Murphy, Manuel Headline CoSIDA Academic All-District Teams

2016 Olympic gold medalists Ryan Murphy and Simone Manuel were among the 148 college swimmers named to the 2017 CoSIDA (College Sports Information Directors of America) Academic All-District Teams.

CoSIDA breaks up the U.S. & Canada into eight different districts geographically to determine the All-District Teams. All athletes honored with first team All-District status go into consideration for the Academic All-America first, second, and third teams, which are announced the first week of June.

Swimming is combined with 15 other sports in the “at-large” group, while some other sports have their own teams.

Each school’s Sports Information Director nominates up to 4 athletes per gender, who must be a sophomore or older, have a cumulative GPA of 3.3 of higher and either be a “varsity starter or key reserve.” Each school is restricted to four nominees per gender, and can be any combination of eligible sports.

See the full men’s At-Large team here, and the full women’s At-Large team here.

Below are the full list of swimmers named to the 2017 CoSIDA Academic All-District Teams.

Women’s Honorees

NAME

SCHOOL

CLASS

HOMETOWN

GPA

MAJOR

Alyssa Baker

LE MOYNE

Jr.

Canandaigua, N.Y.

4

Accounting

Jennifer Day

WORCESTER POLYTECHNIC

Jr.

Chelmsford, Mass.

3.91

Mechanical engineering

Amanda Gottschalk

TUFTS

Sr.

Lake Forest, Ill.

3.89

Quantitative econ. / psychology

Lauren Bendfeldt

LIU POST

Jr.

Grosshandsdorf, GER

3.99

International Business.

Annagrazia Bonsanti

BRIDGEPORT

Jr.

Caracas, VEN

3.82

Health Sciences

Veronika Jedryka

MIT

Sr.

Arlington Heights, Ill.

3.52

Mechanical engineering

Maura Sticco-Ivins

WELLESLEY

Jr.

Framingham, Mass.

3.53

Biochemistry

Emma Waddell

WILLIAMS

Jr.

Bangor, Maine

3.49

Biology

Amelie Currat

WEST VIRGINIA

Jr.

Dunkerque, France

4

Finance

Danielle Galyer

KENTUCKY

Sr.

Greenville, S.C.

4

Political science & psychology

Tess Hayward

WEST CHESTER

Sr.

Elizabethtown, Pa.

3.85

Education

Vera Blazevska

WILLIAM PATERSON

Sr.

Wayne, N.J.

3.83

Communication disorders

Jackie Creitz

WASHINGTON (MD)

Sr.

Schnecksville, Pa.

3.74

Math & computer science

Summer Dacheux

CLARION

Jr.

Dover, Pa.

3.88

Speech pathology

Valerie Urban

CONNECTICUT COLLEGE

Sr.

Lancaster, Pa.

3.94

Biological sciences

Anna Wisniewski

JOHNS HOPKINS

Jr.

Montclair, N.J.

3.88

Biology

Tiffany Ray

OLIVET NAZARENE

Sr.

Grandville, Mich.

3.58

Dietetics

Vanessa VanOost

OLIVET NAZARENE

Sr.

Frankfort, Ill.

3.93

Zoology

Vika Arkhipova

WINGATE

Sr.

Seversk, Russia

3.92

Marketing

Nancy Claire Smith

CARSON-NEWMAN

Sr.

Franklin, Tenn.

4.00

Biochemistry / religion

McKenzie Stevens

QUEENS (NC)

Jr.

Salisbury, N.C.

3.94

Exercise & sport science

Christina Belforti

UNION (NY)

Sr.

Medway, Mass.

3.79

English / history

Caroline Conboy

WILLIAM SMITH

Sr.

Saratoga Springs, N.Y.

3.94

Psychology

Shanny Lin

RENSSELAER POLYTECHNIC

Jr.

El Paso, Texas

3.92

Electrical engineering

Emily Simon

ROCHESTER

Sr.

Olean, N.Y.

3.97

Brain & cognitive science

Sarah Braun

CLEMSON

Sr.

Beaverton, Ore.

4.00

Elementary education

Chantal Van Landeghem

GEORGIA

Sr.

Winnipeg, Manitoba

4.00

Psychology

Manuela Ferreira

WAYNE STATE (MI)

Sr.

Ibague, Colombia

3.81

Chemical engineering

Elizabeth Rawlings

WAYNE STATE (MI)

Sr.

Armada, Mich.

3.65

Nursing

Grace Reichard

ASHLAND

Jr.

Nevada, Mo.

3.99

Dietetics

Kim Hochstedler

CARNEGIE MELLON

Jr.

