Arrowhead, Edgewood Lead Wisconsin HS Girls into State Meets

All 10 Wisconsin high school girls sectional meets took place yesterday. These meets serve as the qualifiers for next week’s state championship meet.  The Division 2 (small schools) championships will be held on Friday November 15th, the Division 1 championships (big schools) will be held on Saturday November 16th.

Both meets will be swum in the University of Wisconsin Natatorium. The Natatorium has hosted this meet every year since 1978, but this is possibly the last time with the opening of the new pool scheduled for next year.

Links to sectional results are below, but the real question now is what is going to happen at next weekend’s state meet. To that end, I’ve scored out the state meet psych sheet.

Sectional Team Champions

Division I (Big Schools):

Division 2 Sectionals (Small Schools):

D1

#1 ranked Arrowhead lead the psych sheet with 241 points, however a team title is far from guaranteed for the Warhawks as Brookfield East enter with 238 seeded points. Sun Prairie are also in striking distance with 208. Three time defending champions Middleton are 6th with 129. Arrowhead and Sun Prairie have a depth advantage over Brookfield East with 15 individual entries for Arrowhead, 16 for Sun Prairie and only 12 for Brookfield East.

Arrowhead will be banking on their depth as they have 5 swimmers seeded with 16 or more individual points.

Brookfield East have the clear best top end in the meet with three of the top 6 swimmers by seeded individual point. Junior Reilly Tiltmann leads the way with 2 top seeds for 40 projected points. She is joined by star teammates sophomore Abby Wanezek with 37 projected points and freshman Lucy Thomas with 33. Abby Carlson of  Waukesha South/Mukwonago is the other swimmer to watch with 2 top individual seeds.

Middleton graduated a lot of the firepower that lead them to the last 3 state championships, but their history at this meet can’t be ignored. Last year they entered with 191.5 points on the psych sheet and picked up 58 points over their seeds with win with 249.5. In 2017, they jumped from 254.5 seeded points to 313.5, a gain of 59 points. This year they sit more than 100 points behind, so a rise to the top of the standings is a long shot but the Cardinals have clear room to grow.

Among the individual Sectional highlights was Emma Lasecki, a senior from Bay Port High School, in the Neenah Sectional. She won the 200 IM in 2:02.17 and the 100 fly in 55.17. She’s the top seed in the 200 IM and the 2nd seed in the 100 fly, just .06 seconds ahead of Tiltmann.

With Kaylyn Schoof not racing high school, the senior Wisconsin commit Lasecki and junior Virginia commit Tiltmann are the 2 top names at this championship meet.

D2

Top ranked Madison Edgewood look well on their way to an historic 5th straight D2 title. A win this year would give them the longest title streak in the history of Division 2 (D2 has existed since 1992). The Crusaders enter the meet with 272 seeded points, well ahead of second place Ashwaubenon who have 150. The race for second should be competitive with McFarland sitting on 148 seeded points. Shorewood (127), Greendale (121), Deforest (118), and Rhinelander (118) are all within striking distance of second as well.

Junior Ella Houwers of Whitewater and freshman Bry Bellile of Ashwaubenon both enter with two top seeds in individual events. The division is dominated by underclassmen at the moment. The top 6 swimmers by seeded individual points are non seniors.

Edgewood have the top seed in all three relays and have the highest seeded point total in any individual event with 36 points in the 50 free, tied with McFarland’s 36 in the 100 breast.

Below are team projected points break downs, team event scores, projected scoring progression, and individual scoring projections. D2 is below D1.

