake 25.4 50 Freestyle Wisconsin Rapids
15 Katarina Stanic SO Greendale 25.48 50 Freestyle Jefferson
16 Rylee Ahlborn SO Lakeland Union 25.52 50 Freestyle Wisconsin Rapids
17 Eva Beier JR Whitnall 25.55 50 Freestyle Jefferson
18 Allison Garncarz JR Grafton 25.66 50 Freestyle Jefferson
19 Emily Schoenbrodt SO McFarland 25.75 50 Freestyle Baraboo
20 Melody Greenwood JR Menomonie 25.82 50 Freestyle Wisconsin Rapids
21 Brooke Lechleitner SO Ladysmith Co-op 25.83 50 Freestyle Wisconsin Rapids
22 Brie Wescott FR Lakeland Union 25.84 50 Freestyle Wisconsin Rapids
23 Trinity Kanitz SR Merrill 25.85 50 Freestyle Wisconsin Rapids
24 Nefeli Tselemegkou SO Whitnall 25.9 50 Freestyle Jefferson
1 Malia Francis SO Rhinelander 57.73 100 Butterfly Wisconsin Rapids
2 Rachel Lenz SO Whitnall 58.35 100 Butterfly Jefferson
3 Hallory Domnick JR Ashwaubenon 59.53 100 Butterfly Plymouth
4 Madison Albert-Nelson SR Platteville/Lancaster 59.63 100 Butterfly Baraboo
5 Grace Radke SO Whitnall 59.68 100 Butterfly Jefferson
6 Emma Harris SR Whitefish Bay 59.72 100 Butterfly Jefferson
7 Izzy Enz FR Edgewood 59.78 100 Butterfly Baraboo
8 Emily Landwehr SR McFarland 1:00.02 100 Butterfly Baraboo
9 Emma Clifford JR Wausau East 1:00.03 100 Butterfly Wisconsin Rapids
10 Ella Lohr SO Baraboo 1:00.56 100 Butterfly Baraboo
11 Eva Beier JR Whitnall 1:00.60 100 Butterfly Jefferson
12 Lauren Steien SR BlackRiverFalls 1:01.10 100 Butterfly Baraboo
13 McKenna Metropulos JR Witt-Birn 1:01.22 100 Butterfly Wisconsin Rapids
14 Mekenzie Hammer JR Monroe/New Glarus 1:01.27 100 Butterfly Baraboo
15 Gaby de Moya-Cotter SR Edgerton 1:01.31 100 Butterfly Baraboo
16 Ava Schigur JR Stoughton 1:01.52 100 Butterfly Baraboo
17 Mattie Letendre JR Baraboo 1:01.63 100 Butterfly Baraboo
18 Brooke Presny SR Lodi/WisHeights 1:02.00 100 Butterfly Baraboo
19 Naomi Hamerla SO Lakeland Union 1:02.15 100 Butterfly Wisconsin Rapids
20 Brianna Zimdars SR Whitewater 1:02.30 100 Butterfly Jefferson
21 Kaylee Kriha JR Berlin/GreenLake 1:02.95 100 Butterfly Plymouth
22 Hannah Ernst FR New Berlin West 1:03.02 100 Butterfly Jefferson
23 Libby Michel FR Grafton 1:03.22 100 Butterfly Jefferson
24 Kassandra Miller SO Sauk Prairie 1:03.23 100 Butterfly Baraboo
1 Bry Belille FR Ashwaubenon 52.32 100 Freestyle Plymouth
2 Ellery Ottem FR River Falls 52.62 100 Freestyle Wisconsin Rapids
3 Maeve O’Driscoll SR Edgewood 52.85 100 Freestyle Baraboo
4 Abby Reid SO Edgewood 52.89 100 Freestyle Baraboo
5 Kylee Theiler SR Tomahawk 53.04 100 Freestyle Wisconsin Rapids
6 Evelyn Blennert FR Merrill 53.52 100 Freestyle Wisconsin Rapids
7 Sofia Bormett JR Stoughton 53.64 100 Freestyle Baraboo
8 Mara Freeman SO McFarland 53.94 100 Freestyle Baraboo
9 Beverly Harper SO River Valley/Richland Center 54.33 100 Freestyle Baraboo
10 Katarina Stanic SO Greendale 54.81 100 Freestyle Jefferson
11 Carly Oosterhof SO DeForest 55.17 100 Freestyle Baraboo
12 Hannah Kujawa SR Greendale 55.25 100 Freestyle Jefferson
13 Maija Carriveau JR Marinette/Pesht 55.31 100 Freestyle Plymouth