Mishawaka, Ind.

4.00

Statistics / psychology

Abby Jank

GROVE CITY

Sr.

Worthington, Ohio

3.90

Elementary education

Kaitlin Wingert

MESSIAH

Jr.

Lebanon, Pa.

4.00

English w/ teaching certification

Sammy Dammann

BIOLA

Jr.

Freeport, Ill.

3.98

Journalism & integrated media

Sophia Dammann

BIOLA

Jr.

Freeport, Ill.

3.96

Journalism & integrated media

Mckayla Stevens

COLLEGE OF IDAHO

Sr.

Eastvale, Calif.

3.92

Biology/ history

Lisa Tixier

BIOLA

Jr.

Benton City, Wash.

3.69

Studio arts

Rachel Root

ILLINOIS STATE

Sr.

Monroe, Wis.

4.00

Communication science disorders

Monica Amaral

WEST FLORIDA

Sr.

Rio de Janeiro, Brazil

3.87

Engineering / building construction

Natalia Garriock

SAINT LEO

Jr.

Duncan, B.C.

3.84

Marketing

Madeline Pitt

WEST FLORIDA

Jr.

Trussville, Ala.

3.97

Elementary education

Emma Wahlstrom

NOVA SOUTHEASTERN

Sr.

Stockholm, Sweden

3.56

Buisiness administration

Marissa Bergh

EMORY

Sr.

San Ramon, Calif.

3.69

Biology

MariMac Collins

WASHINGTON (MO)

Sr.

Ridgeland, Miss.

3.69

Systems engineering

Michaela Nolte

EMORY & HENRY

Sr.

Hillsborough, N.C.

3.92

Athletic training

Marcela Sanchez-Aizcorbe

EMORY

Sr.

Nacogdoches, Texas

3.81

Finance / political science

Nicole Zanoli

WASHINGTON (MO)

Jr.

Menlo Park, Calif.

3.84

Biology

Steph Frey

NORTH DAKOTA

Sr.

Bemidji, Minn.

4.00

Communication science & disorders

Rachel Hayden

MISSOURI

Jr.

Indianapolis, Ind.

3.98

Nutrition & fitness

Lauren Ready

MISSOURI

Sr.

Rochester Hills, Mich.

3.91

Nutritional sciences

Yu Zhou

MINNESOTA

Sr.

Wuhan, China

3.61

Communication studies

Sarah Bradley

CALVIN

Jr.

Wheaton, Ill.

3.94

Engineering / Spanish

Molly Meyer

HOPE

Sr.

South Bend, Ind.

3.94

Mathematics

Emma Paulson

ST. THOMAS

Sr.

Wayzata, Minn.

3.79

Accounting

Zoe Rodriguez

CARTHAGE

Jr.

Kenosha, Wis.

4

Elementary education

Brittany Aoyama

BOISE STATE

Sr.

Stockton, Calif.

3.96

Health science

Madisyn Cox

TEXAS

Sr.

Lubbock, Texas

3.78

Neuroscience / pre-med

Sarah Gibson

TEXAS A&M

Sr.

San Antonio, Texas

4.00

Biomedical engineering

Andrea Bryson

ST. CLOUD STATE

Jr.

Appelton, Wis.

3.94

Chemistry

Erin Bagley

WHEATON (IL)

Sr.

Wheaton, Ill.

3.60

Elementary education

Campbell Costley

DENISON

Sr.

Glencoe, Ill.

3.96

English

Ellie Crawford

KENYON

Sr.

Las Vegas, Nev.

3.96

Physics

Meg Stanley

ILLINOIS WESLEYAN

Sr.

Leapwood, Kansas

3.97

History/ secondary education

Abby Wilson

KENYON

So.

Columbus, Ohio

3.87

Molecular biology

Carolyn Kane

DENISON

Sr.

Deephaven, Minn.

3.62

Economics / communication

Julia Wilson

KENYON

Jr.

Bethesda, Md.

3.98

Psychology

Anika Apostolan

USC

Sr.

Albuquerque, N.M.

3.92

Psychology

Annika Lenz

UCLA

Sr.

Altadena, Calif.

3.90

Psychobiology

Simone Manuel

STANFORD

Jr.

Sugar Land, Texas

3.48

Communication

Sidney Pinger

SEATTLE

Sr.

Taulatin, Ore.

3.95

Marketing

Claire Beaty

CAL STATE-EAST BAY

Jr.

Santa Rosa, Calif.

3.82

Kinesiology

Daria Belova

FRESNO PACIFIC

Jr.