D1 Projected Scoring

Total Psych Sheet Points Individual Relay Diving Individual Entries Relays
Arrowhead 241 145 96 24 15 3
Brookfield East 238 140 98 17 12 3
Sun Prairie 208 104 104 0 16 3
Muskego 163 101 62 27 12 3
Waukesha South/Mukwonago 163 79 84 0 10 3
Middleton 129 35 94 0 15 3
Cedarburg 118 64 54 0 10 2
Madison Memorial 112 56 56 0 14 3
Madison West 109 65 44 3 13 3
Verona Area/Mount Horeb 70.5 40.5 30 0 7 3
Brookfield Central 69.5 23.5 46 0 4 2
Germantown 66.5 40.5 26 5 5 3
D.C. Everest 64.5 38.5 26 0 5 3
Neenah 64 64 0 45 6 2
Milton 41.5 23.5 18 0 4 2
Hudson 40 22 18 1 4 3
Menomonee Falls/Hamilton 32 22 10 0 4 2
Appleton North 31 9 22 0 4 3
Franklin 30.5 30.5 0 0 4 1
Bay Port 26 18 8 0 4 2
Waukesha North/Kettle Moraine 20 14 6 0 4 1
Wauwatosa West 18.5 18.5 0 0 2 0
Kenosha Tremper 16.5 14.5 2 0 2 1
Green Bay Southwest Co-op 15 15 0 0 2 1
Divine Savior Holy Angels 14 14 0 14 1 0
Hartford Union/Slinger 14 0 14 0 1 1
Badger Co-op 13 1 12 0 2 2
Eau Claire Memorial 11 11 0 2 4 0
Manitowoc Lincoln 7 7 0 0 2 0
West Allis Cen./Nathan Hale 7 7 0 7 1 0
Fond du Lac 6 6 0 6 1 0
Appleton West/Kimberly 4 4 0 4 2 0
Stevens Point 3.5 3.5 0 0 3 2
Waunakee 2.5 2.5 0 0 2 1
Greenfield/Pius XI Catholic 1 1 0 0 2 1
Beloit Memorial 0 0 0 0 1 0
Burlington Co-op 0 0 0 0 4 1
Chilton Co-op 0 0 0 0 2 0
Chippewa Falls/McDonell Central Catholic 0 0 0 0 0 2
Homestead 0 0 0 0 2 0
Kenosha Indian Trail 0 0 0 0 1 0
Madison East 0 0 0 0 1 0
Madison La Follette 0 0 0 0 1 0
Milwaukee King Co-op 0 0 0 0 1 0
Monona Grove 0 0 0 0 0 1
Nicolet 0 0 0 0 0 2
Oak Creek 0 0 0 0 1 0
Oregon 0 0 0 0 0 1
Oshkosh North/Lourdes Ac. 0 0 0 0 1 0
Racine Case 0 0 0 0 2 1
Waukesha West/Catholic Memorial 0 0 0 0 1 2
West Bend West/East 0 0 0 0 0 1

D1 Projected Event Scores

1 Mtr Diving 200 Medley Relay 200 Free 200 IM 50 Free 100 Fly 100 Free 500 Free 200 Free Relay 100 Back 100 Breast 400 Free Relay
Arrowhead 24 34 32 0 18 0 21 32 30 16 2 32
Brookfield East 17 40 0 0 33 20 0 13 24 37 20 34
Sun Prairie 0 30 6 0 17 25 29 9 34 6 12 40
Muskego 27 8 12 0 0 15 20 27 28 0 0 26
Waukesha South/Mukwonago 0 28 40 0 0 0 0 25 32 14 0 24
Middleton 0 26 0 0 24 0 2 2 40 7 0 28
Cedarburg 0 32 0 0 16 0 16 1 0 0 31 22
Madison Memorial 0 0 22 0 0 7 13 14 26 0 0 30
Madison West 3 14 11 0 4.5 5.5 11 14.5 18 15.5 0 12
Verona Area/Mount Horeb 0 10 2 0 0 4 12 11.5 10 11 0 10
Brookfield Central 0 24 0 0 0 2.5 0 0 22 4 17 0
Germantown 5 18 0 0 8.5 0 15 0 0 12 0 8
D.C. Everest 0 22 16 0 4.5 0 6 6 0 0 6 4
Neenah 45 0 0 0 0 0 5 0 0 0 14 0
Milton 0 0 0 0 0 11 0 0 0 9 3.5 18
Hudson 1 12 0 0 0 0 0 0 6 0 21 0
Menomonee Falls/Hamilton 0 0 7 0 0 14 0 0 8 1 0 2
Appleton North 0 4 0 0 0 9 0 0 4 0 0 14
Franklin 0 0 0 0 14 5.5 0 0 0 0 11 0
Bay Port 0 2 0 0 0 17 0 0 0 0 1 6
Waukesha North/Kettle Moraine 0 6 0 0 0 0 1 0 0 0 13 0
Wauwatosa West 0 0 0 0 2.5 16 0 0 0 0 0 0
Kenosha Tremper 0 0 0 0 12 0 0 0 2 2.5 0 0
Green Bay Southwest Co-op 0 0 0 0 0 0 0 0 0 15 0 0
Divine Savior Holy Angels 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Hartford Union/Slinger 0 0 0 0 0 0 0 0 14 0 0 0
Badger Co-op 0 0 0 0 1 0 0 0 12 0 0 0
Eau Claire Memorial 2 0 4 0 0 0 0 0 0 5 0 0
Manitowoc Lincoln 0 0 3 0 0 0 4 0 0 0 0 0
West Allis Cen./Nathan Hale 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Fond du Lac 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Appleton West/Kimberly 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Stevens Point 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3.5 0
Waunakee 0 0 0 0 0 2.5 0 0 0 0 0 0
Greenfield/Pius XI Catholic 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0

