34th Sub-Junior National Championship Day 3 Results – Hindi

From 28th June To 30th June 2017 The Glenmark 34th Sub-Junior National Aquatic Championship Organized By Swimming Federation Of India Is Held  At Shiv Chhatrapati Sports Complex, Balewadi, Pune, Maharashtra.

  • From Wed, Jun 28, 2017 8:00 AM To Fri, Jun 30, 2017 8:00 PM
  • Shiv Chhatrapati Sports Complex, Swimming Pool, Balewadi, Pune, Maharashtra

Here Is The Glenmark 34th Sub-Junior National Championship Day 3 Results:-

34th GLENMARK SUB-JUNIOR NATIONAL AQUATIC CHAMPIONSHIPS-2017

PUNE, 30-6-2017

Event 29 Boys, 100m Backstroke III

30-06-2017 Results Prelim

NMR 1:09.00 Tanmay DAS PUNE, 2015

  1. Sahil LASKAR 05 BENGAL 1:08.65 433(NMR)
  2. Devansh PARMAR 05 GUJARAT 1:11.17 388
  3. R AKSHAYA SHET 05 KARNATAKA 1:12.51 367
  4. Nithik H 06 TAMILNADU 1:15.40 326
  5. Sanidhya CHOUKSEY 05 M.P. 1:15.44 326
  6. Girixit AGRAWAL 05 RAJASTHAN 1:15.94 319
  7. Akash S 06 TAMILNADU 1:16.19 316
  8. Siddhant Singh JADON 06 M.P. 1:16.52 312
  9. Vidith S SHANKAR 06 KARNATAKA 1:17.71 298
  10. Mayank SOLANKI 05 DELHI 1:18.37 291
  11. Rishabh PRABHUKRISHNAN 06 MAHARASHTRA 1:18.42 290
  12. Amey DHUPKAR 05 GOA 1:20.15 272
  13. Krrish KATIJA 06 MAHARASHTRA 1:21.08 262
  14. . KARTHIK RAM. B.S 05 KERALA 1:22.76 247
  15. Aditya KUMAR 06 DELHI 1:22.79 246
  16. P S VISSESH 06 TAMILNADU 1:22.81 246
  17. Agnik SAHA 05 BENGAL 1:23.48 240
  18. Kabeer BAWA 06 U.P. 1:25.84 221
  19. Aditya SHEORAN 06 HARYANA 1:26.09 219
  20. Kritansh KAPOOR 06 HARYANA 1:28.77 200

WDR Gunasekhar T 06 A.P.

 

Event 30 Girls, 100m Backstroke III

30-06-2017 Results Prelim

 

NMR 1:09.76 VANIA KAPOOR KAR INDORE,M.P. 2014

 

  1. Palak DHAMI 05 MAHARASHTRA 1:13.23 499
  2. Nina VENKATESH 05 KARNATAKA 1:13.54 493
  3. Ritu BHARAMARADDI 05 KARNATAKA 1:16.68 435
  4. Arya THAKKAR 05 GUJARAT 1:17.41 423
  5. Tanusmita DAS 05 BENGAL 1:17.85 416
  6. Evanka SHAH 05 MAHARASHTRA 1:19.61 389
  7. . SANAA MATHEW 05 KERALA 1:20.78 372
  8. Asmita KARMAKAR 05 BENGAL 1:20.84 371
  9. Shrishti TANDON 05 U.P. 1:21.50 362
  10. Mugilavanika K 05 TAMILNADU 1:22.57 348
  11. tejaswini SHARMA 05 RAJASTHAN 1:24.19 328
  12. L. Jessica CHANU 06 MANIPUR 1:24.61 324
  13. K. Urvashi DEVI 05 MANIPUR 1:26.27 305
  14. Anjali TANWAR 05 HARYANA 1:26.37 304
  15. Manasvini DWIVEDI 05 CHANDIGARH 1:27.64 291
  16. Keerthi Sheevani G 05 TAMILNADU 1:28.36 284
  17. Shiksha DUBEY 05 CHHATTTISGARH 1:30.40 265
  18. Manha TYAGI 06 M.P. 1:33.29 241
  19. Vadra SATAPATHY 06 ODISHA 1:44.63 171

WDR SEHER NITHYANAND 05 HARYANA

WDR Shaambhavi BHATT 05 DELHI

 

