Russia Names 38 Member Team for European Short Course Championships

The team representing Russia at the upcoming European Short Course Championships in Netanya, Israel will consist of 16 women and 22 men. The team was chosen based off of the results of the Russian Short Course Championships which were held in Kazan from November 8th-12th.

The Russians currently have seven athletes who top the world rankings including: Evgeny Sedov (50 freestyle), Alexander Krasnyikh (200 and 400 freestyle), Nikita Konovalov (50 and 100 butterfly and 100 backstroke), Andrey Shabasov (200 backstroke), Oleg Kostin (50, 100 and 200 breaststroke), Sergey Fesikov (100 IM) and Veronika Popova (200 freestyle).

A notable absence from the team is Svetlana Chimrova who set a new national record in the women’s 100 butterfly at the Russian Championships.

At the 2013 European Short Course Championships in Herning the Russian finished first in the medal table with eight gold, four silver and three bronze.

Women

  • Viktoriya Andreeva (200 freestyle and 200 IM)
  • Sofia Andreeva (200 breaststroke)
  • Maria Astaškina (100 and 200 breaststroke)
  • Polina Egorova (50 backstroke)
  • Natalia Ivaneeva (50 and 100 breaststroke)
  • Daria Kartashova (100 IM)
  • Alina Kashinskaya (50 butterfly)
  • Anastasia Kirpichnikova (800 freestyle)
  • Natalya Lovtsov (50 and 100 freestyle)
  • Rosalia Nasretdinova (50 freestyle)
  • Arina Openysheva (400 freestyle)
  • Veronika Popova (100 and 200 freestyle)
  • Daria K Ustinova (50, 100 and 200 backstroke)
  • Irina Prikhodko (100 and 200 backstroke)
  • Daria Tcvetkova (50 butterfly)
  • Elizaveta Bazarova (relay)
 Men
  • Vyacheslav Andrusenko (200 and 400 freestyle)
  • Andrey Arbuzov (50 freestyle)
  • Dmitry Gorbunov (400 IM)
  • Stanislav Donets (100 backstroke)
  • Sergey Kashperskiy (200 IM)
  • Alexander Klyukin (100 freestyle)
  • Nikita Konovalov (50 and 100 butterfly, 100 backstroke)
  • Nikita Korolev (100 IM)
  • Oleg Kostin (50, 100 and 200 breaststroke)
  • Alexander Krasnyikh (200 and 400 freestyle)
  • Roman Larin (200 backstroke)
  • Andrey Nikolaev (50 breaststroke)
  • Daniil Pasynkov (200 IM)
  • Daniil Pakhomov (200 butterfly)
  • Alexander Popkov (50 butterfly)
  • Alexander Sadovnikov (100 butterfly)
  • Evgeny Sedov (50 freestyle)
  • Nikolay Skvortsov (200 butterfly)
  • Sergey Fesikov (100 freestyle and 100 IM)
  • Anton Chupkov (100 and 200 breaststroke)
  • Andrey Shabasov (50 and 200 backstroke)
  • Oleg Tihobaev (relay)

In This Story

Leave a Reply

About Jeff Grace

Jeff Grace

Jeff is a 500 hour registered yoga teacher who holds diplomas in Coaching (Douglas College) and High Performance Coaching (National Coaching Institute - Calgary). He has a background of over 20 years in the coaching profession, where he has used a unique and proven teaching methodology to help many achieve their …

Read More »

Want to take your swimfandom to the next level?

Subscribe to SwimSwam Magazine!