D1 Projected Score Progression

(what the score is seeded to be after each event)

1 Mtr Diving 200 Medley Relay 200 Free 200 IM 50 Free 100 Fly 100 Free 500 Free 200 Free Relay 100 Back 100 Breast 400 Free Relay
Arrowhead 24 58 90 90 108 108 129 161 191 207 209 241
Brookfield East 17 57 57 57 90 110 110 123 147 184 204 238
Sun Prairie 0 30 36 36 53 78 107 116 150 156 168 208
Muskego 27 35 47 47 47 62 82 109 137 137 137 163
Waukesha South/Mukwonago 0 28 68 68 68 68 68 93 125 139 139 163
Middleton 0 26 26 26 50 50 52 54 94 101 101 129
Cedarburg 0 32 32 32 48 48 64 65 65 65 96 118
Madison Memorial 0 0 22 22 22 29 42 56 82 82 82 112
Madison West 3 17 28 28 32.5 38 49 63.5 81.5 97 97 109
Verona Area/Mount Horeb 0 10 12 12 12 16 28 39.5 49.5 60.5 60.5 70.5
Brookfield Central 0 24 24 24 24 26.5 26.5 26.5 48.5 52.5 69.5 69.5
Germantown 5 23 23 23 31.5 31.5 46.5 46.5 46.5 58.5 58.5 66.5
D.C. Everest 0 22 38 38 42.5 42.5 48.5 54.5 54.5 54.5 60.5 64.5
Neenah 45 45 45 45 45 45 50 50 50 50 64 64
Milton 0 0 0 0 0 11 11 11 11 20 23.5 41.5
Hudson 1 13 13 13 13 13 13 13 19 19 40 40
Menomonee Falls/Hamilton 0 0 7 7 7 21 21 21 29 30 30 32
Appleton North 0 4 4 4 4 13 13 13 17 17 17 31
Franklin 0 0 0 0 14 19.5 19.5 19.5 19.5 19.5 30.5 30.5
Bay Port 0 2 2 2 2 19 19 19 19 19 20 26
Waukesha North/Kettle Moraine 0 6 6 6 6 6 7 7 7 7 20 20
Wauwatosa West 0 0 0 0 2.5 18.5 18.5 18.5 18.5 18.5 18.5 18.5
Kenosha Tremper 0 0 0 0 12 12 12 12 14 16.5 16.5 16.5
Green Bay Southwest Co-op 0 0 0 0 0 0 0 0 0 15 15 15
Divine Savior Holy Angels 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14
Hartford Union/Slinger 0 0 0 0 0 0 0 0 14 14 14 14
Badger Co-op 0 0 0 0 1 1 1 1 13 13 13 13
Eau Claire Memorial 2 2 6 6 6 6 6 6 6 11 11 11
Manitowoc Lincoln 0 0 3 3 3 3 7 7 7 7 7 7
West Allis Cen./Nathan Hale 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Fond du Lac 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Appleton West/Kimberly 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Stevens Point 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3.5 3.5
Waunakee 0 0 0 0 0 2.5 2.5 2.5 2.5 2.5 2.5 2.5
Greenfield/Pius XI Catholic 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 1 1