34th GLENMARK SUB-JUNIOR NATIONAL AQUATIC CHAMPIONSHIPS-2017

PUNE, 28- – 30-6-2017

Event 31 Boys, 200m Medley IV

30-06-2017 Results Prelim

 

NMR 2:43.13 . SHOAN GANGULY PUNE, 2015

 

  1. Utkarsh GOR 07 MAHARASHTRA 2:47.92 312 A
  2. Ranbir D SINGH 07 DELHI 2:52.29 289 A
  3. S. Athouba MEITEI 07 MANIPUR 2:55.73 273 A
  4. Soumen MONDAL 07 BENGAL 2:57.30 265 A
  5. Samar KILLEKAR 07 KARNATAKA 2:57.53 264 A
  6. Sanskar BHUYAN 08 ASSAM 2:57.70 264 A
  7. Rishabh DAS 07 MAHARASHTRA 2:58.54 260 A
  8. BHHAGYA GAHLAUT 07 DELHI 2:59.53 256 A
  9. Kishore J 07 TAMILNADU 3:00.40 252 R
  10. Pranjal PANDEY 07 M.P. 3:01.69 247 R
  11. Virat CHAUHAN 07 U.P. 3:04.13 237
  12. Krish SUKUMAR 07 KARNATAKA 3:05.17 233
  13. Anish SWARNAKAR 07 BENGAL 3:07.91 223
  14. Lucky VERMA 07 M.P. 3:14.97 199
  15. John WILLCOCKS 07 GOA 3:31.50 156
  16. Adi S. SIGNAPURKAR 08 GOA 3:33.83 151
  17. Biswajit DUTTA 07 CHHATTTISGARH 3:54.48 114

WDR Mourish E 07 TAMILNADU

WDR Basit AHMED 07 ASSAM

 

Event 32 Girls, 200m Medley IV

30-06-2017 Results Prelim

 

NMR 2:51.56 DAMINI GOWADA KAR PANJI,GOA 2009

 

  1. JAHNABI KASHYAP 07 ASSAM 2:53.11 386 A
  2. Pritha DEBNATH 07 BENGAL 2:58.31 354 A
  3. Ambar J SINGH 07 KARNATAKA 2:58.33 353 A
  4. Ridhima VEERENDRA KUMAR07 KARNATAKA 2:59.03 349 A
  5. Sawar AKUSKAR 07 MAHARASHTRA 3:00.24 342 A
  6. Haasini Prabhakar 07 TAMILNADU 3:01.35 336 A
  7. Pragati JHA 07 MAHARASHTRA 3:04.52 319 A
  8. Suhani JAIN 07 U.P. 3:13.79 275 A
  9. Roshini B 08 TAMILNADU 3:15.20 269 R
  10. Manya BIST 07 DELHI 3:31.89 211 R
  11. Ananya JANA 07 BENGAL 3:32.21 210
  12. Hansika VELUSKAR 08 GOA 3:47.29 170
  13. Lavi SONI 07 CHHATTTISGARH 4:01.73 142

 

Event 33 Boys, 50m Butterfly III

30-06-2017 Results Prelim

NMR 28.71 BASTAB BORDOLI ASS INDORE,M.P. 2014

 

  1. Shoan GANGULY 05 GOA 29.16 455
  2. ANUBHAB PARASHAR 05 ASSAM 30.12 412
  3. DISHANT BURAGOHAIN 05 ASSAM 30.71 389
  4. Abhisekh DAS 05 BENGAL 30.73 388
  5. Anshuman JHINGRAN 05 MAHARASHTRA 30.75 388
  6. Nayan VIGNESH P 05 KARNATAKA 31.45 362