14 Josie Peterson JR Jefferson/Cambr 55.61 100 Freestyle Jefferson
15 Mariah Angove JR Lakeland Union 55.63 100 Freestyle Wisconsin Rapids
16 Amelia Kuennen SO Shorewood 55.72 100 Freestyle Jefferson
17 Rylee Ahlborn SO Lakeland Union 55.75 100 Freestyle Wisconsin Rapids
18 Amalia Arndt SR Shorewood 55.87 100 Freestyle Jefferson
19 Francesca Schiro JR Monroe/New Glarus 55.89 100 Freestyle Baraboo
20 Sophie Reed FR Edgewood 56.06 100 Freestyle Baraboo
20 Faith Forsberg SO Rice Lake 56.06 100 Freestyle Wisconsin Rapids
22 Noelle St. Pierre SO Rhinelander 56.18 100 Freestyle Wisconsin Rapids
23 Ava Boehning JR DeForest 56.31 100 Freestyle Baraboo
24 Savy Borroughs JR Stoughton 56.42 100 Freestyle Baraboo
1 Hallory Domnick JR Ashwaubenon 5:10.54 500 Freestyle Plymouth
2 DeeDee Walker SR Edgewood 5:12.18 500 Freestyle Baraboo
3 Jocelyn Zgola SO Greendale 5:12.43 500 Freestyle Jefferson
4 Trinity Kanitz SR Merrill 5:19.83 500 Freestyle Wisconsin Rapids
5 Casey Stephens FR Whitefish Bay 5:22.85 500 Freestyle Jefferson
6 Katherine Turner FR Greendale 5:24.57 500 Freestyle Jefferson
7 Wynne D’Souza SR Whitefish Bay 5:25.78 500 Freestyle Jefferson
8 Brianna Zimdars SR Whitewater 5:25.89 500 Freestyle Jefferson
9 Morgan Erstad SO Monroe/New Glarus 5:26.22 500 Freestyle Baraboo
10 Eva McNally JR Shorewood 5:26.45 500 Freestyle Jefferson
11 Brooklyn Miller SR Portage 5:26.79 500 Freestyle Baraboo
12 Ruby Schieldt SO Edgerton 5:28.17 500 Freestyle Baraboo
13 Haley Willis SR DeForest 5:29.92 500 Freestyle Baraboo
14 Makenna Winnicki JR Rhinelander 5:30.96 500 Freestyle Wisconsin Rapids
15 Ella Weaver SR McFarland 5:33.72 500 Freestyle Baraboo
16 Ava Schigur JR Stoughton 5:33.90 500 Freestyle Baraboo
17 Madison Albert-Nelson SR Platteville/Lancaster 5:34.08 500 Freestyle Baraboo
18 Ellie Sweet SO Shorewood 5:35.78 500 Freestyle Jefferson
19 Rachel Goldblatt SO Whitefish Bay 5:35.97 500 Freestyle Jefferson
20 Mackenzi Matson SR DeForest 5:36.49 500 Freestyle Baraboo
21 Sydney Popp JR Ashwaubenon 5:36.71 500 Freestyle Plymouth
22 Melanie Regan SO Stoughton 5:36.94 500 Freestyle Baraboo
23 Sofia Alf FR McFarland 5:37.33 500 Freestyle Baraboo
24 Sarah Schroeder FR New Berlin Eisenhower 5:37.71 500 Freestyle Jefferson
1 Edgewood Edgewood 1:38.31 200 Freestyle Relay Baraboo
2 Greendale Greendale 1:40.66 200 Freestyle Relay Jefferson
3 Lakeland Union Lakeland Union 1:40.71 200 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
4 Merrill Merrill 1:41.33 200 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
5 Rice Lake Rice Lake 1:42.53 200 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
6 Rhinelander Rhinelander 1:42.83 200 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
7 DeForest DeForest 1:43.14 200 Freestyle Relay Baraboo
8 Stoughton Stoughton 1:43.21 200 Freestyle Relay Baraboo
9 Whitewater Whitewater 1:44.17 200 Freestyle Relay Jefferson
10 McFarland McFarland 1:44.26 200 Freestyle Relay Baraboo