D1 Projected Individual Scores

Name Year School Projected Points
Abby Carlson JR Waukesha South/Mukwonago 40
Reilly Tiltmann JR Brookfield East 40
Abby Wanezek SO Brookfield East 37
Sophie Fiske JR Sun Prairie 37
Sydney Stoll JR Arrowhead 34
Lucy Thomas FR Brookfield East 33
Maya Novack SR Cedarburg 32
Erin Szczupakiewicz JR Muskego 31
Emmaleigh Zietlow JR Arrowhead 30
Kate Larsen FR Muskego 29
Emma Gatzke JR Waukesha South/Mukwonago 28
Ella DeFever SR Madison Memorial 26
Ava Goodno FR Franklin 25
Sara Stewart SR Verona Area/Mount Horeb 23
Bethany Rahn SO D.C. Everest 22
Gabriela Pierobon Mays SR Middleton 22
Francesca Smith FR Arrowhead 21
Av Osero SR Neenah 20
Danielle Cramer SR Milton 20
Cassidy Carey SR Sun Prairie 19
Lauren Malinowski SO Wauwatosa West 18.5
Natalie Schick JR Madison West 18.5
Megan Lucyshyn JR Arrowhead 18
Ali Beay SO Germantown 18
Sabina Mrzyglod SO Germantown 17.5
Lexi Penney SR Brookfield East 17
Emma Lasecki SR Bay Port 17
Anna Kult SR Brookfield Central 17
Therese Missiaen JR Muskego 16
Campbell Stoll FR Arrowhead 16
Ella Stein SR Hudson 16
Bridget Sullivan JR Madison West 15.5
Sydney Nelson SO Arrowhead 15
Brigitta Neverman SO Green Bay Southwest Co-op 15
Brigid Gwidt JR Cedarburg 15
Faith Johnson SO Menomonee Falls/Hamilton 15
Jasper Bunker JR Kenosha Tremper 14.5
Kathryn Kleczka SO Divine Savior Holy Angels 14
Bella Granetzke SO Madison West 14
Jackie House JR Madison Memorial 14
Maddie Ahluwalia JR Waukesha North/Kettle Moraine 14
Kara Cowell SR Neenah 14
Peyton Drexler FR Verona Area/Mount Horeb 13.5
Abbigail Priestley SO Neenah 13
Reese Tiltmann FR Brookfield East 13
Bailey Schroeder JR Neenah 12
Janelle Schulz JR Sun Prairie 12
Grace Sala JR Sun Prairie 12
Quinn Weygandt SO Madison West 11.5
Emilia Dalamangas SR Muskego 11
Berkley Smith SR Middleton 11
Sara Mayer JR D.C. Everest 10.5
Julia Moore JR Arrowhead 9
Carly McKeon SR Madison Memorial 9
Kate Augustyn JR Eau Claire Memorial 9
Bree Moericke SR Sun Prairie 9
Mollie Brackett SR Appleton North 9
Olivia Sala FR Sun Prairie 9
Sophia Remington JR Cedarburg 8
Elizabeth Weil SR Cedarburg 8
Ashllyn Hill-Mariana SR West Allis Cen./Nathan Hale 7
Cassie Stegner SR Menomonee Falls/Hamilton 7
Morgan Meyer SO Manitowoc Lincoln 7
Claudia Carson SO Madison Memorial 7
Abbie Bangs JR Muskego 7
Lizzi Geske SO Brookfield Central 6.5
Julie Rebek JR Fond du Lac 6
Hannah Marshall SR Sun Prairie 6
Ashley George JR Waukesha South/Mukwonago 6
Madelynne VanErmen JR D.C. Everest 6
Jenna Brandenburg SR Franklin 5.5
Katie Linn Clement FR Germantown 5
Kendall Gonzalez JR Waukesha South/Mukwonago 5
Claire Eisele SR Neenah 5
Faith Eilertson JR Hudson 5
Abby Hopfensperger SR Appleton West/Kimberly 4
Meredith Bangs JR Muskego 4
Josie McCartney SR Verona Area/Mount Horeb 4
Bailey Ratzburg FR Milton 3.5
Jenna Breitbach FR Stevens Point 3.5
Rian Wells SO Madison West 3
Grace Mayes SR Muskego 3
Maddy Reid JR Madison West 2.5
Abi Schmeiser SR Waunakee 2.5
Emily Herman JR Eau Claire Memorial 2
Amanda George SO Middleton 2
Olivia Zietlow SR Arrowhead 2
Katie Auge JR Hudson 1
Grace Drabot SO Cedarburg 1
Callie Ceshker FR Badger Co-op 1
Sophia Davis SR Greenfield/Pius XI Catholic 1
Sydney Aird SO Bay Port 1