Pranjal PATRA 06 BENGAL 31.45 362

  1. Shreyas V 05 KARNATAKA 31.59 357
  2. Anvesh PRASADE 05 MAHARASHTRA 31.72 353
  3. Sanidhya CHOUKSEY 05 M.P. 31.77 351
  4. Anshav JINDAL 05 PUNJAB 32.34 333
  5. RIDHRAJ G SINGH 05 DELHI 32.41 331
  6. Pratham SHARMA 05 DELHI 32.50 328
  7. Surabin REANG 05 TRIPURA 32.71 322
  8. Narendra P 05 A.P. 33.72 294
  9. Suraj CHAUHAN 05 U.P. 33.87 290
  10. PIYUSH KUMAR SINGH 06 JHARKHAND 34.58 272
  11. Ebi Richard V 05 TAMILNADU 35.03 262
  12. Riyaj TRIPURA 05 TRIPURA 35.19 258
  13. Amey DHUPKAR 05 GOA 35.83 245
  14. . JOSEPH V JOSE 06 KERALA 36.55 231
  15. Garv SHARMA 05 HARYANA 36.86 225
  16. Om KADAM 05 GUJARAT 37.01 222
  17. Amar Prakash SAHU 06 CHHATTTISGARH 38.16 203
  18. Rishabh SINGH DHADWAL 06 HARYANA 38.28 201
  19. Biswa Pratap SAHOO 05 ODISHA 41.19 161
  20. Rajat DHAPOLA 05 UTTARAKHAND 42.01 152

DNS Amarnath GIRI 06 U.P.

WDR Nilesh KUMAR 05 BIHAR

WDR Vaman S 05 TAMILNADU

WDR Lawrence , 05 A & N

 

Event 34 Girls, 50m Butterfly III

30-06-2017 Results Prelim

NMR 31.25 Uttara GOGOI ASSAM BANGALORE, KARNATAKA 2016

 

  1. Sanjiti SAHA 05 MAHARASHTRA 31.17 520(NMR)
  2. Latiesha MANDANNA 05 KARNATAKA 31.97 482
  3. Palak DHAMI 05 MAHARASHTRA 32.04 479
  4. Nina VENKATESH 05 KARNATAKA 32.66 452
  5. Mugilavanika K 05 TAMILNADU 33.32 425
  6. Bhumi GUPTA 05 CHHATTTISGARH 33.88 405
  7. LAVLEEN DAS 06 ASSAM 34.17 394
  8. Deeti THAKKAR 06 GUJARAT 34.28 391
  9. Nilabjaa GHOSH 05 BENGAL 34.84 372
  10. Dekalu Th. PANMEI 05 MANIPUR 35.09 364
  11. Dhara PATEL 06 GUJARAT 35.22 360
  12. Yaksha B 05 TAMILNADU 36.05 336
  13. Tanusmita DAS 05 BENGAL 36.25 330
  14. Nishtha SHARMA 05 PUNJAB 36.38 327
  15. Sanjana PRABHUGAONKER 06 GOA 36.75 317
  16. Sneha PATNAYAK 06 U.P. 37.00 311
  17. . ABHIRAMI SREEKUMAR 05 KERALA 37.27 304
  18. Utsav UTSAV 05 DELHI 37.86 290
  19. Prisha PANJWANI 05 U.P. 40.87 230
  20. Laalitha M 06 A.P. 43.02 197
  21. Swarnima ARORA 06 M.P. 44.18 182
  22. Scarlett FERNANDES 06 GOA 44.43 179
  23. Dibyanka Dibyajyoti PRADHAN 06 ODISHA 47.94 143
  24. TAMANNA GHAI 06 BIHAR 58.18 80

 

Event 35 Boys, 50m Breaststroke IV

30-06-2017 Results Prelim

 

NMR 37.80 MAHANANDA THOKCHOM MANIPUR BANGALORE ( H ) 2016

 

  1. Khyatimaan KASHYAP 07 ASSAM 40.52 283
  2. Basit AHMED 07 ASSAM 40.96 274
  3. Soumen MONDAL 07 BENGAL 41.59 262
  4. Ranbir D SINGH 07 DELHI 41.65 261
  5. Utkarsh GOR 07 MAHARASHTRA 41.79 258
  6. Lucky VERMA 07 M.P. 42.78 240
  7. Kunj DESAI 07 GUJARAT 43.01 237
  8. Tomshi THINGBAIJAM 07 MANIPUR 43.18 234
  9. R Navaneet GOWDA 08 KARNATAKA 43.43 230
  10. Virat CHAUHAN 07 U.P. 43.79 224
  11. Krish SUKUMAR 07 KARNATAKA 43.98 221
  12. Yashashwi Rakesh Kumar 07 TAMILNADU 44.15 219
  13. BHHAGYA GAHLAUT 07 DELHI 44.21 218
  14. Shlok KHOPADE 07 MAHARASHTRA 44.48 214
  15. S. Athouba MEITEI 07 MANIPUR 46.24 190
  16. JOSHUA K SATHEESH 07 KERALA 46.65 185
  17. Sarath M 07 A.P. 46.70 185
  18. Sampath Kumar Yadav G 07 A.P. 47.51 175
  19. Saikat CHATTERJEE 07 BENGAL 47.53 175
  20. Pranjal PANDEY 07 M.P. 48.42 166
  21. Muni VATSALYA 08 UTTARAKHAND 48.62 164
  22. Taj UDDIN 07 TRIPURA 49.26 157
  23. Yuvraj SINGH 07 PUNJAB 50.07 150
  24. Adi S. SIGNAPURKAR 08 GOA 52.54 130
  25. Parth SHRIVASTAVA 07 CHHATTTISGARH 53.73 121
  26. Gyan GUNJAN 08 BIHAR 54.77 114
  27. Heer PITRODA 08 GUJARAT 56.43 104