11 Ashwaubenon Ashwaubenon 1:44.52 200 Freestyle Relay Plymouth
12 River Valley/Richland Center River Valley/Richland Center 1:44.55 200 Freestyle Relay Baraboo
13 Wittenberg-Birnamwood Wittenberg-Birnamwood 1:44.73 200 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
14 Shorewood Shorewood 1:44.81 200 Freestyle Relay Jefferson
15 Jefferson/Cambridge Jefferson/Cambridge 1:44.94 200 Freestyle Relay Jefferson
16 Grafton Grafton 1:44.95 200 Freestyle Relay Jefferson
17 New London New London 1:44.97 200 Freestyle Relay Plymouth
18 Sauk Prairie Sauk Prairie 1:45.09 200 Freestyle Relay Baraboo
19 Baraboo Baraboo 1:45.77 200 Freestyle Relay Baraboo
20 Whitefish Bay Whitefish Bay 1:46.05 200 Freestyle Relay Jefferson
21 Wausau East Wausau East 1:46.18 200 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
22 Elkhorn Area Elkhorn Area 1:46.50 200 Freestyle Relay Jefferson
23 Ladysmith Co-op Ladysmith Co-op 1:46.71 200 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
24 Seymour Seymour 1:46.77 200 Freestyle Relay Plymouth
1 Malia Francis SO Rhinelander 57 100 Backstroke Wisconsin Rapids
2 Mara Freeman SO McFarland 57.1 100 Backstroke Baraboo
3 Anna teDuits SO Edgewood 57.36 100 Backstroke Baraboo
4 Emma Harris SR Whitefish Bay 1:00.10 100 Backstroke Jefferson
5 Rachel Lenz SO Whitnall 1:00.49 100 Backstroke Jefferson
6 Ella Gorski FR Edgerton 1:00.75 100 Backstroke Baraboo
7 Anna Oleniczak SR New Berlin Eisenhower 1:00.79 100 Backstroke Jefferson
8 Lisa Kennedy JR Rhinelander 1:00.91 100 Backstroke Wisconsin Rapids
9 Morgan Erstad SO Monroe/New Glarus 1:01.13 100 Backstroke Baraboo
10 Emma Clifford JR Wausau East 1:02.03 100 Backstroke Wisconsin Rapids
11 Isabel Doczy SO Greendale 1:02.04 100 Backstroke Jefferson
12 Elise Jacobs FR Shorewood 1:02.21 100 Backstroke Jefferson
13 Adriana Nickels SO McFarland 1:02.32 100 Backstroke Baraboo
14 Olivia Julien SR Greendale 1:02.35 100 Backstroke Jefferson
15 Carly Oosterhof SO DeForest 1:02.42 100 Backstroke Baraboo
16 Natalie Gneiser SO Baraboo 1:02.45 100 Backstroke Baraboo
16 Sydney Fleming SR River Falls 1:02.45 100 Backstroke Wisconsin Rapids
18 Grace Foucault FR Whitewater 1:02.67 100 Backstroke Jefferson
19 Allie Mayhew JR Marinette/Pesht 1:02.80 100 Backstroke Plymouth
20 Mattie Letendre JR Baraboo 1:02.87 100 Backstroke Baraboo
21 Grace Forsberg JR Rice Lake 1:03.12 100 Backstroke Wisconsin Rapids
22 Hannah Ernst FR New Berlin West 1:03.30 100 Backstroke Jefferson
23 Claire Sweeney SO Edgewood 1:03.35 100 Backstroke Baraboo
24 Riley Tesch SO Greendale 1:03.45 100 Backstroke Jefferson
1 Ella Houwers JR Whitewater 1:06.69 100 Breaststroke Jefferson
2 Amie Barrow SO Shorewood 1:07.58 100 Breaststroke Jefferson
3 Ella Weaver SR McFarland 1:08.23 100 Breaststroke Baraboo
4 Jocelyn McNicoll SO Ashwaubenon 1:08.96 100 Breaststroke Plymouth
5 Emily Landwehr SR McFarland 1:09.20 100 Breaststroke Baraboo
6 Ella Lohr SO Baraboo 1:09.33 100 Breaststroke Baraboo
7 Jenna Willis SO DeForest 1:09.53 100 Breaststroke Baraboo