D2 Projected Scoring

Total Psych Sheet Points Individual Relay Diving Individual Entries Relays
Edgewood 272 152 120 1 13 3
Ashwaubenon 150 86 64 0 5 2
McFarland 148 92 56 0 9 2
Shorewood 127 69 58 0 7 3
Greendale 121 65 56 0 5 2
DeForest 118 54 64 0 7 2
Rhinelander 118 68 50 0 5 2
Whitewater 96 54 42 0 4 2
Edgerton 95 51 44 0 6 2
Merrill 92 42 50 0 4 2
Wausau East 91 25 66 0 3 3
River Falls 89 89 0 45 7 0
Baraboo 86 42 44 0 5 2
Whitnall 82 68 14 35 7 2
Whitefish Bay 77 67 10 0 7 2
Lakeland Union 59 5 54 0 3 2
Rice Lake 55 18 37 0 3 2
Stoughton 54 36 18 0 3 2
Monroe/New Glarus 49 34 15 0 3 2
Grafton 46.5 32.5 14 14.5 7 2
Plymouth 40 40 0 31 4 0
Sauk Prairie 38 4 34 0 1 3
Tomahawk 37 37 0 14 3 0
New Berlin Eisenhower 34.5 34.5 0 3.5 3 0
Black River Falls/Blair-Taylor 26 26 0 0 2 0
Jefferson/Cambridge 21 21 0 0 2 0
Menomonie 21 11 10 11 1 1
Medford 17 13 4 0 1 1
Portage 16 16 0 0 2 0
Marinette/Peshtigo 12 12 0 0 2 0
Wittenberg-Birnamwood 11 7 4 0 2 1
Lodi/Wisconsin Heights 8 8 0 0 2 0
Platteville/Lancaster 7 7 0 0 1 0
River Valley/Richland Center 4 4 0 0 1 0
Kohler Co-op 3 1 2 0 1 1
Elkhorn Area 2 2 0 0 1 0
Kiel/Elkhart Lake-Glenbeulah 1 1 0 0 1 0
New London 1 1 0 0 1 0

D2 Projected Event Scores

1 Mtr Diving 200 Medley Relay 200 Free 200 IM 50 Free 100 Fly 100 Free 500 Free 200 Free Relay 100 Back 100 Breast 400 Free Relay
Edgewood 1 40 17 21 36 14 36 0 40 27 0 40
Ashwaubenon 0 30 0 0 20 15 20 20 0 0 11 34
McFarland 0 34 0 3 0 11 15 4 0 23 36 22
Shorewood 0 18 14 12 0 0 9 12 12 4 18 28
Greendale 0 0 16 2 15 0 0 32 24 0 0 32
DeForest 0 0 0 13 13 0 9 2 34 2 15 30
Rhinelander 0 28 0 14 0 20 0 11 22 23 0 0
Whitewater 0 14 0 20 0 1 0 13 28 0 20 0
Edgerton 0 26 7 15 0 6 0 6 0 12 5 18
Merrill 0 24 13 0 0 0 13 7 26 0 9 0
Wausau East 0 22 0 0 5 13 0 0 18 7 0 26
River Falls 45 0 20 7 0 0 17 0 0 0 0 0
Baraboo 0 32 0 11 1 13 0 0 0 0 17 12
Whitnall 35 12 3 0 0 22 0 0 0 5 3 2
Whitefish Bay 0 2 6 4 0 16 0 26 0 15 0 8
Lakeland Union 0 0 0 0 2 0 1 0 30 0 2 24
Rice Lake 0 0 0 0 15 0 3 0 32 0 0 5
Stoughton 0 0 15 0 9 0 12 0 8 0 0 10
Monroe/New Glarus 0 10 0 9 0 0 0 16 0 9 0 5
Grafton 14.5 8 0 6 7 0 0 1 6 0 4 0
Plymouth 31 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Sauk Prairie 0 6 4 0 0 0 0 0 14 0 0 14
Tomahawk 14 0 12 0 0 0 11 0 0 0 0 0
New Berlin Eisenhower 3.5 0 0 17 0 0 0 0 0 14 0 0
Black River Falls/Blair-Taylor 0 0 0 0 0 12 0 0 0 0 14 0
Jefferson/Cambridge 0 0 0 0 16 0 5 0 0 0 0 0
Menomonie 11 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0
Medford 0 4 0 0 0 0 0 0 0 13 0 0
Portage 0 0 11 0 0 0 0 5 0 0 0 0
Marinette/Peshtigo 0 0 0 0 11 0 0 0 0 1 0 0
Wittenberg-Birnamwood 0 0 0 0 5 2 0 0 4 0 0 0
Lodi/Wisconsin Heights 0 0 5 0 0 3 0 0 0 0 0 0
Platteville/Lancaster 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0
River Valley/Richland Center 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0
Kohler Co-op 0 0 1 0 0 0 0 0 2 0 0 0
Elkhorn Area 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Kiel/Elkhart Lake-Glenbeulah 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
New London 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0