WDR Mourish E 07 TAMILNADU

EXH RIDDHIMA PALLAVI TIWARI 08 JHARKHAND

 

Event 36 Girls, 50m Breaststroke IV

30-06-2017 Results Prelim

 

NMR 39.90 M.S. DIVYA AP U.P. 2000

 

  1. Harshitha S 07 TAMILNADU 43.26 316
  2. JAHNABI KASHYAP 07 ASSAM 43.38 313
  3. Sanjana PALA 07 MAHARASHTRA 43.65 308

Pritha DEBNATH 07 BENGAL 43.65 308

  1. Sawar AKUSKAR 07 MAHARASHTRA 44.40 292
  2. Aashna ASHWIN MATTUR 07 KARNATAKA 44.82 284
  3. Ridhima VEERENDRA KUMAR 07 KARNATAKA 44.98 281
  4. Sampriti BORAH 07 ASSAM 46.12 261
  5. Pavani Sarayu N 08 A.P. 46.89 248
  6. M OSHIN 07 KERALA 47.03 246
  7. Preshetha P 07 TAMILNADU 47.58 237
  8. Venika PARIKH 08 GUJARAT 47.80 234
  9. Rashma SARKAR 07 TRIPURA 48.00 231
  10. Ananya JANA 07 BENGAL 48.45 225
  11. Suhani Rachel SHARMA 07 DELHI 48.49 224
  12. Mannata MISHRA 07 ODISHA 49.57 210
  13. Zarah Iyesha SAYED 07 GOA 50.34 200
  14. Charvi SHARMA 07 RAJASTHAN 50.71 196
  15. DISHA MOURYA 07 CHHATTTISGARH 51.83 184
  16. Tanisha BANIWAL 07 DELHI 51.99 182
  17. Nainika D 08 A.P. 52.60 176
  18. MEGHA S AGGARWAL 07 UTTARAKHAND 55.12 152
  19. Anya SAHU 07 M.P. 55.35 151
  20. RIDDHIMA PALLAVI TIWARI 08 JHARKHAND 56.28 143
  21. Ankita RAWAT 08 M.P. 56.37 143
  22. Adya SINGH 07 BIHAR 1:28.53 36

 

Event 37 Boys, 100m Freestyle III

30-06-2017 Results Prelim

NMR 57.67 SANJAY C.J. KAR INDORE,M.P. 2014

 

  1. ANUBHAB PARASHAR 05 ASSAM 1:01.78 437
  2. Utkarsh S PATIL 05 KARNATAKA 1:02.61 420
  3. Mayank SOLANKI 05 DELHI 1:03.92 395
  4. DISHANT BURAGOHAIN 05 ASSAM 1:04.04 393
  5. Pranjal PATRA 06 BENGAL 1:05.62 365
  6. Abhisekh DAS 05 BENGAL 1:05.72 363
  7. Anshuman JHINGRAN 05 MAHARASHTRA 1:05.85 361
  8. Krishna Pranav S 05 TAMILNADU 1:05.94 360
  9. BHUMIK DESWAL 05 HARYANA 1:06.10 357
  10. RIDHRAJ G SINGH 05 DELHI 1:06.21 355
  11. Nithik H 06 TAMILNADU 1:06.91 344
  12. Dhyaan M 05 KARNATAKA 1:06.93 344
  13. Devansh PARMAR 05 GUJARAT 1:08.75 317
  14. Arush BADHE 05 MAHARASHTRA 1:08.84 316
  15. Madhur JAIN 05 GUJARAT 1:09.07 313
  16. Shiv SHANKAR YADAV 05 U.P. 1:09.23 311
  17. Biresh DEBBARMA 06 TRIPURA 1:14.92 245
  18. Vansh BHANDARI 05 GOA 1:15.04 244
  19. Amar Prakash SAHU 06 CHHATTTISGARH 1:17.64 220
  20. Shreyansh SINGH 05 JHARKHAND 1:19.41 206
  21. Anurag SEN 05 NSA 1:25.69 164
  22. Lawrence , 05 A & N 1:26.62 158
  23. Kyalden DORJEE KAZI(BHUTIA) 06 SIKKIM 1:29.48 144