Mytishchi, Russia

3.67

Kinesiology

Jamie Bryan

CAL-SAN DIEGO

Sr.

Paradise Valley, Ariz.

3.70

Physiology & neuroscience

Jayna Wittenbrink

CAL-SAN DIEGO

Jr.

Palo Alto, Calif.

3.81

Mechanical engineering

Chloe Briney

GRINNELL

Sr.

Denver, Colo.

3.85

Biological chemistry

Lindsay Hagmann

TRINITY

Jr.

Baton Rouge, La.

3.52

Accounting

Sarah Jin

POMONA-PITZER

So.

Los Gatos, Calif.

3.54

Computer science

Men’s Honorees

NAME

SCHOOL

CLASS

HOMETOWN

GPA

MAJOR

Manuel Garcia

MARIST

Sr.

Mexico City, Mexico

3.85

Economics

Timothy Buff

LE MOYNE

Sr.

Latham, N.Y.

3.96

Finance

Andrew Bauer

WORCESTER POLYTECHNIC

Sr.

Cumberland, R.I.

3.67

Mechanical engineering

Jack Bauer

WORCESTER POLYTECHNIC

So.

Cumberland, R.I.

3.95

Chemistry & chemical engineering

Tim Petri

WORCHESTER POLYTECHNIC

Sr.

Eksjo, Sweden

4.00

Computer science

Michael Oliver

WEST CHESTER

Sr.

Howell, N.J.

3.48

Health & physical education

Joshua Tomazin

MIT

Jr.

Austin, Texas

3.76

Computer science & engineering

Ryan Bailey

U.S. NAVAL ACADEMY

Sr.

Youngstown, Ohio

3.98

Operations research

Shaun Smith

SHIPPENSBURG

Sr.

Williamsport, Pa.

3.76

Public administation

Drew Wolter

GANNON

Sr.

Clarksville, Md.

3.98

Political science

Andrew Greenhalgh

JOHNS HOPKINS

Sr.

Kensington, Md.

3.63

Mol. & cell bio. / history of science

Mike Simunek

ROWAN

Sr.

Cherry Hill, N.J.

3.78

Mechanical engineering

Guido Saccaggi

CATHOLIC

Sr.

Duluth, Ga.

3.85

Mechanical engineering

Guilherme Magnoler

OLIVET NAZARENE

Sr.

Lins, Brazil

3.82

Engineering

Jonas Mueller

LINDSEY WILSON

Jr.

Herten, Germany

3.54

Recreation / tourism & sport mgmt.

Connor Bos

GARDNER-WEBB

Sr.

Holland, Mich.

4

Business

Anton Ipsen

NC STATE

Jr.

Birkerod, Denmark

4

Industrial engineering

Riley League

DAVIDSON

Jr.

Rock Hill, S.C.

3.99

Economics / philosophy

Joshua Zimmt

WILLIAM & MARY

Sr.

Barrington, R.I.

3.92

Geology / biology

Lucas Cuadros

WINGATE

Sr.

Cali,Colombia

3.93

Marketing

Dion Dreesens

QUEENS (NC)

Jr.

Venray, Netherlands

3.61

Sport management

Øystein Fjeldberg

WINGATE

Sr.

Oslo, Norway

3.81

Chemistry

Leif-Henning Klüver

WINGATE

Sr.

Risum-Lindholm, Germany

3.78

Finance

Jeff Doser

GENESEO STATE

Jr.

Penfield, N.Y.

3.90

Biology / mathematics

Timothy Cohoon

MORNINGSIDE

So.

Buffalo, Wyo.

3.94

Business Administration

Jonathan Boland

SOUTH CAROLINA

Sr.

Columbia, S.C.

3.98

Exercise science

Robert Borowicz

GEORGIA TECH

Sr.

Greenville, S.C.

4

Computer science

Dylan Grisell

FLORIDA STATE

Sr.

Toronto, Ontario

3.95

Biological science

Luke Kaliszak

ALABAMA

Jr.

Huntsville, Ala.

3.93

Human perform. exercise science

Anton McKee

ALABAMA

Sr.

Hafnarfjorour, Iceland

4

Management information systems

Connor Oslin

ALABAMA

Sr.

Kennesaw, Ga.

3.92

Biology (pre-med)

Pavel Romanov

ALABAMA

Sr.

Moscow, Russia

4

Economics / finance

Miguel Chavez

MISSOURI SCIENCE & TECH

Jr.

Chihuahua, Mexico

3.70

Mechanical engineering

Jon Glaser

MISSOURI SCIENCE & TECH

Sr.

Wildwood, Mo.