D2 Projected Score Progression

(what the score is seeded to be after each event)

1 Mtr Diving 200 Medley Relay 200 Free 200 IM 50 Free 100 Fly 100 Free 500 Free 200 Free Relay 100 Back 100 Breast 400 Free Relay
Edgewood 1 41 58 79 115 129 165 165 205 232 232 272
Ashwaubenon 0 30 30 30 50 65 85 105 105 105 116 150
McFarland 0 34 34 37 37 48 63 67 67 90 126 148
Shorewood 0 18 32 44 44 44 53 65 77 81 99 127
Greendale 0 0 16 18 33 33 33 65 89 89 89 121
DeForest 0 0 0 13 26 26 35 37 71 73 88 118
Rhinelander 0 28 28 42 42 62 62 73 95 118 118 118
Whitewater 0 14 14 34 34 35 35 48 76 76 96 96
Edgerton 0 26 33 48 48 54 54 60 60 72 77 95
Merrill 0 24 37 37 37 37 50 57 83 83 92 92
Wausau East 0 22 22 22 27 40 40 40 58 65 65 91
River Falls 45 45 65 72 72 72 89 89 89 89 89 89
Baraboo 0 32 32 43 44 57 57 57 57 57 74 86
Whitnall 35 47 50 50 50 72 72 72 72 77 80 82
Whitefish Bay 0 2 8 12 12 28 28 54 54 69 69 77
Lakeland Union 0 0 0 0 2 2 3 3 33 33 35 59
Rice Lake 0 0 0 0 15 15 18 18 50 50 50 55
Stoughton 0 0 15 15 24 24 36 36 44 44 44 54
Monroe/New Glarus 0 10 10 19 19 19 19 35 35 44 44 49
Grafton 14.5 22.5 22.5 28.5 35.5 35.5 35.5 36.5 42.5 42.5 46.5 46.5
Plymouth 31 31 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40
Sauk Prairie 0 6 10 10 10 10 10 10 24 24 24 38
Tomahawk 14 14 26 26 26 26 37 37 37 37 37 37
New Berlin Eisenhower 3.5 3.5 3.5 20.5 20.5 20.5 20.5 20.5 20.5 34.5 34.5 34.5
Black River Falls/Blair-Taylor 0 0 0 0 0 12 12 12 12 12 26 26
Jefferson/Cambridge 0 0 0 0 16 16 21 21 21 21 21 21
Menomonie 11 11 11 11 11 11 11 11 21 21 21 21
Medford 0 4 4 4 4 4 4 4 4 17 17 17
Portage 0 0 11 11 11 11 11 16 16 16 16 16
Marinette/Peshtigo 0 0 0 0 11 11 11 11 11 12 12 12
Wittenberg-Birnamwood 0 0 0 0 5 7 7 7 11 11 11 11
Lodi/Wisconsin Heights 0 0 5 5 5 8 8 8 8 8 8 8
Platteville/Lancaster 0 0 0 0 0 7 7 7 7 7 7 7
River Valley/Richland Center 0 0 0 0 0 0 4 4 4 4 4 4
Kohler Co-op 0 0 1 1 1 1 1 1 3 3 3 3
Elkhorn Area 0 0 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Kiel/Elkhart Lake-Glenbeulah 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
New London 0 0 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1