WDR Mohit KUMAR 06 BIHAR

WDR Yash Pratap SINGH 05 M.P.

 

34th GLENMARK SUB-JUNIOR NATIONAL AQUATIC CHAMPIONSHIPS-2017

PUNE, 28- – 30-6-2017

Event 38 Girls, 100m Freestyle III

30-06-2017 Results Prelim

 

NMR 1:03.70 MALAVIKA V. KAR BANGALORE, KARNATAKA 2010

 

  1. Vedika AMIN 05 MAHARASHTRA 1:03.81 543
  2. Aanya WALA 05 MAHARASHTRA 1:06.72 475
  3. SHAKTHI BALAKRISHNAN 05 TAMILNADU 1:07.21 465
  4. Bhavya SACHDEVA 05 DELHI 1:07.86 451
  5. Samanvitha R 05 KARNATAKA 1:08.19 445
  6. Medha VENKATESH 05 KARNATAKA 1:08.60 437
  7. Dekalu Th. PANMEI 05 MANIPUR 1:09.55 419
  8. Srijita GHOSH 06 BENGAL 1:11.89 379
  9. Asmita KARMAKAR 05 BENGAL 1:11.93 379
  10. Nagagreeshmini V 05 A.P. 1:13.46 356
  11. Krtyalakshmi Sajith 05 TAMILNADU 1:14.33 343
  12. Durva MAHALE 06 GOA 1:14.89 336
  13. Sharanya RANJAN 06 U.P. 1:17.40 304
  14. Ishita PARIHAR 05 M.P. 1:19.59 280
  15. Anushka BHAGAT 06 CHHATTTISGARH 1:19.85 277
  16. Vadra SATAPATHY 06 ODISHA 1:22.50 251

DNS Priyal KAUNTIYA 06 JHARKHAND

WDR . MARISSA SWEEN AMBAT 05 KERALA

WDR Prethusha K 05 TAMILNADU

 

Event 39 Boys, 4 x 50m Medley IV

30-06-2017 Results Prelim

NMR 2:20.94 ASSAM ASSAM INDORE,M.P. 2014

 

  1. DELHI 1 DELHI 2:25.05 267
  1. Ravit KHARB 07
  2. Robin SEN 07
  3. Ranbir D SINGH 07
  4. Saksham PANWAR 07
  1. ASSAM 1 ASSAM 2:26.28 260
  1. Basit AHMED 07
  2. Partha DUTTA 08
  3. Khyatimaan KASHYAP 07
  4. Sanskar BHUYAN 08
  1. MAHARASHTRA 1 MAHARASHTRA 2:26.42 259
  1. Utkarsh GOR 07
  2. Rishabh DAS 07
  3. Shlok KHOPADE 07
  4. Viivaan THAKUR 07
  1. KARNATAKA 1 KARNATAKA 2:28.21 250
  1. Rithish VIKRAM D 07
  2. Renukacharya C HODMANI 08
  3. Krish SUKUMAR 07
  4. Alaister SAMUEL REGO 07
  1. BENGAL 1 BENGAL 2:29.11 246
  1. Subhojit DWARI 07
  2. Anish SWARNAKAR 07
  3. Soumen MONDAL 07
  4. Sagar MALICK 07
  1. TAMILNADU 1 TAMILNADU 2:33.60 225
  1. Kathiroli P R 07
  2. Kishore J 07
  3. Yashashwi Rakesh Kumar 07
  4. Sanjeev Athavan K 07
  1. A.P. 1 A.P. 2:34.13 222
  1. Theerdhu Samadev M 08
  2. Deva Ganesh N 07
  3. Sarath M 07
  4. Sampath Kumar Yadav G 07
  1. KERALA 1 KERALA 2:41.36 194
  1. . SREEHARI. B 08
  2. . SIVANAND. B. S 07
  3. JOSHUA K SATHEESH 07 .
  4. ADIKESH. S.D 07
  1. GUJARAT 1 GUJARAT 2:42.40 190
  1. Priyanshu BAJIRAO 07
  2. Krishiv PATEL 07
  3. Kunj DESAI 07
  4. Dhruv TANK 08
  1. GOA 4 GOA 2:55.19 151
  1. John WILLCOCKS 07
  2. Adi S. SIGNAPURKAR 08
  3. Ojas KARAPURKAR 07
  4. Rupesh VEREKAR 07