8 Laura Billmann SO McFarland 1:09.92 100 Breaststroke Baraboo
9 Amber Winter FR Merrill 1:10.61 100 Breaststroke Wisconsin Rapids
10 Mariah Angove JR Lakeland Union 1:10.67 100 Breaststroke Wisconsin Rapids
11 Eva McNally JR Shorewood 1:10.77 100 Breaststroke Jefferson
12 Nefeli Tselemegkou SO Whitnall 1:11.03 100 Breaststroke Jefferson
13 Lauren Steien SR BlackRiverFalls 1:11.25 100 Breaststroke Baraboo
14 Noelle St. Pierre SO Rhinelander 1:11.34 100 Breaststroke Wisconsin Rapids
15 Halle Grimm FR Grafton 1:11.61 100 Breaststroke Jefferson
16 Jenna Schmitt FR Edgerton 1:11.62 100 Breaststroke Baraboo
17 Lauren Klawiter JR Seymour 1:12.08 100 Breaststroke Plymouth
18 Ella Puls SO Lodi/WisHeights 1:12.19 100 Breaststroke Baraboo
19 Ally Boyer SO KielElkhLakeGlen 1:12.51 100 Breaststroke Plymouth
20 Delaney McElvain SO Whitnall 1:12.52 100 Breaststroke Jefferson
21 Karley Michels SO Monroe/New Glarus 1:12.67 100 Breaststroke Baraboo
22 Brooke Whiting JR Jefferson/Cambr 1:13.31 100 Breaststroke Jefferson
23 Felicity Gresnick SO Whitefish Bay 1:13.68 100 Breaststroke Jefferson
24 Amy Wang SO Whitefish Bay 1:14.09 100 Breaststroke Jefferson
1 Edgewood Edgewood 3:36.66 400 Freestyle Relay Baraboo
2 Greendale Greendale 3:41.52 400 Freestyle Relay Jefferson
3 Ashwaubenon Ashwaubenon 3:41.90 400 Freestyle Relay Plymouth
4 DeForest DeForest 3:43.95 400 Freestyle Relay Baraboo
5 Stoughton Stoughton 3:44.44 400 Freestyle Relay Baraboo
6 Shorewood Shorewood 3:44.87 400 Freestyle Relay Jefferson
7 Edgerton Edgerton 3:45.90 400 Freestyle Relay Baraboo
8 Whitnall Whitnall 3:45.94 400 Freestyle Relay Jefferson
9 McFarland McFarland 3:46.49 400 Freestyle Relay Baraboo
10 Lakeland Union Lakeland Union 3:46.93 400 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
11 Whitefish Bay Whitefish Bay 3:50.04 400 Freestyle Relay Jefferson
12 Baraboo Baraboo 3:50.25 400 Freestyle Relay Baraboo
13 River Falls River Falls 3:50.27 400 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
14 Monroe/New Glarus Monroe/New Glarus 3:50.67 400 Freestyle Relay Baraboo
15 Rice Lake Rice Lake 3:50.76 400 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
16 River Valley/Richland Center River Valley/Richland Center 3:52.60 400 Freestyle Relay Baraboo
17 Wausau East Wausau East 3:53.28 400 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
18 Merrill Merrill 3:55.41 400 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
19 Kohler Co-op Kohler Co-op 3:55.86 400 Freestyle Relay Plymouth
20 Tomahawk Tomahawk 3:56.00 400 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
21 Sauk Prairie Sauk Prairie 3:56.19 400 Freestyle Relay Baraboo
22 Jefferson/Cambridge Jefferson/Cambridge 3:59.65 400 Freestyle Relay Jefferson
23 Rhinelander Rhinelander 4:00.97 400 Freestyle Relay Wisconsin Rapids
24 New Berlin West New Berlin West 4:01.12 400 Freestyle Relay Jefferson

Leave a Reply

Want to take your swimfandom to the next level?

Subscribe to SwimSwam Magazine!