D2 Projected Individual Scores

Name Year School Seeded Points
Ella Houwers JR Whitewater 40
Bry Bellile FR Ashwaubenon 40
Ellery Ottem FR River Falls 37
Malia Francis SO Rhinelander 37
Hallory Domnick JR Ashwaubenon 35
Mara Freeman SO McFarland 35
Jocelyn Zgola SO Greendale 33
Maeve O’Driscoll SR Edgewood 33
Anna teDuits SO Edgewood 32
Izzy Enz FR Edgewood 31
Anna Oleniczak SR New Berlin Eisenhower 31
Emma Harris SR Whitefish Bay 31
Abby Reid SO Edgewood 28
Sofia Bormett JR Stoughton 27
Emily Landwehr SR McFarland 27
Evelyn Blennert FR Merrill 26
Lauren Steien SR Black River Falls/Blair-Taylor 26
Ella Lohr SO Baraboo 26
Makenna Winnicki JR Rhinelander 25
Morgan Erstad SO Monroe/New Glarus 25
Amie Barrow SO Shorewood 24
Amelia Kuennen SO Shorewood 23
Kylee Theiler SR Tomahawk 23
Rachel Lenz SO Whitnall 22
Josie Peterson JR Jefferson/Cambridge 21
Bella Smith JR Whitnall 20
Casey Stephens FR Whitefish Bay 20
Jenna Schmitt FR Edgerton 20
Emma Clifford JR Wausau East 20
Eva McNally JR Shorewood 18
Madison Berg JR River Falls 17
Katherine Turner FR Greendale 17
Ella Weaver SR McFarland 17
Eva Mikla JR River Falls 16
Brooklyn Miller SR Portage 16
Kamyla Held SO Whitnall 15
Haley Willis SR DeForest 15
Hannah Kujawa SR Greendale 15
Ava Boehning JR DeForest 15
Faith Forsberg SO Rice Lake 15
Jenna Willis SO DeForest 15
Karlie Woodall JR Tomahawk 14
Brianna Zimdars SR Whitewater 14
Miranda Rautmann JR Plymouth 13
Gaby de Moya-Cotter SR Edgerton 13
Wynne D’Souza SR Whitefish Bay 13
Erin Bergman JR Medford 13
Isabella Josephs SO Plymouth 12
Ella Gorski FR Edgerton 12
Melody Greenwood JR Menomonie 11
Natalie Gneiser SO Baraboo 11
Maija Carriveau JR Marinette/Peshtigo 11
Sophie Reed FR Edgewood 11
Claire Sweeney SO Edgewood 11
Jocelyn McNicoll SO Ashwaubenon 11
Sophia Scolman JR Grafton 9
Morgen Frausto JR Plymouth 9
Mekenzie Hammer JR Monroe/New Glarus 9
Savy Borroughs JR Stoughton 9
Carly Oosterhof SO DeForest 9
Amber Winter FR Merrill 9
Brooke Presny SR Lodi/Wisconsin Heights 8
Grace Radke SO Whitnall 8
Isabel Seyffer JR River Falls 7
Sydney Fleming SR River Falls 7
Allison Garncarz JR Grafton 7
McKenna Metropulos JR Wittenberg-Birnamwood 7
Madison Albert-Nelson SR Platteville/Lancaster 7
Trinity Kanitz SR Merrill 7
Laura Billmann SO McFarland 7
Isabella McCabe SR Plymouth 6
Libby Michel FR Grafton 6
Ruby Schieldt SO Edgerton 6
Lisa Kennedy JR Rhinelander 6
Madisyn Tape JR River Falls 5
Sam Vega FR Edgewood 5
Lucy Gilles FR Wausau East 5
Kassandra Miller SO Sauk Prairie 4
Mattie Letendre JR Baraboo 4
Beverly Harper SO River Valley/Richland Center 4
Elise Jacobs FR Shorewood 4
Halle Grimm FR Grafton 4
Maranda Uttke FR Grafton 3.5
Mya Bokerman SO New Berlin Eisenhower 3.5
Adriana Nickels SO McFarland 3
Grace Forsberg JR Rice Lake 3
Rylee Ahlborn SO Lakeland Union 3
Rachel Goldblatt SO Whitefish Bay 3
Abigail Harrington SR McFarland 3
Nefeli Tselemegkou SO Whitnall 3
Maddy Hillner SR Grafton 2
Sydney Balboni JR Elkhorn Area 2
Mariah Angove JR Lakeland Union 2
Natalie Caroll FR Edgewood 1
Maddy Magle FR Kohler Co-op 1
Luise Lengert SO New London 1
Anna Balfanz FR Baraboo 1
Elaine Proefrock JR Grafton 1
Allie Mayhew JR Marinette/Peshtigo 1
Ally Boyer SO Kiel/Elkhart Lake-Glenbeulah 1

2
Leave a Reply

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
newest oldest most voted
Lisa

Congrats to all WI high school girl swimmers! (Note, Bry’s last name is spelled ‘Bellile’.)

Thanks for letting us know. WIAA has it spelled wrong on the psych sheets, but we’ll get it updated.

Want to take your swimfandom to the next level?

Subscribe to SwimSwam Magazine!