WDR PUNJAB 1 PUNJAB

 

Event 40 Boys, 4 x 50m Freestyle III

30-06-2017 Results Prelim

NMR 1:51.13 ASSAM ASSAM BANGALORE, KARNATAKA 2016

 

  1. ASSAM 1 ASSAM 1:55.81 393
  1. MD. REHAN MIRZA 06
  2. DISHANT BURAGOHAIN 05
  3. ANUBHAB PARASHAR 05
  4. EVON TAYE 05
  1. BENGAL 1 BENGAL 1:56.67 384
  1. Abhisekh DAS 05
  2. Sahil LASKAR 05
  3. Ansu KAR 06
  4. Pranjal PATRA 06
  1. KARNATAKA 1 KARNATAKA 2:00.52 348
  1. Dhyaan M 05
  2. R AKSHAYA SHET 05
  3. Shreyas V 05
  4. Utkarsh S PATIL 05
  1. MAHARASHTRA 1 MAHARASHTRA 2:01.56 340
  1. Anshuman JHINGRAN 05
  2. Manav GUPTA 05
  3. Arush BADHE 05
  4. Anvesh PRASADE 05
  1. DELHI 1 DELHI 2:01.58 339
  1. Aditya KUMAR 06
  2. Jai KHANDELWAL 05
  3. Mayank SOLANKI 05
  4. Ajitabh BORGOHAIN 05
  1. TAMILNADU 1 TAMILNADU 2:01.93 336
  1. Nithik H 06
  2. Sriram J 05
  3. Krishna Pranav S 05
  4. Jashua Thomas 05
  1. U.P. 1 U.P. 2:08.27 289
  1. Kabeer BAWA 06
  2. Arnav MISHRA 05
  3. Suraj CHAUHAN 05
  4. Shiv SHANKAR YADAV 05
  1. KERALA KERALA 2:10.56 274
  1. . JOSEPH V JOSE 06 .
  2. R. RUHUNU KRISHNA 05
  3. . KARTHIK RAM. B.S 05 .
  4. SHINTO. V. R 05
  1. HARYANA 1 HARYANA 2:12.51 262
  1. BHUMIK DESWAL 05
  2. Aditya SHEORAN 06
  3. Kritansh KAPOOR 06
  4. Keshav KAUSHIK 05
  1. GOA GOA 2:12.72 261
  1. Vansh BHANDARI 05
  2. Aryan SHARMA 05
  3. Yvan ALVARES 05
  4. Shoan GANGULY 05
  1. TRIPURA 1 TRIPURA 2:16.34 241
  1. Surabin REANG 05
  2. Pringel DEBBARMA 05
  3. Riyaj TRIPURA 05
  4. Biresh DEBBARMA 06
  1. A.P. 1 A.P. 2:16.80 238
  1. Narendra P 05
  2. Maneesh N 05
  3. Dash ANIRUDHA 05
  4. Gunasekhar T 06
  1. PUNJAB 1 PUNJAB 2:19.42 225
  2. Karanveer GAUTAM 05
  3. Jaskirat SINGH 06
  4. Simar SINGH 05
  5. Anshav JINDAL 05

Leave a Reply

About Sanuj Srivastava

Sanuj Srivastava

Sanuj Srivastava born on January 19th, 1996 in INDIA. He started to love Water at the age of 13 and his friends named him "Gold fish", He graduated in Bachelor of science in Physics, Chemistry and Mathematics in 2016. He is a passionate learner and a student who also happens …

Read More »

Don't want to miss anything?

Subscribe to our newsletter and receive our latest updates!