3.33

Mechanical engineering

Stuart Mossop

MISSOURI SCIENCE & TECH

Jr.

Houston, Texas

4

Chemical engineering

Colin Eriks

BRITISH COLUMBIA

Sr.

Vancouver, B.C.

3.92

Civil engineering

Lukas Helbing

WAYLAND BAPTIST

So.

Bissingen, Germany

3.85

International business

Ethan Nicholson

WAYLAND BAPTIST

Jr.

Paris, Texas

3.55

Math / biochemistry / int’l. studies

Michael Severi

BIOLA

Sr.

Santa Rosa, Calif.

3.96

Political science

Marat Amaltdinov

PURDUE

Jr.

Orenburg, Russia

3.81

Economics

Connor Davis

CINCINNATI

Sr.

Cincinnati, Ohio

3.96

Neuroscience & psychology

PJ Ransford

MICHIGAN

Jr.

Pittsford, N.Y.

4

Mechanical engineering

Philipp Sikatzki

CLEVELAND STATE

Sr.

Leipzig, Germany

3.93

Health sciences / pre-med

Diego Gimenez

FLORIDA SOUTHERN

Sr.

Burgos, Spain

3.94

Computer science / econ. & finance

Victor Tarin

NOVA SOUTHEASTERN

Sr.

Godelleta, Spain

3.55

Exercise sport science

Hayes Burdette-Sapp

EMORY

Sr.

Decatur, Ga.

3.73

Physics / business

Michael Lagieski

WASHINGTON (MO)

Sr.

Menasha, Wis.

3.71

Mechanical engineering

Joey Ellwanger

BERRY

Sr.

Newborn, Ga.

4

Biology

Tommy Thetford

WASHINGTON & LEE

Jr.

Birmingham, Ala.

3.88

Mathematics

Andrew Wilson

EMORY

Sr.

Bethesda, Md.

3.83

Physics & applied mathematics

Weston Christensen

SOUTH DAKOTA STATE

Sr.

Pierre, S.D.

3.94

Civil engineering

Chris Rumrill

SOUTH DAKOTA STATE

Jr.

Pierre, S.D.

4

Electrical engineering

Brendan Mays

COLORADO SCH. OF MINES

Jr.

Colorado Springs, Colo.

3.93

Petroleum engineering

Jonathan Stewart

OKLAHOMA Baptist

So.

Enid, Okla.

4

Management

Brett Stoughton

CALVIN

Sr.

Centerville, Ind.

4

Business finance

Arthur Conover

KENYON

Sr.

Oakland, Maine

3.81

Physics

P.J. Dunne

TEXAS

Sr.

Pensacola, Fla.

3.99

Biochemistry / pre-med

Andrew Henning

CASE WESTERN RESERVE

Sr.

Ann Arbor, Mich.

3.97

Accounting

Jack Lindell

DENISON

Sr.

Edina, Minn.

3.53

Biology

Trevor Manz

KENYON

Sr.

Eau Claire, Wis.

3.98

Biochemistry

Richard Bohus

ARIZONA STATE

Sr.

Bekescsaba, Hungary

3.83

Digital culture

Pawel Furtek

USC

Jr.

Wroclaw, Poland

3.92

Computer eng. & computer science

Jason Wesseling

DENISON

Jr.

Hudsonville, Mich.

3.95

English / political science

Bernardo Gonzalez Valentim

CALIFORNIA BAPTIST

Jr.

Rio de Janeiro, Brazil

3.94

Business administration

Ryan Murphy

CALIFORNIA

Sr.

Ponte Vedra, Fla.

3.54

Business administration

Michael Cohn

CALIFORNIA, SAN DIEGO

Sr.

Solana Beach, Calif.

3.97

Music (piano performance honors)

Maxim Shcherbakov

FRESNO PACIFIC

Jr.

Korolev, Russia

3.51

Business admin. / accounting

Tucker Dangremond

COE

Sr.

Colorado Springs, Colo.

3.94

Biology & public relations

Mark Hallman

POMONA-PITZER

Jr.

Oak Park, Ill.

3.67

Physics / computer science

Crane Sarris

COLORADO COLLEGE

Sr.

Adelaide, Australia

3.93

Ecological & environ. architecture

Samuel To

POMONA-PITZER

Jr.

San Marino, Calif.

3.83

Chemistry / mathematics

In This Story

Leave a Reply

Be the First to Comment!

wpDiscuz

About James Sutherland

James Sutherland

James is currently a university swimmer for the Laurentian Voyageurs, where he is studying economics. Along with swimming, he also loves hockey. He's in his 11th season as a competitive swimmer.

Read More »